İncelemeler

Tabletopia ile Masaüstü Oyunları Her Yerde Herkesle Oynayın!

tabletopia-banner2

Masaüstü oyunseverler anlayacaklardır, bazen öyle bir an gelir ki canınız çok masaüstü kutu oyunu veya kart oyunu oynamak ister ancak o sırada yanınızda kimse olmaz. Bazen de evde 2 kişi otururken beraber oyun oynayalım dersiniz ancak oyun en az 3 oyuncu ile oynanıyordur.

İşte bu tür durumlar yaşanmasın diye, hatta deniz kenarında güneşlenirken bile yüzlerce masaüstü oyunu oynayabileceğiniz Tabletopia var artık.

İlgili Makaleler

Tabletopia oyununda şu anda 222 adet kutu ve kart oyunu var. Düşünsenize, 222 tane masaüstü oyunu yanınızda taşımaya kalksanız herhalde kamyonet tutmanız gerekirdi ama Tabletopia ile sadece bilgisayarınzı alıp internet bağlantısı olan herhangi bir yerde bu oyunları oynayabileceksiniz! HARİKA!

Tabletopia nasıl çalışıyor?

Tabletopia programını -oyun demeyelim- Steam üzerinden satın alıp hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz. Önce oyunu satın alıyor sonra da kendi oyuncunuzu sistemde yaratıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

tabletopia1

Sonrasında Tabletopia’yı açıp karşınıza çıkan 222 -şimdilik- oyundan birini seçip hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz. Programı çalıştırdığınızda sizi Tabletopia’nın Lobi bölümüne atıyor. Lobi bölümünde şu anda oyuncu bekleyen açık oyunları görebiliyorsunuz. Mesela canınız GO oynamak istiyor ve bir bakıyorsunuz Almanya’dan Hans da karşısına GO oynayacak oyuncu arıyor. Hemen masaya oturuyorsunuz ve Hans ile GO oynamaya başlıyorsunuz.

İlla ki bir oyuna katılmak zorunda değilsiniz, o anda canınız Sector Prime oynamak istiyor olabilir. Hemen bir oyun açarsınız ve önünüzdeki masada Sector Prime kurulu bir şekilde karşınıza gelecek oyuncuyu bekleyebilirsiniz.

Masada neler oluyor?

Oyuna girdiğinizde karşınızda sanal bir masa görüyorsunuz. Masanın üzerinde oyun tamamen hazır halde duruyor. Kart dağıtmanıza veya sürekli oyun düzenini baştan kurmanıza gerek yok. Tabletopia bunları otomatik olarak yapıyor. Siz ise hemen oyunu oynamaya başlayabiliyorsunuz.

tabletopia-resim1

Oyunlar çok güzel modellenmiş. İsterseniz farenizin tekerleği ile masaya yaklaşabiliyor dilediğiniz anda da masaya uzaktan bakabiliyorsunuz. Farenizin sol tuşu ile masayı sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru kaydırabilirken farenizin sağ tuşu ile masanın etrafını dönebilirsiniz.

Tabletopia size oyunun kurallarını öğreten bir sistem değil bu nedenle oynadığınız oyunun kurallarını bilmeniz gerekiyor. Bu da çok önemli değil, internetten oyunların kurallarını çok kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Masanın üstünde bulunan her şeyle etkileşim halindesiniz. Farenizin bir kartın üzerine tutup F harfine basarak o kartı çevirebilir, zarın üzerinde tutarak R harfine bastığınızda zarı yuvarlayabilirsiniz. Siz zar attığınızda piyonunuz otomatik ilerlemiyor, siz piyonunuzu elle tutup ilerletiyorsunuz. Yani bu sistem her ne kadar otomatize ve dijital bir sistem olsa da sizin yerinize hamle yapmıyor. Tabletopia’nın tek yaptığı size masaüstü oyun atmosferini sağlamak. Ha, evet kartları dağıtıyor veya masayı sizin için kuruyor ama bu kadar. Durum böyle olduğu için siz isterseniz kendi kurallarınızla da oynayabilirsiniz.

tabletopia-resim2

Karşımdaki adama bir şey söylemek istesem…

Masanın bulunduğu ekranın sağ alt köşesinde bir sohbet kutusu var. Buradan masadaki oyuncularla sohbet edebilirsiniz. Masaüstü oyunların en keyifli yanı tabii ki konuşmak, Tabletopia da bizi bundan mahrum bırakmamış. Oyun lobisinde bulunan Players kısmından arkadaşlarınızı da görebiliyorsunuz. Onları da oyuna davet edebilirsiniz. Arkadaşınızda Tabletopia’nın yüklü olup olmadığını da görebiliyorsunuz.

Düşünsenize, sürekli masaüstü oyunlar oynadığınız bir arkadaş grubunuz var ve artık toplanmak için haftasonlarını beklemeniz gerekmiyor. Her akşam istediğiniz oyunu oynayabilirsiniz. Kulağa çok hoş geliyor.

tabletopia-resim3

Hangi oyunlar var?

Tabletopia, beta aşamasından yeni çıktı. Şimdiden bünyesinde 222 farklı oyun barındırıyor ve ilerleyen zamanlarda daha da oyun eklenecek. BoardGameGeek sitesinden 8 üzeri puan almış Scythe, Terra Mystica, Roll Player, Mage Wars Academy, Sword & Sorcery, Stronghold, Paws and Padlocks, Sector Prime, The Great Dinosaur Rush gibi pek çok oyun sistemde mevcut. Ayrıca Satranç, GO, Reversi, Domino, Tavla gibi klasik oyunlar da var.

Tabii ki hiçbir dijital ortam, masaüstünde oynanan keyfi tam anlamıyla veremez ancak Tabletopia bu keyfe en yakın sistem olmuş. Ayrıca yüzlerce kutu oyununa para vermeden sadece Tabletopia’ya sahip olarak tüm bu oyunları da oynayabileceksiniz.

tabletopia3

Çok iyi oyun oynarım diyenleri görelim, varsa şekliniz Tabletopia’ya bekleriz! :)

Tabletopia’yı mutlaka kütüphanenizde bulundurun ve arkadaşlarınıza da önerin. Böylelikle her akşam farklı bir oyun oynayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.