İncelemeler

Syrinscape ile FRP Oyunlarında Daha Gerçekçi Bir Ortam Yaratın!

tavern-han-banner

FRP oyunlarını evinizde veya kendi özel efektlerinizi rahatça kullanabileceğiniz bir ortamda oynuyorsanız sizin için harika bir önerimiz var.

Artık oyuncularınızın bulunduğu atmosferi muhteşem bir şekilde yaratabileceğiniz bir altyapı programı olan Syrinscape‘ten bahsedeceğim sizlere.

FRP oyunlarında hanlar, pazar yerleri, zindanlar, mağaralar, büyük şehirler, ormanlar, kaleler veya yaratıkların inleri gibi çok çeşitli yerlere gireriz. Bazen bu yerleri sadece tasvirlerle ve sözcüklerle anlatmak değil seslerle de destekleyerek orayı yaşayan bir yer haline çevirmek isteriz.

Syrinscape, bu isteğimize cevap için doğmuş bir program. Syrinscape programının yaratıcısı Benjamin Loomes, hem bir FRP oyuncusu hem de yaratıcı bir müzisyen. Bu iki yapıyı bir araya getirdiğinde ise bizlere, muhteşem ambiyanslar yaratabileceğimiz Syrinscape programını sunmuş. Syrinscape bir müzik değil ses efekti programı.

syrinscape-ss

Syrinscape, kendi içerisine hazır ses kayıtları barındıran bir yapı. Örnek vermek gerekirse bir pazar yerine girdiniz diyelim. Programda tanımlanmış Marketplace seçeneğine tıkladığınızda programın içerisinde yer alan pek çok ses kaydı birlikte çalışmaya başlıyor. Mesela çocuk sesi, konuşan kadınların sesi, bağıran pazar satıcısı, ayak sesleri vs. Siz isterseniz bu seslerin yüksekliklerini veya yoğunluklarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Çocuk seslerini tamamen çıkarabilir, bağıran pazar satıcısı sesini yükseltebilirsiniz. Hatta dilerseniz kendi seslerinizi de bu ön tanımlı yapıya ekleyebilirsiniz. Oyuncularınız pazar yerinde dolaşırken yağmur yağıyor olabilir ve siz yağmur sesini de hemen ekleyebilirsiniz.

Başka bir örnek vermek gerekirse, oyuncularınız kasabada dolaşıyor ve bir anda kasabanın üzerinde bir ejderha belirerek kasabaya doğru ateş püskürttü. Hemen bu konseptle ilgili olan ön tanımlı seti açıyorsunuz. Setin içerisinde bağıran insanlar, ateş sesleri, yanan tahta sesleri, kaçışan kalabalığın ayak sesleri, yıkılma sesleri ve tabii ki ejderhanın zaman zaman gelen ateş püskürtme sesleri geliyor.

syrinscape-town

Arkaplanda bu sesler durmaksızın devam ederken sizin yapmanız gereken tek şey daha da gerçekçi bir hale gelen ortamda oyununuzu oynatmaya devam etmek. Hatta oyuncularınız saldırdığında onların silah türlerine göre özel efektleri de hemen o anda tek tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz.

Syrinscape programı iki farklı konsept ile birlikte sunuluyor. Konseptlerden bir tanesi Fantasy, bir diğeri de Sci-Fi. Eğer fantastik türde bir oyun oynatıyorsanız hemen Fantasy sekmesini seçip kendi oyununuza göre sesleri ayarlayabilirsiniz. Bilimkurgu türündeki oyunlar için ise Sci-Fi bölümünde uzay gemisi, uzaylı yaratıklar, nükleer denizaltı, robotlar gibi ses paketleri mevcut.

syrinscape-sci-fi

Pathfinder oyuncuları için ayrıca düşünülmüş yapılar da var. Oynattığınız Pathfinder sistemine göre özel ses kayıtları eklenmiş. Mesela Pathfinder – Rise of the Runelords macerasını oynatıyorsanız bu macera için oluşturulmuş ses paketini satın alarak senaryoya özel oluşturulmuş sesleri oyunlarınızda hemen kullanabilirsiniz.

Syrinscape programını ücretsiz olarak Windows, Mac, iOS ve Android platformlarına hemen indirebiliyorsunuz. Programın kendi içerisinde ücretsiz olarak sunulan bazı ses kayıtları var ancak diğer ses kayıtlarını ücretini ödeyerek satın alıyorsunuz. Ya da derseniz ki, “Ben ne zaman hangisini kullanacağımı bilmiyorum, ya o anda benim satın almadığım bir ses lazım olursa?” O zaman hiç paketleri tek tek satın almakla uğraşmayın, aylık 10$ karşılığında sisteme abone olun ve hem Fantasy hem de Sci-Fi için bütün ses paketlerini kullanın.

syrinscape-tablet

Deniz savaşlarından uzay savaşlarına, büyük şehir atmosferinden bir robot şehri atmosferine, zindanlardaki yaratıklardan han kavgalarına kadar yüzlerce ses paketini bir arada bulacaksınız. Eğer oyunlarınızda gerçekçi atmosferler yaratmak istiyorsanız Syrinscape’i mutlaka denemelisiniz. Siz de programı öğrendikten sonra kendi ses bileşimlerinizi oluşturup muhteşem atmosferler yaratabilirsiniz.

Syrinscape’e hemen buradan ulaşıp programı indirebilirsiniz.

Buradan programın nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout 76'dan Yeni Oynanış Videosu Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.