İncelemeler

Star Wars: X-Wing Miniatures Game İncelemesi

x-wing-banner

Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside..

Eh konu Star Wars ile alakalı olduğundan böyle başlanmasa olmazdı. Masaüstünde X-wing, Tie Figter ve çeşitli diğer İmparatorluk ve Asi gemilerini 90×90 ebadında, mümkünse uzay manzarası olan oyun tabanında ciyuv ciyuv ettirmek sizi ilgilendiriyor ise bu yazıda size elimden geldiğince Star Wars: X-Wing Miniatures Game’i anlatacağım.

Kutu oyunlarında nam yapmış olan, daha önce Descent, Horus Heresy, Talisman gibi kutu oyunları ve birçok FRP oyunu üreten Fantasy Flight Games’in çıkardığı bu oyun içinden zarlar, hasar kartları, mesafe cetvelleri, gemi hız göstergesi (dial) ve kural kitabı; yani oyuna başlamak için her şey çıkıyor. Oyun, bir başlangıç seti ve ayrı satın alınan gemi ek paketlerinden (Expension) oluşuyor. Kutulardan da gemi minyatürleri tabanları, tokenlar, hız göstergeleri, gemi özelliklerinin bulunduğu kartlar ve upgrade kartları çıkıyor.x-wing-gorsel-1

İçinden çıkan X-wing, Tie fighter gibi özenli ayrıntıları olan ve boyalı gelen minyatürler klasik Warhammer gibi çok teferruata gerek duymamanızı sağlıyor. Ama yine de isterseniz modellerinizi yeniden boyayabilir ve oyun alanına şeffaf tabanları olan astreoidleri koyabilirsiniz, tamamen size kalmış. Oyunda iyon topu upgradeli Y-Wing, cluster füzeleri ve sismik bombalar yüklenmiş Tie Bomber veya Artoo upgrade’i yapılmış, pilotu Luke Skywalker olan bir X-wing’i oyuna sürebilmeniz mümkün.

Gemileri tanıtmam gerekirse, hepsi türlü özellik, farklı manevralar ve farklı upgradeler ile donanabilen çeşitli gemiler olsa da buyurun, örnek olarak Rookie Pilot olan X-wing’e bir bakalım.

Kartta 5 ana özellik ve aşağıdaki menüden hangi upgrade kartlarından alabileceğiniz yazıyor.x-wing-gorsel-2

  • Kırmızı: Ateş gücünüz
  • Yeşil: Agility, manevra kaçamak kabiliyetiniz
  • Sarı: Hull point, geminizin hasara dayanabilme puanı; yani canı
  • Mavi: Shield, kalkan puanı. Puan, canınıza hasar gelmeden önce kaç hasara dayanabileceğinizi gösteriyor.
  • Turuncu: en üstte bulunan turuncu ise pilot becerisini gösteriyor. Mesela bu X-wing kartında bir Asromech droid ve bir torpedo slotu yer almakta. İstersek uçağımıza bunlardan birer upgrade kartı ekleyebiliriz.

Oyun 4 aşamadan oluşuyor; plan aşaması, aktivasyon aşaması, saldırı aşaması ve bitiş.

Plan aşamasında gemilerimizin manevra diallerini kapalı olarak tüm gemilerimize yerleştiriyoruz. Yeşil, beyaz ve kırmızı olan bu hareketlerden kırmızı olanı seçtiğimizde gelecekte aktivasyon aşamasında kartın aşağısında görünen target lock, focus, evade gibi actionları yapamayacağımız ve bir stres tokenı alacağımız anlamına geliyor.

Stres tokenları sadece diğer turda yeşil, yani rahat manevra yapıldığında kalkabilyor. Bu fazı en düşük becerili gemilerden en yükseğine doğru giderek sırayla gerçekleştiriyoruz; ve evet gemilerimiz manevralarını bitiremeyip diğer gemilere ya da astreoidlere çarpabiliyorlar. Filmlerde gördüğümüz Tie fighter patlamaları bu oyunda oldukça gerçek. Diğer gemilere çarpan gemiler action yapamıyor veya çarptıkları gemilere ateş edemiyorlar; o sırada patlamamak ile meşgul oluyorlar. Oyun tasarımcıları bu durumu çok yakından geçtikleri şeklinde vurgulamışlar.

x-wing-gorsel-3

Aktivasyon aşamasında ise gemimizin altında görünen actionlardan bir tanesini yapabiliyoruz. Mesela target lock’u ele alalım; mesafe cetveli ile baktığımızda mesafemiz yetiyorsa düşman gemisine kilitlenmemizi (target lock) sağlıyor, bu da ateş zarlarımızı tekrarlamaya, torpido veya füze atmaya yarıyor. Bunu da gemimize aynı harften bir mavi, hedef gemiye de aynı harfin kırmızı tokenini koyarak tamamlıyoruz.

Saldırı safhasında ise saldırmak istediğimiz gemi, gemimizin tabanında bulunan 90 derecelik açının içinde bir düşman gemisi olabilir. Tabii oyunda çeşitli taretli gemiler ve upgradeler bulunuyor. Bu da arkaya, öne veya 360 dereceye ateş edilmesini sağlıyor. Örnek olarak bu resimdeki saldırı safhasını ele alalım; saldırı safhasında aktivasyon aşamasının tersine pilot becerisi yüksek olanlar ateş etmeye başlıyor. Rookie pilot olan X-wing, önündeki Tie Fighter firing arc içinde olduğundan ve pilot becerisi 2 olduğundan, pilot becerisi 1 olan Tie Figter’dan önce ateş etsin. X-Wing’in saldırı zarı 3 ve yakın menzilde yani range 1 de olduğu için (ölçüyoruz), yakında ise ateşe bir ekliyoruz. Uzakta ise yani 3’te ise Agility ye 1 ekliyoruz.

Kartta bulunan 3 ateş gücüne 1 ekleyerek 4 zar ile saldırıyor, zarlar 1 boş, 2 hasar, 1 kritik hasar almış olsun. Tie Fighter’da buna karşılık kendi Agility zarıyla savunma yapsın ve o da 1 kurtarma, bir focus zarı atmış olsun. Tie Fighter’ın focus tokenı olmadığı için bunu da kullanamayarak 1 normal, 1 kritik hasarı yemek durumunda kalıyor. Bir normal hasar için hasar destesinden bir kart seçip gemi kartının yanına kapalı, kritik hasar için ise açık olarak koyuyoruz. Gemi kritik hasar aldığı için geminin yanına kritik hasar tokenı yerleştiriyoruz. Sonuçta gemimizin 2 hull pointi gitti kaldı geriye bir ve kritik hasar için kartı okumamız gerekiyor.

x-wing-gorsel-4Bu örnekte damaged engine kartını örnek olarak alısak, keskin manevraları kırmızı manevra olarak değerlendirmemiz gerektiği yazıyor. Yani Tie Fighter gelecek turda keskin manevra yapmak isterse kırmızı manevra yapmak zorunda kalacak.

Bitiş aşamasında ise, gemilerin üzerindeki yeşil focus ve evade gibi tokenları özel bir durum. Yani kart veya ugrade özelliği yoksa kaldırıyoruz. Fakat stres, kritik hasar ve harcamadıysanız target lock kalıyor.Sonra yeni tura başlıyoruz.

Bu oyunda gördüğünüz gibi kartın altında 21 yazıyor. Bu da kartın puanını gösteriyor ve alabileceği upgrade ile mesela R2-F2 kartı alarak 24 puana ulaşan X-Wing kartı ve başka diğer kurulumlar ile seçeceğimiz gemiler, pilotlar ve upgradeler ile listelerimizi oluşturup ciyuv ciyuv etmeye başlıyoruz.

Tabii oyun sadece bununla bitmiyor. Gemi ve upgrade çeşitliliği, yani Han Solo ve Chewbacca’nın kullandığı bir YT-1300 yani hepimizin bildiği Millenium Falcon veya Darth Vader’ın kullandığı Tie Advanced ile listeler oluşturabiliyoruz. Bunların yanı sıra ilk başlangıç setinden çıkan 3 senaryo ve büyük gemi ek paketlerinden çıkan 3 ek senaryo ile oyunu istediğimiz gibi zenginleştirebiliyoruz.

Mesela bir cumhuriyet senatörünün gemisini imparatorluktan koruma ,uydulardaki verileri yükleyip kaçırma ve Bounty Hunt gibi görevleri ile sizi eğlenceli oyun vakitleri bekliyor (Yahu bu arada çok reklam koktu sanki hehe).x-wing-gorsel-8

Oyun Ankara’da Oversoul’dan ve İstanbul’da Pegasus oyuncaktan temin edilebilirsiniz. Başlangıç seti 30 Dolar ve yeni gemiler 15’er dolar. Warhammer türevlerine kıyaslayınca çok uygun olduğunu göreceksiniz.

Oyun ile ilgili daha fazla bilgi isteyen arkadaşlar direk Fantasy Flight Games’in sitesine girip bakabilir, hatta kural kitabını ve tutorial videolarını sayfanın support bölümünden indirebilirler. Ne diyelim bir yazının daha sonuna geldik. Firmanın tanıttığı gibi bitirelim, ister Asilere katılıp Cumhuriyet ideallerini savunun, yada asi pislikleri göklerden temizleyin.

Star Wars minyatürlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Güç her daim sizle olsun.

Yazan: Berk Karaman

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Efsane Star Wars Oyunları Geri Dönüyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.