İncelemeler

Star Wars: The Last Jedi Fragmanında Neler Gördük?

Star Wars hayranlarının uzun zamandır beklediği ve yeni filmden sahnelerin ilk kez yer aldığı fragman yayınlandı. Filmin hayranları teaser / trailer tartışması yapadursunlar merakla beklenen Star Wars: The Last Jedi filmi hakkında ilk resmi ipuçlarını bu fragman sayesinde alabiliyoruz.

İsterseniz ilk fragmanı bir daha izleyelim.

YouTube player

40. yıl kutlamaları ve yeni oyuncakların tanıtımları da geçen hafta başladığı için bu fragman daha da bir değer kazandı. Sanırım bu tip stratejilerde Disney, Lucas ve Hasbro oldukça akıllı bir strateji sürdürüyor.

Genellikle Star Wars fragmanlarında iki yöntem seçiliyor; ya seyirciyi ters köşe yapmak (bunun için filmde olmayan sahneler bile ekleniyor) veya ser verip sır vermemek. Bence yeni Star Wars ekibi ters köşe yapmayı seven bir ekip. Gerçi The Force Awakens’ta Han Solo ile ters köşe yapmalarına rağmen A New Hope’un yeniden çekimi bir film ortaya koyarak bizleri üzmüşlerdi. The Force Awakens filmindeki senaryo işlenme yöntemi, ana hikayenin çok fazla Star Wars klişesi barındırması nedeniyle de yeni film hakkında pek çok soru işareti ortaya çıktı. Öte yandan yeni bir Empire Strikes Back beklentisi olduğunu da düşünüyorum. Rogue One’ın başarısı çıtayı da epey yükseltti. Tüm bunlar ışığında yeni film öncesi çıkacak her türlü görsel ve haberin didik didik edileceğini öngörmek mümkün.

Pek çok Star Wars hayranının beklentisi bol ışın kılıcı düellosu içeren sahneler, Sithlerle ilgili detaylı hikayeler, gücün karanlık tarafının daha fazla işlenmesi, bol uzay gemili aksiyon ve sürprizlerle dolu bir hikaye. Öte yandan her görseli didik didik eden bu hayran kitlesini şaşırtmak çok kolay değil. J.J. Abrams’ın Star Wars performansını beğenmesem de bu noktada biraz anlıyorum. Onun da işi epey zor. Belki sırf bu sebepten dolayı, Force Awakens’ı risk almamak adına A New Hope’a bir selam çakmak amacıyla o şekilde kurgulamış olabilir. Ancak artık işi çok daha zor. Çünkü yapacağı yeni bir tekrar bu devasa projenin çuvallamasına da yol açabilir o yüzden kesinlikle yeni bir şeyler ortaya koymaları gerekiyor.

Yeni fragman ele alındığında bunun yolunu açan bir yol seçtiklerini düşündüm. Zaten hepimizin beklentisi Luke’un Rey’i eğitmesi. Bunu fragmanda görebiliyoruz. Ayrıca Luke Skywalker’ın da ağzından çıkacak yeni bir iki cümleyi de bekliyorduk.

İlk fragmanda bu beklenti de beylik bir cümle ile birlikte giderilmiş. Fragman yapısal olarak ilk Force Awakens fragmanını andırıyor. Birisi uzayda diğeri karada (bol bol AT-AT içeren) 2 savaş sahnesi var.

Millenium Falcon yine gökyüzünde süzülüyor.

Bu arada Luke’un önünde eğildiği yanan bina merak uyandırıyor.

 

İlk filmdeki kahramanlarımızın çoğunu da fragmanda görebiliyoruz. Kısacası fragman film hakkında yeterli merakı uyandırabilecek pek çok şeye sahip. Ancak bu kısa fragman filmin asıl fragmanı değil. Asıl fragmanlarda karanlık gücün ön planda olacağını düşünüyorum.

Fragmanda çok kısaca geçen ancak filmde önemli bir yere sahip olabilecek ipucu da Rey’in bulduğu kitap. Kitaptaki sembol, Jedi Order simgesi. Muhtemelen içerisinde Jedi Tapınakları’nda öğretilen yeminler ve öğretiler yer alıyordur.

Umarım 15 Aralık tarihine kadar çıkacak diğer fragmanları da film hakkında çok fazla detay vermeden, filmin gizemini korumayı başararak kurgularlar. Star Wars gibi sorgulamayı seven ve zor beğenen bir hayran kitlesi ile zor geçecek bir süreç ancak benim yeni film için pozitif beklentilerim var.

Aslında  Force Awakens’taki pek çok soru işareti bırakılmasını gerekli bulmuştum. Sonuçta bir üçleme olacağı başından belli bir hikayede herşeyi ilk filmde netleştirmek çok saçma olacaktı. Ancak her ne kadar iyimser olursak olalım klişeler hepimizi bir noktadan sonra yoruyor. Hardcore Star Wars hayranlarına gelince, artık onları şaşırtmak pek mümkün değil. Bence onları sadece  ve sadece Old Republic’in genişletilmiş evreni tatmin edecektir.

Yazan: Utku Uluer

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Son Otobüsü Kaçırmak - Dünyalılar İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.