İncelemeler

Space Engineers İle Uzayda Çalışabilirsiniz

Space Engineers

Space Engineers, yani Uzay Mühendisi denince aklınıza ilk gelen şey günümüzün de mesleklerinden biri olan ve uzay araştırmaları, araçları yapan mühendisler gelebilir fakat burada durum daha farklı. Burada gerçek anlamda “Uzay” ve “Mühendislik” söz konusu.

Space Engineers oyunu sayesinde uzay boşluğunda uzay istasyonları veya uzay gemileri inşa edebilirsiniz.

Oyun, sandbox (kum havuzu) olarak tabir edilen; özgürce istediğiniz zaman istediğinizi yapabildiğiniz bir oyun olarak tasarlanmış. Space Engineers sayesinde bilimkurgu filmlerinde gördüğünüz, harika tasarımlara sahip uzay gemilerini yaratabilirsiniz.

Space Engineers tasarımOyuna ilk başladığımda biraz zorlandım. Neler yapabileceğinizi keşfedene kadar biraz zorlanıyorsunuz. Yani sadece tuşlar ile ilgili değil, malzemeleri kullanabilmek de biraz karışık geliyor ancak çok kısa sürede çözdüm. “G” tuşu ile eşyaların olduğu envanter menüsünü açıyorsunuz ve böylelikle tüm eşyalara ulaşabiliyorsunuz.

Oyuna ilk başladığınızda isterseniz bomboş bir platformda başlayabilirsiniz, isterseniz kurulu bir istasyon ile başlayabilirsiniz. Aslında çok büyük bir fark yok çünkü oyunun asıl eğlenceli yanı kendi geminizi veya kendi istasyonunuzu yaratmak.

Küçük uzay gemilerini yaparken sadece dışarıdan eklemeler yaparak geminizi oluşturuyorsunuz ancak büyük bir uzay gemisi yapmak biraz daha zor ancak çok daha zevkli. Geminin dış iskeletini ve zırhını tasarladıktan sonra geminin içine girip iç dekorasyonunu ve tasarımını da yapıyorsunuz. Geminin kokpitini, silahlarını, motorlarını, ışıklarını hatta iç döşemelerini ve mimarisini bile kendinize göre şekillendirebiliyorsunuz.

Oyun, genel anlamda bakıldığında 3 boyutlu modelleme programını andırıyor. Size verilen 3 boyutlu parçalar ile yapabileceğiniz şeyler gerçekten sınırsız. Yerçekimi reaktörlerini kullanarak hareket eden uzay istasyonları veya geminin hareketine göre değişen nesneler yaratmanız mümkün.

Space Engineers oyuncusunun yaptığı X-Wing
Space Engineers oyuncusunun yaptığı X-Wing

Başka bir açıdan değerlendirdiğimizde oyunu “Minecraft’ın Uzay Versiyonu” gibi görmek mümkün. Minecraft’taki gibi zombilerle veya başka yaratıklarla dövüşmenize gerek kalmadan bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen araçlar yapabilirsiniz. Oyunun aynı zamanda Steam Workshop ile entegre olarak çalışması da çok güzel. Böylece tasarladığınız araçları başka oyuncularla da paylaşabilirsiniz.

Oyun henüz erken erişim (early access) aşamasında ve geliştirilmeye devam ediyor. Şu anda bir yandan teknik hataların giderilmesi ile uğraşılırken bir yandan da Multiplayer seçeneği için çalışmalar yapılıyor. Multiplayer seçeneğinde kişisel sunucular üzerinden oyunlar kurmak mümkün olacak. Böylece arkadaşlarınızla birlikte aynı uzay istasyonunda farklı modellerde ve renklerde gemiler yapmanız mümkün olacak.

Başta da söylediğimiz gibi, oyun sandbox türünde bir oyun olduğu için yapılacak çok fazla geliştirme de olacaktır. Yani oyun sürekli olarak güncellemeler ve yeniliklerle büyümeye devam edecektir.

Oyunda genel olarak bir hedefiniz olmamasına rağmen bir mühendis gibi düşünerek uzay istasyonlarını geliştirmek, uzay gemileri yapmak oldukça eğlenceli. Keen Software firması tarafından çıkarılan bu oyunu mutlaka oyun kütüphanenize eklemenizi öneririm. İlerleyen dönemde çok güzel şeyler olacağını şimdiden söyleyelim.

Oyunu Steam üzerinden hemen uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Oyunun tanıtım videosu:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Companions - Bölüm 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.