İncelemeler

Açık Denizlerde Bir Başıma – Soul Searching İncelemesi

Hani bazı oyunlar olur; böyle dingin kafayla oynanması gerekir. Bitirdiğinizde yüzünüzde kocaman bir gülümseme olur. Dertsiz tasasız bir yolculuğa çıkarsınız. İşte Soul Searching tam da bu kıyafete uygun bir oyun.

Bağımsız yapımları her zaman için çok sevmişimdir. Son dönemde bağımsız kategorisine yüzlerce oyun katıldı ama pek çoğu hep arka planda kaldı. Soul Searching’in arka planda kalmaması gerektiğini düşünüyorum.

Soul Searching, süregelen vurdulu kırdılı, fethetmeli, büyük düşmanlarımızı ezmemizi gerektiren bir oyun değil. Bir serüven hikayesi. Amacı ruhları toplamak ve onları diğer tarafa kadar eşlik etmesi gereken bir şamanı canlandırıyoruz. Ufak salımızla birlikte farklı farklı adalardan geçip, farklı insanların hayat hikayelerine ortak oluyoruz. Bir noktadan sonra her insanın da kendisine ait hikayelerinin ve bu hikayelerin de bir ruhu olduğunu görüyoruz.

Bir Sal, Biraz Ruh ve Bolca Balık

Mekanik itibariyle Soul Searching, hayatta kalma ögelerine sahip olsa da oyuncuyu hiç zorlamıyor. Enerji, susuzluk ve açlık durumumuzu kontrol etmemiz gerekiyor. Adalarda gezip biraz para biriktirdikten sonra daha büyük bir sal alarak ve bir de ona olta sıkıştırarak, serüvenimizi daha kolay bir hale getiriyoruz.

Her adayı geçip ilerledikçe bir yandan da paralel bir hikaye dönüyor. Çok fazla sürpriz kaçırmak istemem ama oynarken nedense aklıma biraz Kara Kule serisi geldi. Adalar arasından geçip amacımıza ulaşmaya çalışırken bir anda büyük bir kentin trafiğinde tıkılı kalmış bir karaktere bakıyoruz. Sadece birkaç saniyeliğine bile olsa insanı şaşırtıyor ve işin arkasında ne olduğunu merak etmenize sebep oluyor.

Grafiksel açıdan bakıldığında Soul Searching’in çok iddialı olmadığını söylemem gerek. İzometrik bir bakış açısıyla oynuyoruz ve grafikler piksel art olarak tabir edebileceğimiz şekilde hazırlanmış. Çok detaylı olmasa da neyin ne olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Soul Searching’i oynamaya devam ettikçe aklıma bir de yıllar evvel oynadığım Thomas Was Alone oyunu geldi. Grafiksel açıdan iddiası olmayan ama oynadıkça hikayeye kendisini çeken bir yapım olmuş.

Koca Yaşlı Yeşil Ejderhanın Peşinde…

Soul Searching, fiyat performans bakımından biraz sınıfta kalıyor. 15tl fiyat için 2-3 saatlik oynanış süresi bir hayli az. Oyunun 1 ila 4 kişiye kadar yerel makine üzerinden desteği var ama henüz bu şekilde oynama fırsatım olmadı. Bu oyun modunda birden fazla karakteri ortaklaşa çalışarak hayatta tutmaya çalışıyorsunuz.

Oyunun KayaBros isimli bir Türk firması tarafından geliştirildiğini eklemeyi de unutmayayım. Üzerinde baya emek harcanmış bir oyun. Müzikler, senaryo, karakter derinliği ve oyunun felsefi altyapısı üzerine baya kafa patlatılmış. 

Soul Searching, sadece bir şamanın ruh toplama yolculuğunu anlatmıyor. Oyunun kendi ruhunu da çok güzel yansıtıyor. Yeri gelince bir anda derinlemesine patlayan konuşma balonları ya da bir anda karanlıklaşan atmosferiyle oynanması baya keyifli bir oyun olmuş.

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz.

Puan: 6.5

Artılar

  • Derin Hikaye
  • Felsefi Altyapı
  • Atmosfer

Eksiler

  • Fiyatı Pahalı
  • Kısa Sürüyor
  • Ufak tefek buglar

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Miyazaki'ye Son Saygı Duruşu: Rüzgar Yükseliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.