İncelemeler

Son Dönemin En Dinlendirici Oyunu(!) – Fire Place

Geçtiğimiz günlerde bir oyun ajansı, bir e-posta gönderdi. Fire Place isimli bir oyundan bahsetti. İlk aklıma gelen Firewatch oldu ve incelemek için oyunu istedim. Sonrasında bir bakayım dedim ve isim aslında oyunu tam anlatıyormuş.

Fire Place, kelime anlamıyla şömine demek. Ateş yakılan herhangi bir yere de Fire Place denebilir. İşte oyun da tam olarak bir ateş yakma simülasyonu. Ateşe tutkun birisi olarak kesinlikle bayıldığımı söylemem gerek. Askerdeyken bile en büyük keyfim, kazan dairesine inip kazanın içerisine bir çuval kömürü attıktan sonra o ateşin yanmasını izlemekti. Fire Place, beni tamamen dinlendiren bir oyun oldu. Oyun demek doğru olur mu bilemedim ama kesinlikle işime yarayacaktı.

Amaç

Oyunda bir amaç var mı? Bunu söylemek zor. Elimizde kağıt, kibrit, dal parçası, odun gibi ateş yakarken kullanacağımız malzemeler var. Karşımızda ise bir şömine. Madem malzeme var o zaman ateş yakma zamanı. Evet, amacımız sadece ateş yakmak, sonrasında ateşi izlemek.

Neler Var?

Ateş yakmak için malzemelerimiz var. Kibrit, kağıt, maşa, ateş karıştırmak için demir (kesin özel bir ismi vardır) ve odun. Farenin tekerleği ile odun, kağıt gibi malzemelerin büyüklüklerini ayarlayabiliyoruz. W,A,S,D tuşlarını kullanarak kameramızı yönlendirebiliyoruz; Q ve E tuşlarıyla da malzemeler arasında geçiş yapıyoruz.

Bu arada ateşimizi sadece şöminede yakmıyoruz. Oyunda farklı ortamlarda mevcut. Bir çalışma odasının ortasında duran sunak taşı (neden diye sormayın), yıldızlar altındaki bir kulübenin kuzinesi, bir testinin içi, deniz kenarında bir kumsal, orman (ormanda ateş yakmayın) gibi farklı yerler var. O anki ruh halinize göre birini seçebiliyorsunuz.

Dilerseniz ateşin yüksekliğini ve yoğunluğunu, hatta rengini bile değiştirebiliyorsunuz.

Ne Yapıyoruz?

Elimizdeki malzemelere göz attık, bir bakalım neler yapabiliriz. Bence önce biraz kağıt atalım, sonra ince odunlardan biraz koyalım ve kibrit atalım. Evet, işte bu kadar. Sonra ateşimiz yanmaya başlıyor. Bizim yapacağımız ise ambiyans müziği eşliğinde ateşin yanmasını izlemek. Tabii arada odun atmayı ve maşa ile ateşinizi düzeltmeyi unutmayın.

Ben FRP oynatırken arkaplanda bunu açıyorum. Hem müzik oldukça güzel hem de arkada yanan ateş güzel bir görüntü sağlıyor.

Sonuç

Dediğim gibi, oldukça dinlendirici bir yapım olmuş. Oyun demek ne kadar doğru bilemedim. Oturup saatlerce oyalanabileceğiniz bir yapım değil ama iki ekran kullanıyorsanız belki çalışırken farklı bir ortam oluşturmak için ikinci ekranınızda Fire Place’i açabilirsiniz.

Dilerseniz Fire Place’i Steam’den satın alabilirsiniz.

Burada da bir başlangıç videosu var:

İlginizi Çekebilir  Star Wars: Squadrons Oyunu Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu