İncelemeler

Şipşak FRP Haritası Oluşturdum – Dungeon Alchemist İncelemesi

FRP oynatırken harita tasarlamaktan yorulduğunuz olmuyor mu? Dungeon Alchemist şipşak hazırlayıp kolayca basılabilen haritalar isteyen GM’ler için gelsin. Sizler için inceledik.

Dungeon Alchemist aşağıya yerleştirdiğimiz fragmandaki vaatleri ile fon hedefine 3 saat içinde ulaşabilen bir Kickstarter projesiydi. Geliştiriciler sözlerini tuttu. Yapay zekanın desteklediği harita oluşturma tool’unu mart ayının sonunda Steam‘de erken erişime açtılar. Henüz verdiği sözlerin tamamını tutamasa da ciddi bir potansiyel vadeden bir iş çıkarmışlar ortaya.

YouTube player

“Ya bir han işte, çok da bir önemi yok” diye düşündüğümüz bir mekan için harita çizmek vakit kaybı gibi geliyor bazen. Ancak oyuncuların o handa kavga çıkarabilme ihtimalleri de her daim çok yüksek. Kaldı ki bir kağıt parçasına üç beş masa çiziktirip bırakan, hazırlıksız yakalandığı belli olan o GM olmak da istemiyoruz. İşte Dungeon Alchemist tam bu durumdaki oyun yöneticilerine deva olmaya geliyor.

Dungeon Alchemist şu anda özellikle küçük haritalar oluştururken yapay zekasının yardımıyla harika bir iş çıkarıyor. Öyle ki, bir mutfak ya da çiftlik oluşturmak istediğimizde bize yapacak iş gerçekten de bırakmıyor. Yine de yapay zekanın oluşturduklarından memnun kalmazsak onun yaptığı iş üzerinde değişiklik yapabiliyoruz. Hatta AI’ı devre dışı bırakma şansımız dahi var.

Aşağıda bir çiftlik evini birçok farklı şekilde tasarlayabilen yapay zekanın ürünlerini görebilirsiniz.

Bir de mezarlık örneği verelim:

Ancak mekanın ya da haritanın boyu büyüdükçe yapay zeka afallamaya başlıyor. Küçük mekanlara çeşitli birçok eşyayı sıkış tıkış yerleştiren AI, büyük mekan görünce kopyala-yapıştır yöntemine başvurmayı tercih ediyor. Geliştiriciler de bu durumun farkında olduklarından erken erişimde küçük haritalar kullanmamızı tavsiye etmişler.

Zaten Dungeon Alchemist’e çıktı alacağımız kağıdın boyut bilgisini girerek başlıyoruz. Bir kağıda sığmayacak büyüklüklere ya da dijital haritaya geçme imkanımız da var. Fakat bunu yaparsak sistem biraz zorlanmaya başlıyor. Belki de erken erişimin ilk haftalarında bu kadar zorlamamak gerekiyordur.

Dungeon Alchemist – İlgimizi Çeken Özellikler

Dungeon Alchemist’in en öne çıkan yanı ürettiğimiz bölgeleri hızlıca ve güzel şekilde doldurabilen AI desteği olduğunu söyledik. Biz haritada istediğimiz büyüklükte bir bölge seçiyoruz. Sonra da bu bölgede ne tarz bir bina ya da oda olması gerektiğini söylüyoruz. Yazılım biz bu bilgileri girdiğimiz anda bize bir oda donatıp veriyor. Çoğu zaman dönüp bakmamıza gerek dahi kalmıyor. Bas gitsin, oynat geç.

Fakat bu “bas gitsin, oynat geç” kafa yapısına uygun bir araç geliştirmelerine karşın kullanıcıya sundukları bazı seçenekler çok detaylı. Bu detayları görmeyi pek beklemediğimden ilgimi çekti. Örneğin, haritaya vuran güneş ışığının ne renk olacağına biz karar verebiliyoruz. Mor güneş mi, neden olmasın? Hangi yönden, ne parlaklıkta vuracağı gibi sıradan şeyleri de tabii ki seçebiliyoruz.

Yazılım dekorasyonlar ve detay sayılabilecek eşyalar konusunda da çok hassas davranmış. Zaten yapay zekayı etkileyici yapan unsurlardan biri de bunca mobilya ve dekorasyon arasından seçim yaparak bir odayı olması gerektiği gibi oluşturabiliyor olması. Hem de birçok farklı kombinasyonla.

Örneğin duvara asabileceğimiz tabloları bile birçok çerçeve tipi ve resim seçenekleriyle sunmuşlar. Bunları beğenmezsek bilgisayarımızdan bir resim seçerek de tablo haline getirebiliyoruz. Benzer şekilde, masaya bir yemek bıçağı koymak istediğimizde dahi Dungeon Alchemist daha ilk haftasından bize bir sürü seçenek sunmayı başarıyor.

Ayrıca tabii ki iç mekanları olduğu kadar dış mekanları da özelleştirip güzelleştirebiliyoruz. Ancak o konuda henüz AI’dan yardım alamıyoruz. Fakat yardım alamasak dahi seçeneklerimiz harika. Örneğin, dışarıya yerleştirebileceğimiz objeler arasında turnuva çadırları var. Yalnızca onu görerek “oyunuma turnuva eklesem ya?” diye hikayemizi de zenginleştirebiliyoruz.

Yani Dungeon Alchemist hem haritalarımızı hem de hikayemizi hızlıca zenginleştirebiliyor.

Başka Hangi Özellikler Gelecek?

Dungeon Alchemist’in sıradaki hedefi dış mekanları da hızlıca oluşturmamızı sağlayan bir yöntem geliştirmek. Ayrıca varolan AI’larını geliştirip ona yeni numaralar öğreteceklerini de söylemişler. Bununla birlikte kameraya yeni bir açı getirmek de yapılacaklar listesinde yer alıyor. Yani dilersek oluşturduğumuz haritaları içinde dolaşıyormuşuzcasına görebileceğiz.

Şu anda AI bir odayı oluşturduktan sonra değişiklik yapmak istersek her obje ile ayrı ayrı ve teker teker ilgilenmemiz gerekiyor. Aynı anda birçok objeyi seçerek işlem uygulama özelliği daha sonra gelecek. Şu anda elimizde birçok farklı nesne olsa da bu nesnelerin rengi, büyüklüğü ve dokusu gibi özelliklerini değiştiremiyoruz. Bunun da yeni güncellemelerdeki hedefleri arasında olduğunu söylüyorlar.

Son olarak da muhtemelen eksikliğini en çok hissedeceğimiz şeylerden birine değinmişler: Çoklu kat seçeneği. Şu anda Dungeon Alchemist, yalnızca tek katlı binalar tasarlamaya izin veriyor. Merdiveni bir dekor gibi binalarına yerleştiriyor olsa da bir bodrum ya da çatı katı olan yerler oluşturamıyoruz. Bu bence yazılımın şu an sahip olduğu en büyük eksiklik. Ne yazık ki bu özelliği uzun vadedeki planları arasında sayıyorlar.

İsteklerimizi Dile Getirebiliriz

Dungeon Alchemist bir de Discord kanalı açmış. Bu kanal geliştiriciler ile iletişime geçerek ihtiyaç duyduğumuz özellikleri talep etme fırsatı verebilir. Yani “şöyle bir şey yapabilseydi güzel olurdu” diye düşündüğünüz ne varsa Discord kanalı üzerinden ekiple paylaşabilirsiniz. Erken erişimde olmasının güzel yanı, bu sürecin sonunda gönlümüze göre bir ürün oluşmasına katkı sağlayabilecek olmamız.

Şahsen ben sis yerleştiremiyor olmanın eksikliğini hissettim. Bunun da yapılacaklar listesinde yer almasını isterim.

Özetle, Dungeon Alchemist bir potansiyel vadediyor. Hızlıca harita oluşturup oyun oynatmak için de harika bir tool olmuş. Göz atmadan geçmeyin deriz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.