İncelemeler

Rogue One Fragmanında Dikkat Çeken Detaylar

star-wars-rogue-one-banner

Star Wars’un merak edilen yeni filmi Rogue One, serinin kayıp yıllarına ışık tutmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan fragmanla birlikte filme dair yeni bilgilere ulaşmış olduk.

Gareth Edwards’ın yönetmen koltuğuna oturduğu Rogue One, bu yılın en merak edilen filmlerinden biri. Ana Star Wars hikayelerinden sıyrılıp farklı bir macera anlatacak Rogue One, içerdiği aksiyon sahneleriyle de hem sinema severlerin, hem de serinin tutkunlarının merak ettiği bir yapım haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan fragmanla birlikte Rogue One’ın senaryosuna ilişkin daha fazla bilgiye ulaşmış olduk. Eh, kabul etmek gerek, fragmanı birkaç kez üst üste izlemiş olabiliriz. Yine de çok fazla bilgi aktarılmıyordu ama gözden kaçırılmaması gereken detaylar vardı.

Fragmanı izlememiş olanlara hemen gösterelim:

YouTube player

Bu detayları sizler için derledik. Sıkı tutunun hiper uzaya geçiyoruz!

Jedha Gezegeni

rogue-one-jedha

Fragmanın açılış sahnesinde Star Wars evreninin en yeni gezegeni Jedha’ya daha yakından bakabilme fırsatı yakaladık. Heyula gibi yükselen devasa surlarıyla bir kale-şehri andıran merkez, yönetmen Gareth Edwards’ın açıklamasına göre oldukça önemli bir yer.

Jedha, yıllarca Güç kullanıcılarının yuvası haline gelmiş. Uzun sopalı kör savaşçı Chirrut Imwe’yi canlandıran, Ip Man film serisinden hatırlayacağınız Donnie Yen, daha önceki konferanslarda bu gezegenin kyber kristalleriyle dolu olduğunu açıklamıştı. Kyber kristalleri, ışın kılıçları inşasında da kullanılan oldukça değerli bir maden.

rogue-one-jedha-002

Jedha’nın, İmparatorluk tarafından abluka altına alınmasının sebebi de bu kristallere sahip olmak. Gezegeni nasıl kontrol altına aldıklarını anlamak istiyorsanız biraz yukarıdaki görselde duran Star Destroyer’a dikkatli bakın derim.

Filmin büyük bir kısmı da bu kayalıklarla dolu çöl gezegeninde geçeceğini tahmin ediyoruz.

Jyn Erso’nun Büyük Görevi

rogue-one-jyn-erso

Felicity Jones’un canlandıracağı Jyn Erso, filmin en çok merak edilen karakterlerinden birisi. Sonuçta bu hatun kişisi filmin baş karakteri olacak.

Jyn Erso’nun, uzun yıllar hapis yattığını biliyoruz. Fragmanda Cassian Andor’un (Diego Luna), Jyn’e bakıp “Zincirlerin olmadan sana güvenebilir miyiz?” sorusunu yöneltiyor. Jyn Erso, Mon Mothma’nın özel isteği doğrultusunda hapishaneden çıkarılıp İmparatorluk kuvvetlerinin gezegenleri yok edecek güçte inşa edilen savaş istasyonuna sızması istenecek.

Maze Malbus ve Chirrut Imwe

rogue-one-jedha-003

Karanlık bir havada uzun kayalıklar arasında uçan U-Wing’in geçişinin ardından, Maze Malbus’u canlandıran Jiang Wen’in sesini duyuyoruz. Malbus “Evimizi yok ettiler” dedikten sonra bir tabur Stormtrooper askerine lazer boşaltmaya başlıyor. Yanında da uzun sopasıyla birlikte dikilen Chirrut Imwe’yi görüyoruz.

Saldırdıkları yer elbette bir İmparatorluk üssü ama asıl soru buraya nasıl ve neden saldırdıkları. İlk sahnede havada süzülen U-Wing’in bu ikili ile bir bağlantısı olmadığı düşünülüyor.

rogue-one-baze-malbus

Saldırılan yer ise Death Star planlarını çalmak için yapılacak yolculuğun ilk adımı olacak. U-Wing içindekiler gizlice üsse girmeye çalışırken Malbus ve Imwe ise karadan saldırı yaparak İmparatorluk kuvvetlerinin kafasını karıştıracak.

Ayrıca Malbus’un evi neresi, kim yok etmiş, nedir, necidir, bu sorular da asıl merak edilenler.

Chirrut Imwe, Bir Jedi Mı?

rogue-one-chirrut-imwe

Yukarıda da belirttiğim üzere Ip Man filmleriyle gönüllerimizde taht kuran Donnie Yen, yepyeni bir karakterle Star Wars evreninde boy göstermeye hazırlanıyor.

Chirrut Imwe hakkında bildiklerimiz bir hayli az. İlk kısa fragmanlarda gördüğümüzde onun bir Jedi olduğunu ve gizlendiğini sanmıştık. Son fragmanlar ve açıklamalarla birlikte daha iyi anlıyoruz ki, Imwe bir Jedi değil. Hatta Force Sensitive bile değil.

Chirrut Imwe, kendini Jedi öğretilerine adamış bir savaşçı. Hatta bir tür keşiş bile diyebiliriz. Öte yandan forumlarda konuşulanlara göre Güç hakkında sıradışı bilgilere sahip olan Imwe, Jediliği bir din gibi görüyor olabilir. Bakalım arkasından ne gibi bir iş çıkacak.

Ters Dönmüş Death Star

rogue-one-death-star

Belki gözünüzden kaçmış olabilir. Jedha’nın üzerinde süzülen Death Star’ın atış yaptığı bölge ters tarafta duruyor. Gerçi uzayda ters durmak ya da düz durmak gibi bir kavram yok. Ama bu açıyla yapılan bir çekimin arkasında bir şeyler gizlendiği söyleniyor.

Death Star’ın ters duruşunun görüntülerinin ardından, içerisinde Erso ve Cassian’ın bulunduğu bir U-Wing devasa bir yıkımdan kaçtığını görüyoruz. Böylesine bir yıkımı Jedha’ya yapan sadece ve sadece Death Star olabilir. E, peki neden gezegen tamamen havaya uçmadı. Çünkü bu ters dönmüş Death Star henüz tam atış gücüne ulaşmamıştı.

rogue-one-jedha-004

Yapılan saldırının arkasında da özel bilgilere ulaşıp gezegenden kaçmaya çalışan Erso ve Cassian’ın durdurulması yatıyor. İmparatorluk kuvvetleri, gizli bilgilerin açığa çıktığını görünce Asileri durdurmak için kocaman bir gezegeni havaya uçurmayı göz almış olmalı. Öyle ya da böyle filmin sonunda Jedha’da devasa bir yıkımın olacağını görüyoruz.

Scarif Savaşı

rogue-one-scarif-001

Filmin en heyecanlı anlarından biri de yeni tanıtılan Scarif gezegeninde yaşanacak. Kumsallarla dolu Scarif’te, Asi ve İmparatorluk kuvvetleri, sert bir çarpışmaya girecek.

Asi tarafının başında Malbus ve Imwe’nin olduğunu görüyoruz. Havada uçuşan X-Wingler hava saldırısı yaparken U-Wingler içerisinden sürüsüne bereket Asi askeri iniyor.

rogue-one-scariff-002

Diğer taraftaysa Direktör Orson Krennic’in özel birimi Death Troopers’ı görüyoruz. Scarif, İmparatorluk için önemli olduğu kadar Krennic için de önemli olmalı. Asiler’in buraya tam güçleriyle saldırmasının arkasında ne var, merakla bekliyoruz.

Darth Vader

rogue-one-darth-vader

Gözükecek mi, gözükmeyecek mi diye tartışırken Darth Vader’ın da filmde bulunacağının açıklanmasıyla yurtta şenlik havası yaşanmıştı. Sonuçta Rogue One, 3. ve 4. filmler arasında geçiyor. Darth Vader olmazsa olmazdı.

Fragmanın sonunda A New Hope filmindekine benzer bir sahneyle Darth Vader’ı görüyoruz. Daha doğrusu arkasını görüyoruz. Bu bile bizi heyecanlandırma yetti de arttı.

Darth Vader’ın filmde ne gibi bir rolü olacak fazlasıyla merak ediyorum. Sadece İmparatorluk tarafında neler yaşandığını anlatırken kameraya gözüküp kaçacak mı, yoksa aksiyona dahil olacak mı bilmiyoruz. Tabii bir de kostümün içerisinde kim var o da ayrı hikaye. James Earl Jones sesiyle bir kez daha Darth Vader’a hayat vermişken ikonik zırhın içindekinin de kim olduğunu bilseydik iyi olurdu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.