İncelemeler

The Reason For Dragons Çizgi Roman İncelemesi

reasons-for-dragons-banner

Gelin ve Rönesans Fuarı’ndaki bu onurlu şövalye ile tanışın. Sakın söylediklerinin saçmalık olduğunu sanmayın! Çünkü şövalyeler her zaman için doğruları savunur. Sonuçta “Ya bir şövalyesindir ya da değil”.

Bol ödüllü çizgi roman yayın evi Archaia Entertainment’ten unutulmayacak bir çizgi roman daha: The Reason for Dragons. Son yıllarda Mouse Guard, The Killer, Dapperman ve Jim Henson yapıtları ile adından sıkça söz ettiren Archaia Entertainment, çizgi roman işini gerçekten biliyor. Kendine has çizgisini bulmuş ve anlatacak hikayeleri olan ekibiyle birlikte, bizlere kaçırılmaması gereken eserler sunuyorlar.reasons-for-dragons-gorsel

Çok kısa olmasına rağmen, kalbimi fetheden bir Archaia çalışmasından bahsetmek istiyorum. The Reason for Dragons, Chris Northrop’un kalemi ve Jeff Stokely’nin çizimiyle ortaya çıkmış ufak bir hikaye. Hikayenin ortaya çıkışında rol oynayan ve çizgi romanın önsözünde de bulunan hırsıza ne kadar teşekkür etsek az. Eğer o hırsız, Chris ve Jeff’in çizgi roman fikirlerini barındıran laptopu çalmamış olsaydı, Wendell ve Sir Habaersham ile tanışamayacaktık.

The Reason for Dragons, hayallerinin peşinden koşanlar için ortaya çıkarılmış bir çizgi roman. Oldukça kısa olmasına rağmen, karakterlerin mimiklerinden ve kısa diyaloglarından hemen onlara ısınmanın bir yolunu buluyorsunuz. Wendell’in geçmişi hakkında çok şey bilmemek, bizi ilgilendirmiyor. Çünkü biz Wendell’in neler yapacağını odaklanmış durumdayız.

Wendell, lise çağında genç bir çocuktur. Toplum içerisinde kayıp bir karakterdir. Üvey babası, Ted her ne kadar ona yardımcı olmak istese de bir türlü ortak noktalarını keşfedemezler. Sonuç ise Wendell’in sürekli kendini içe kapatmasına ve sürüklenmesine yol açar. Mahallenin kabadayı çocuklarına kendisini ispatlamak için lanetli olarak adledilen Rönesans Fuarı’na gitmeyi kabul eder.

İşte bu güzel hikayemiz de tam olarak burada başlıyor. Karakterimiz burada uzun ince burunlu ve Dali bıyıklı Sir Habaersham ile tanışır. Rönesans Fuarı’nın yerinde yeller esmektedir. Bir tek Sir Habaersham oradadır ve kendisini rolüne o kadar kaptırmıştır ki, kısa süre önce fuarda çıkan yangının sebebini bir Ejderha’ya bağlar. Biraz tanıdık geldi değil mi?reasons-for-dragons-gorsel-1

Chris ve Jeff, modern bir Don Kişot yaratmayı başarmışlar. Bu modernize edilmiş Don Kişot size o kadar gerçek geliyor ki, lanetlenmiş bir Rönesans Fuarı’na girip, onunla tanışmak, değirmenlerle savaşmak için inanılmaz bir arzu duymaya başlıyorsunuz. Hikayenin sonunda ise gülümseyerek yollarınızı ayırıyorsunuz.

Aslında The Reason for Dragons burada daha fazla yeri hak ediyor. Ancak oturup tüm hikayeyi paylaşarak, sürprizleri berbat etmek istemiyorum. Öte yandan çizimlerden ve hikayenin ele alınış şeklinden biraz bahsedebilirim. Kısa bir hikaye olmasına karşılık (Yani bir oturuşta bitirebilirsiniz) çerezlik bir çizgi roman değil. İlerleyen günlerde aklınıza gelip, yüzünüzde şapşal bir gülümseme bırakacak yapıya sahip. İçimden bir ses her ne kadar olmasını istemese de, bu hikayenin yaklaşık 1 saatlik bağımsız bir film olarak karşıma çıkmasını istiyor.

O yüzden diyorum ki, yakınlarınızda bir Rönesans Fuarı varsa ve Sir Habaersham’ı bulabileceğinize inanıyorsanız, kalkın hemen oraya gidin. Ama böyle bir imkanınız yoksa, Archaia Entertainment etiketi altında basılan bu çizgi romanı en kısa sürede edinip okumanızı dilerim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hitman Mini Figure

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.