İncelemeler

Noel Baba’dan Mektuplar


Yeni bir yıla merhaba derken, bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. Yeni umutlar, yeni hayallerle başladık her yılbaşında olduğu gibi. Biz yeni yıla hayallerle girerken bazıları ise çalışarak girdi. Özellikle bir kişi vardı ki geçen sene başından beri bu günü bekliyordu. İşte yılbaşı onun günüydü…

Efsanevi “Yüzüklerin Efendisi” ve fantastik dünyaların bilge yaratıcısı John Ronald Reuel Tolkien, 1920 yılından 1943 yılına kadar, 23 yıl boyunca Noel Baba’nın ağzından çocuklarına yılbaşı mektupları yazmıştır. Her yıl bu mektupları kendi el yazısı ile yazmış ve kendi resimlemiştir. Noel Baba’nın sadece yılbaşı tebriki değil, aynı zamanda da maceraları da anlatılır bu mektuplarda. Kutuplardaki Sakar Kutup ayısı, evin altında yaşayan gulyabanilerin neden olduğu savaşlar, İpini koparıp kaçan Ren Geyiği yüzünden Noel Baba’nın yaşadıkları ve daha bunun gibi bir çok macera bu kitapta Noel Baba’nın ağzından anlatılmış.

Mektupların yazımında kullanılan ilginç şekilli harfler, bazen titrek şekillerde kullanılan, bazen net bir şekilde yansıtılan harfler, Noel Baba’nın gizemiyle karışınca çok ilginç bir tablo çıkıyor karşımıza. Yıllarca bize, olmadığı söylenen Noel Baba’nın el yazısıyla bir mektup okumak ne kadar da şaşırtıcı bir durum. Bunun yanında mektupların yanında yine J.R.R. Tolkien’in kendi çizdiği Noel Baba, ren geyikleri ve kutuptan manzara resimleri mektuplara da ayrı bir keyif vermiş.

Kitabın en güzel yanı ise bence mektupların orijinal haliyle biz okurlara yansıtılmış olması. J.R.R. Tolkien ‘in daha önce de bazı kitaplarında karşımıza çıkan kendi el yazısı burada da okurlara yansıtılmış. Mektuplar hem Tolkien’in kendi el yazısıyla hem de Türkçe çevirisi ile verilmiş.

Kitap kaliteli baskısı ile diğer kitaplardan ayrılıyor. Ciltli ve kuşe kağıda olan kitap okumayı daha da eğlenceli hale getiriyor. Tamamen renkli olan kitabın ücreti yüksek gibi görünse de, kitabı elinize aldığınızda farkı anlayacak ve bu ücretin aslında çok makul olduğunu da göreceksiniz.

Sayfa Adedi: 112 Kağıt: Kuşe Cilt: Ciltli Boyut: 19 x 25
 

Kayra “Keri” Küpçü

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.