İncelemeler

Neverwinter Oyunları Tarihi

neverwinter-sehir-banner

MMORPG dünyasında adından sıkça söz ettiren bir oyun var: Dungeons and Dragons – Neverwinter.

Bilmeyenleriniz olabilir, Neverwinter’ın geçmişi çok eskilere dayanıyor. Hayır, hayır; 2002 yılında çıkan “Neverwinter Nights” isimli oyundan bahsetmiyoruz sadece. Neverwinter’ın oyunlarının tarihi bundan çok daha öncesine dayanıyor. Hatta bir klasik desek fazla abartmış olmayız. Bunun dışında Neverwinter, oyun tarihi için de çok önemli bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor. Kısacası, demek istediğim şey, Neverwinter ilk kez MMORPG sahasına çıkmıyor!

Neverwinter, aslında ilk grafik tabanlı MMORPG olma özelliğini taşıyor.

neverwinter-1991-resim1
1991 yapımı Neverwinter Nights oyunu dövüş ekranı

Neverwinter şehrini diğer bölgelerden farklı kılan bir durum var. Neverwinter, R.A. Salvatore’un yazdığı Neverwinter serisi (Kışgörmez) piyasaya çıkana kadar romanlarda bahsi geçmeyen bir yer. Bu nedenle bu bölgede bir oyun yaratmak daha kolay oluyor çünkü yapımcılar; herhangi bir romana, tarihsel yapıya, tarihçeye veya karaktere bağlı kalmak zorunda değildi. Oyunlarda gördüğünüz kişilerin veya yerlerin, herhangi bir yapıyla örtüşmesi gerekmiyor. Böylece oyun yapımcıları da özgürce bir oyun yaratabiliyorlardı. Ancak yeni çıkan Neverwinter oyunu, R.A. Salvatore’un yazdığı Neverwinter serisinin hemen sonrasını konu alıyor. Yani yeni yazılan Neverwinter serisi, Neverwinter online oyununun temelini oluşturuyor. Bunun dışında, diğer Unutulmuş Diyarlar oyunları (Baldur’s Gate, Icewind Dale gibi), Neverwinter şehrinin de bulunduğu Kılıç Sahili (Sword Coast) bölgesinde geçer ancak bu bölgeler romanlarda sıkça bahsedildiği için oyunlardaki hikaye de romanlara bağlıdır.

Şimdi tarihlerimizi 1991 yılına ayarlayalım ve ne demek istediğime yakından bakalım. Stormfront Studios adlı bir geliştirici tarafından hazırlanan Neverwinter Nights, grafiklere sahip ilk MMORPG olma ünvanını taşıyor.

neverwinter-1991-resim2
1991 yapımı Neverwinter Nights oyunu görev ve konuşma ekranı

AOL (American Online), DOS platformu üzerinden oynanabilen Neverwinter Nights’a 19 Temmuz 1997 tarihine kadar destek verdi. Her geçen yıl oynanabilirliği artan oyun için geliştirmelerde bulundu.

1989 yılında Stormfront firması Dungeons and Dragons’ın ünlü Forgetten Realms diyarı için bir oyun geliştirmeye başladı. Kodlama için SSI (Strategic Simulations Inc.) tarafından birçok RPG oyunu için geliştirilen Gold Box grafik motoru seçildi.

O dönem birçok RPG oyunu yazı tabanlıydı. Online olarak oynanabilen oyunların hiçbirinde grafik bulunmuyordu. AOL, TSR ve SSI’ın da desteğini arkasına alan Stormfront 18 aylık uğraşın sonucunda Neverwinter Nights’ı bitirmeyi başardı. Böylece ilk grafik MMORPG oyununu geliştirerek oyun tarihine geçmiş oldular. Oyunu tek oyunculu (single player) olarak da oynamanız mümkündü ancak bu durumda oyunu kaydedemiyordunuz. Tek oyunculu oyunda, DM (Dungeon Master) menüsü bulunuyordu ve bu menü ile oyunda düzenlemeler de yapabiliyordunuz. 

neverwinter-nights-1-box1991 yılında AOL’un 50 kişiye kadar sınır tanıdığı serverlar 1997 yılına gelindiğinde, %4000 artış göstererek 115.000 oyuncuya ulaştı. Bunda tabi AOL’un etkisi çok büyüktü. Çünkü firma, üyelerine ücretsiz olarak Neverwinter Nights hesabı sağlıyordu.

2008 yılına gelindiğinde Teknoloji ve Mühendislik Emmy Ödülleri, Neverwinter Nights’ı MMORPG oyunlarını gelişmeye yönlendirdiği için özel bir ödüle de layık gördü.

1997 yılında AOL’un, oyun üzerindeki desteğini çekmesiyle beraber Neverwinter Nights unutulmaya yüz tuttu.

BioWare’in oyunun yayın haklarını satın almasıyla beraber, Neverwinter’a geri dönme imkanımız oldu. 2002 yılında Atari’nin dağıtımcılığını üstlendiği Neverwinter Nights böylece piyasaya sürülmüş oldu.

O dönemde Interplay, oyun üzerinde çalışıyordu. Ancak finansal sıkıntılar yüzünden oyunun haklarından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Köklerine sadık olarak geliştirilen Neverwinter Nights için Aurora motoru adında yeni bir grafik arayüz kullanılmıştı.

Neverwinter Nights ismi karışıklıklara yol açsa da, 1991’de piyasaya sürülen atasını onurlandırmak için seçilmişti. Ancak BioWare tarafından geliştirilen Neverwinter Nights bir MMORPG oyunu değildi. Multiplayer desteği bulunuyordu ancak 1991’deki oyun gibi serverlara sahip değildi. Bunun yanında Toolset (Alet çantası) ismi verilen bir yapı ile oyunculara kendi senaryosunu oluşturma imkanı sunuyordu. Bu sayede, bir oyun yöneticisi olarak kendi oyununuzu hazırlayıp oyuncularınıza oynatabiliyordunuz.

Takip eden yıllarda Shadows of Undrentide (2003), Hordes of the Underdark (2003) ve Kingmaker (2004) adlı ek paketleri piyasaya sürüldü. BioWare daha sonra yakın ilişkiler içerisinde bulunduğu Obsidian Entertainment’e serinin devamını yapması için Neverwinter Nights 2’yi devretti.

İlk oyun DnD 3rd Edition kurallarına bağlı kalınarak hazırlanmıştı. Devam oyunu ise 2006 yılında piyasaya sürüldüğünden ötürü DnD 3.5 kurallarına göre geliştirildi.

neverwinter-nights-2-screenshotObsidian Entertainment, eski Interplay çalışanları tarafından kurulmuş bir firma. Yani Interplay, yarım bıraktığı işi böylece tamamlaya fırsat bulmuş oldu. Yeni oyun için Aurora motorunun geliştirilmiş hali olan Electron motoru kullanıldı.

Neverwinter Nights 2, birçok oyuncunun ortak localar oluşturup oynayabilmesi için özel olarak hazırlanmıştı. Ancak MMORPG unsurlarından yoksundu. Oyuncuları kendi haritalarını düzenleyebiliyor, oyun yöneticisi kılığına bürünerek arkadaşlarıyla eğlenceli vakitler geçirebiliyordu. 2012 yılında Obisidan Entertainment, oyun için tanıdığı multiplayer desteğini çektiğini açıkladı.

Piyasaya sürüldüğü takibi yıllarda 3 ek paket sunuldu: Mask of the Betrayer (2007), Storm of Zehir (2008) ve Mysteries of Westgate (2009).

Ancak 2013 yılına geldiğimizde Neverwinter’ı bir kez daha MMORPG sahnesinde görebildik. Cryptic Studios tarafından geliştirilen Dungeons and Dragons Neverwinter, 20 Haziran 2013 tarihi itibariyle tam sürüme geçiş yapmış oldu.

Wizards of the Coast’ın bol ödüllü masaüstü rol yapma oyunu Forgotten Realms’in en hareketli bölgesi bir kez daha oyunculara sunulmuş oldu. Oyunun dağıtımcılığını üstlenen Perfect World, Neverwinter hakkında olumlu konuşmaya devam ediyor. İlerleyen süreçte oyun hakkında birçok yenilik de takipçilerini bekliyor olacak.

Önümüzde, döneminin en iyi Free-to-Play MMORPG oyunlarından biri duruyor. Sanırım bu gücü hem hikayesini konu aldığı dünyadan, hem de atalarının ona verdiği güçten alıyor.

Yaptığımız Neverwinter video incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

İyi oyunlar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Thanoiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.