İncelemeler

Mutlaka Okumanız Gereken 30 Çizgi Roman


20- Scalped

20-scalpedHer zaman için ağızları açık bırakan çalışmalarıyla ünlü Vertigo’dan yayımlanan Scalped bir süper kahraman hikayesi değildi. Noir-Dedektif hikayelerine taş çıkaracak bir kültürel maceraydı. Jason Aaron ve R. M. Gueare tarafından okuyucu karşısına çıkarılan hikaye 2007 yılından bu yana 60 sayıyla bitmiş durumda.

Güney Dakota’da, Kızılderililere ayrılmış Rezarvasyon bölgesinde yaşamakta olan Oglala Kabilesi’nden Dashiell Bad Horse 15 sene sonra evine döner. Dönmesine döner ama burada yıllar önce öldürülen iki FBI ajanının izini sürmektedir. Biraz macera, biraz polisiye gerilim. Kızılderililerden de hoşlanıyorsanız eğer, Scalped okunmayı bekleyen serilerden biridir.

19- Hellboy

19-hellboyMike Mignola’nın yazıp çizdiği en efsane dedektiflerden biri, Hellboy. İlk çıktığı 1994 yılından bu yana 12 cilt çıkarıp final yapan ve yan konuların halen devam ettiği Hellboy, şahsi görüşümce buradan açıklayarak bitirilemez. Ülkemizde ilk 6 sayısı çevrilen Hellboy’un, 2 adet uzun metraj filmi bulunmaktadır. Guillermo del Toro’nun yönetmen koltuğunda oturduğu 2 filmin başrolünde Ron Pearlman oynamıştı.

Ancak konu sinema değil, çizgi roman. Hellboy, bize bilindik dünyanın kapalı kalmış kapılarını sonuna kadar açan büyük kırmızı bir yaratık. Asıl adı Anung Un Rama olan ve sağ kolu taştan Hellboy, Amerikan ordusu tarafından Nazilerin elinden kaçırılmış bir tür varlık.

Hükümet tarafından gizlice kurulan “Bureau for Paranormal Research and Defense – Paranormal Olaylar Araştırma ve Koruma Bürosu (B.P.P.D)” tarafından koruma altına alınan Hellboy aslında bir dedektiftir. Dünya’nın tüm köşelerinde bekleyen korku salan ve insan öldürmeye hazır duran yaratıkları bulan Hellboy, bir yandan geçmişi ile mücadele etmekte onu dünyaya celbeden Rasputin’e karşı koymaktadır.

Şeytani görünümünün arkasında, kocaman bir kalbi olan ve espriden anlayan Hellboy’un Abe Sapien, Liz Sherman, Roger the Homonculus gibi yakın dostları da bulunmaktadır. Yaratık pataklamaktan, büyük silahlardan ve büyük purolardan hoşlanan Hellboy’un her karesi, her kelimesi sizi tatmin edecektir.

18- Astonishing X-Men

18-Astonishing-X-MenJoss Whedon ve John Cassaday tarafından yaratılan ve sonrasında bir çok yazar-çizer değişikliğine uğrayan Astonishing X-Men, kuşkusuz Marvel’ın en iyi süper kahraman serilerinden biridir. Mutant güçlere sahip olan Wolverine, Storm, Emma Frost, Beast gibi karakterler üzerine yoğunlaşan seri X-Men tarihinin bir çok konusunu ele almakta.

Düzgün bir zaman çizgisini takip etmese de başlıca Gifted, Dangerous, Torn ve Unstoppable ciltleri okunması gerekenler arasında önerilebilir. Genel konu olarak belirli şeyler olmasa da, X-Men hakkında aradığınız her türlü şeyi, uzaylı gezegenler, dünya yıkan silahlar, ihanet, intikam, komplo teorisi Astonishing X-Men’de sizi bekliyor.

17- League of Extraordinary Gentlemen

17-league-of-extraordinary-gentlemenBir işin başında Alan Moore olduktan sonra kötü bir şey çıkma ihtimali oldukça düşmekte. Bunun yanına Kevin O’Neill’in müthiş çizgileri de katılınca Legue of Extraordinary Gentlemen tadından yenmeyecek bir çizgi roman oluyor. 2003 yılında çekilmiş, başrolünde Sean Connery’nin oynadığı filmi sakın dikkate almayın. Çünkü bu gerçekten en beyefendi yaratıkların yer aldığı bir seri.

İngiliz ve Amerikan edebiyatının unutulmaz yaratık ve süper güçlere sahip adamlarını konu alan hikaye Viktoryan İngiliz havasının tüm tutkusunu teneffüs ettirmektedir. Görünmez Adam, Dr. Henry Jekyll, Kaptan Nemo, Tom Sawyer ve hatta Dracula’nın kısa süreli karısı Mina Harker’ın bulunduğu bir kahraman topluluğu elbette Alan Moore’un müthiş kurgusuyla mükemmel hale gelmekte.

16- X-Men: Days of Future Past

16-x-men-days-of-future-pastListeye girmeyi başarmış ikinci bir X-Men serisi. Chris Claremont ve John Byrne tarafından, belki de ortaya konulmuş en garip en heyecanlı mutant serisidir. Jean Grey üzerine odaklanmış, The Dark Phoenix Saga’nın başarısının devamı niteliğinde olan Days of Future Past, distopik bir Marvel evreninde geçmekte.

Tüm dünya, kontrol altında tutulan polis-hükümetler tarafından yönetilmektedir. Mutantlara yer yoktur ve devasa robotlar yakaladıkları her mutantı öldürme ya da tutuklayıp toplama kampına götürme yetkisine sahiptir. Yaşlanmış Wolverine’i gördüğümüz seride Kitty Pryde, zihnini zamanda yolculuk ederek genç olan haliyle birleştirmeye ve herkesi uyarmaya çalışmaktadır.

1981 yılında çıkarılan Days of Future Past, takipçileri tarafından En iyi 25 Marvel Çizgi Romanı arasına girmiştir.

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.