İncelemeler

Mr. Jack – Stratejik Bir Dedektiflik Oyunu

mr-jack-banner

Yıl 1888… Londra’nın gaz lambalarıyla aydınlatılmış puslu sokaklarında geceler her zamankinden daha korkutucu. Her gölgede bir ölüm, her gölgede bir vahşet.

Çünkü Jack, kurbanlarını arıyor…

mr-jack-london_content_01Mr. Jack, stratejik bir dedektiflik oyunu. 2 kişi ile oynanan, ortalama yarım saat süren, diğer hırsız-polis veya tahmin oyunlarına benzemeyen bir kutu oyunu. Oyunun 2 kişilik bir oyun olması, pek çok kutu oyununda rastlanmayan bir durum. Çoğu kutu oyunu, 3-6 oyuncu ile oynanabildiğinden dolayı ancak arkadaşlarınızla toplandığınızda oynayabiliyorsunuz ancak bu oyun 2 kişilik bir oyun olduğu için eşinizle, kardeşinizle oynamanız mümkün.

Oyundan biraz bahsedelim; oyunda toplam 8 karakter var. Bu karakterler; Sherlock Holmes, John H. Watson, John Smith, Dedektif Lestrade, Miss Stealthy, Çavuş Goodley, Sir William Gull ve Jeremy Bert’tir. Oyuncular, oyuna başlarken kimin Jack olacağına, kimin dedektif olacağına karar verirler. Jack olan karakter, toplam 8 adet karakter kartının yüzü olan masumiyet kartlarından birini alarak yukarıdaki karakterlerden birinin aslında Jack olduğunu öğrenir. Jack, dedektiflerden birinin kılığında dolaşmaktadır. Londra’nın Whitechapel bölgesine tüm sokak lambaları, polis barikatları ve tüm rögar kapakları yerleştirilir. Böylelikle kovalamaca başlar.

dedektiflerOyunun başında karakter oynama kartlarından 4 tanesi açılıyor. Bu da, ilk turda bu 4 karakterin iki oyuncu tarafından sırayla yönlendirilmesi anlamına geliyor. Diyelim ki; John Smith, Çavuş Goodley, Sherlock Holmes ve Jeremy Bert karakter kartları açıldı. İlk turda, önce Jack’i oynayan oyuncu, bu 4 karakterden birini seçerek karakterin özellikleri doğrultusunda oynatır. Mesela John Smith. John Smith 1-3 kare kadar hareket edebilir ve sokakta yanan sokak lambalarından birini yanmayan bir lamba ile değiştirir.

Hazır lamba konusuna değinmişken lambalardan biraz bahsedelim. Şehrin belirli noktalarında bulunan lambalar, bulundukları alanın çevresini aydınlatırlar. Lambanın çevresinde bulunan karakterler ise “görünür” olarak kabul edilir. Ayrıca yanyana bulunan karelerde de birer karakter varsa, yani iki karakter yanyana ise bunlar da “görünür” kabul edilmektedir. Görünür olmanın olayı ne derseniz, her turun sonunda dedektif, Jack’i oynayan oyuncuya “Tanık var mı?” diye sorar. Eğer Jack karakteri bir lamba çevresinde ise veya başka bir karakter ile yanyana karelerde ise Jack görünürdür ve “TANIK VAR” olarak açıklama yapar. Bu durum da dedektifin masum karakterleri suçludan ayırmasına yardımcı olur. Tur sonunda “TANIK VAR” olarak beyan verildi ise “görünür olmayan” karakterler masum olarak nitelendirilir; çünkü onların etrafında ne ışık ne de başka karakter vardır. Böylelikle farklı turlarda farklı karakterleri “TANIK VAR” veya “TANIK YOK” şeklinde ifade alabileceği karelere getirmeye çalışan dedektif, ipucu toplamaya çalışırken; Jack ise bu kombinasyonu bozmaya çalışıp şüpheli sayısını mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışır.

mr-jack-oyunEvet; en son John Smith’i oynamıştık. Hemen sonraki iki el boyunca dedektif, diğer iki karakteri hareket ettirir. Karakter hareketlerindeki bir önemli ve stratejik olay da karakter özellikleridir. Mesela John Smith sokak lambalarından birinin yerini değiştirebiliyorken Sir William Gull, kendi yerini başka bir karakter ile değiştirebilir. Jeremy Bert, rögar kapaklarının yerlerini değiştirerek karakterlerin kanalizasyonu kullanmasını engelleyebilir.

Yere açılan 4 karakter oynandıktan sonra tur biter ve dedektif, “TANIK VAR MI?” sorusunu sorar. Jack, “TANIK VAR” veya “TANIK YOK” diyerek ve Jack kartını gerekli şekilde çevirerek dedektife durumu bildirir. Turun sonunda dedektif bu sorgu cevabına göre suçluları belirlemeye başlar.

Oyun 8 tur boyunca devam eder. İlk dört tur boyunca, her turun sonunda bir sokak lambası söndürülür. Böylece sokaklar daha karanlık bir hale bürünür.

Eğer oynanan turun sonunda tanık yoksa Jack, şehrin dört yanında bulunan fakat polis barikatı ile tutulmamış sokaklardan bölgeyi terk edip oyunu kazanabilir. Veya 8 tur boyunca kaçmayı başarabilirse dedektifleri atlatarak oyunu kazanır. Dedektif ise, 8 tur bitmeden Jack’i yakalamak zorundadır. Jack yerine masum olan birini suçlarsa Jack, bu karmaşadan faydalanıp kaçar ve yine oyunu kazanır. Burada Jack’in kazanma ihtimali daha yüksek gibi görünmesin, Jack’i oynamak gerçekten çok strateji gerektiren bir durum, yoksa dedektif anında Jack’i enseleyebilir.

mr-jack-london_content_02Oyunun 2 kişilik olması ve bir Monopoly oyunu gibi çok uzun sürmemesi, oyunun çok kısa zaman aralıklarında bile kolayca ve eğlenceli bir şekilde oynanmasına olanak sağlıyor. Oyunda çok çok fazla sayıda stratejik hamle yapmak mümkün. Bu da, oyunun her anında düşünmeyi ve kurgulamayı gerektirdiği için her saniyeye ayrı bir eğlence katıyor.

Oyun eşimle neredeyse her akşam oynadığımız bir oyun haline geldi. Yakın zamanda “Mr. Jack – New York” ile de Jack’i New York’ta kovalamaya devam edeceğiz. Kısacası, çok eğleneceğiniz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir oyun.

Londra’nın puslu sokakları sizleri bekliyor.

 

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz.


Tasarımcı : Bruno Cathala / Ludovic Maublanc
Yayıncı : Hurrican
Yıl : 2006
Oyuncu sayısı: 2
Yaş aralığı: 9 – 99

Ödüller :
– 2007 Uluslararası Oyuncular Ödülü kategorisinde “Genel strateji” kategorisi
– 2007 Hollandalı oyun ödülü
– 2008 Brezilyalı ilk ödül Jota Ödüllerinde “2 Oyunculu Oyunlar” kategorisi

Mr. Jack’in tanıtım videosu:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Batman Arkham Origins Action Figure

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.