İncelemeler

The Mighty Quest For Epic Loot Ön İncelemesi

Mighty Quest for Epic Loot banner

Steam mağazasını veya fantastik oyunları takip edenlerin gözüne ilişmiştir mutlaka. Renkli görselleri, eğlenceli hikayesiyle “The Mighty Quest For Epic Loot” (Efsanevi Yağma İçin Büyük Görev) oyunu fantastik oyun hayranlarını oldukça sevindirecek gibi görünüyor.

Ubisoft tarafından geliştirilen ve yayımlanan bu oyun, fantastik bir evrende hem aksiyon hem rol yapma hem de strateji deneyimini bir arada sunuyor. Biz de Ubisoft’un daveti üzerine oyunun beta sürecine katıldık ve oynamaya başladık. Şimdi size oyundan biraz bahsedelim.

mighty quest for epic loot - combatOyunun geliştirme aşaması devam ederken oyuna girdik ve Mage (Büyücü) karakterimizle oyunu oynamaya başladık.

Oyunun hikayesi oldukça eğlenceli. Bir emlakçı, bulutların üzerindeki şehir Opulencia’da yaşayan kötü yaratıklarla başa çıkmak için bizi kiralıyor. Biz de bulutların üzerindeki kalelere girip o kalelerdeki yaratıkları öldürerek kaleleri temizliyoruz.

Oyundaki yaratıklar da oldukça eğlenceli. İlk bölümde bize saldıran tavukları öldürerek oyundaki saldırı tekniklerini öğreniyoruz. Sonraki kalede ise –maalesef- örümcekler ve goblin benzeri yaratıkları öldürüyoruz.

Tam bunlar olduğu sırada Emlakçı patronumuz, temizlediğimiz bir kaleyi bize hediye ediyor. Böylece bizim de kendimize ait küçük bir kalemiz oluyor. Oyunun ilk başlarında bize verilen bir kale sonrasında kendi evimizi -ya da kalemizi- dekore etmeye başlıyoruz. Bu da ayrı bir keyif veriyor tabii ki. Evimizi dekore ederken iksir kazanı, örs, altın madeni gibi eşyalar koyuyoruz. Bu eşyalarla da süreç içerisinde etkileşime giriyoruz. Mesela örs, bizim aslında demirci dükkanımız. Buradan silah, zırh gibi eşyalar alabiliyoruz. İksir kazanında da sağlık iksiri, mana iksiri gibi iksirler yapabiliyoruz. Altın madeni ise, casual oyunlarda karşımıza çıkan para toplama sistemi ile çalışıyor. Her saat belli bir altın birikiyor ve siz de oyuna girip o altınları topluyorsunuz. Ayrıca süreç içerisinde farklı eşyaları da kalenize ekliyorsunuz.

mighty quest for epic loot - kaleOyunun amacına geri dönersek, diğer şeytani kaleleri temizlemek oyunun temel hedefi. Bunun için de kendi kalenizden çıkıp diğer kalelere gidip oraları temizlemeniz gerekiyor. Kalelerde karşılaştığınız yaratıkların kendilerine has özellikleri ve saldırı türleri var. Ona göre savaşmanız gerekiyor ama ciddi anlamda bir dövüş farkı olmuyor çünkü karakterinizin dövüş şekli belli. Zaman zaman kalelerde dolaşırken bölüm sonu canavarı şeklinde güçlü canavarlarla da karşılaşıyorsunuz. O yaratıklar bazen zorluk çıkartabiliyor.

Kalelerde öldürdüğünüz yaratıkların üzerinden para, yaşam enerjisi ve eşyalar düşüyor. Bu eşyalar eğer sınıfınıza uygunsa giyebiliyor veya satabiliyorsunuz. Bu da karakterinizi kişiselleştirmenize olanak sağlıyor. Ayrıca her eşya birbirinin aynısı değil, eşyayı üzerinize giydiğinizde karakterinizin görünümü de ona göre değişiyor.

mighty quest for epic quest - kalelerKaleleri temizledikçe tecrübe puanı kazanarak seviye de kazanıyorsunuz. Seviye kazandıkça da yeni yetenekler alıyorsunuz. Mesela Mage karakterinin Elektrik, Ateş gibi yetenek kategorileri var, her yetenek kategorisinde de saldırı ve savunma yetenleri var. Seviye kazandıkça bu yetenekleri de geliştirebiliyorsunuz.

Bunların dışında oyunun en büyük olaylarından birisi de kalenizi savunmak. Kazandığınız altınlar, kalenizin hazine odasında korunuyor. Ayrıca kalenizin kalbi de bu odada bulunuyor. Siz de kalenize yeni odalar ve yaratıklar ekleyerek, kalenize giren yabancıları durdurmaya çalışıyorsunuz. Bunun için altınlarınızı ve Bling adı verilen özel bir parayı kullanmanız gerekiyor. Altınları oyun içinde yaptığınız görevlerden ve kalenize kurduğunuz altın madeninden kazanırken Bling adı verilen para birimini satın almanız gerekiyor. Yani oyunda; çevrimiçi bir oyunda olduğu gibi hızlı gelişmek istiyorsanız biraz para harcamanız gerekebilir. Ayrıca kale içerisinde yaptığınız geliştirmeleri yaparken de belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Bazıları 5 saniye sürerken bazıları yarım saat veya 1 saat bile sürebiliyor.

mighty quest for epic quest - mageKalenizi şekil şekil odalar ve koridorlarla dekore ederek kalenize giren yabancıları zor durumda bırakabilirsiniz. Çünkü kalenize giren kişiler belli bir sürede kalenizin tüm odalarını geçemezler ise kalenizden zırnık alamıyorlar. Böylece odalarınızı inşa ederken stratejik de davranmanız önemli.

Yazımıza son vermeden diğer sınıflardan da bahsedeyim. Archer (Okçu) ve Knight (Şövalye) sınıfları da diğer seçilebilir sınıflar. Hatta Ubisoft’tan aldığımız bir bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Şu anda Runaway adını verdikleri bir sınıf üzerinde çalışıyorlar ve yakın zamanda oyuna ekleyecekler. Okçu karakterimiz Blackeye Bowgart, elindeki arbalet ile savaşırken Şövalye karakterimiz Sir Painhammer ise her türlü yakın dövüş silahını ustalıkla kullanabiliyor. Büyücümüz The Earl of Evilosity ise büyüleri ile uzaktan saldırılar yapabiliyor.

Oyunu ise fare imleci ile oynuyoruz genel olarak. A ve D gibi tuşlarla kamerayı çeviriyorsunuz. Aslında alışık olunan W,A,S,D kontrollerinden biraz farklı ama alışması kolay. Tek sorun hem ateş edip hem kaçmaya çalışırsanız fare ile saçma yerlere tıklayabiliyorsunuz. Bu da duruma göre karakterinizin ölmesine bile sebep olabiliyor.

Oyunun grafikleri ise çok renkli ve güzel görünüyor. Daha önce Orcs Must Die ve Torchlight oyunlarını oynamış olanlar bu grafikleri çok seveceklerdir çünkü benzer grafiklere sahip.

The Mighty Quest For Epic Loot oyunu halen betada ve geliştirilme aşamasında olmasına rağmen güzel bir oyun olmuş. Oynarken o renkli dünyada gerçekten eğlenceli vakit geçiriyorsunuz. Bir yandan kalenizi geliştirirken bir yandan da görevleri yaparak ve kaleleri temizleyerek karakterinizi güçlendirmeye çalışıyorsunuz.

Ubisoft’tan aldığımız bilgilere göre oyunda daha pek çok yenilik olacak ve oyun sürekli gelişmeye devam edecek. Evet, oyunu bir kere aldığınızda oyun bitmiyor. Oyun içi geliştirmeler için ekstradan ücret ödemeniz gerekebilir ama oyun sizi mecbur tutmuyor. Bu nedenle keyifle oynayabilirsiniz.

Lafı çok uzatmayayım, oyuna dönmek için can atıyorum şu anda. Siz de geç kalmadan oyunu alın ve oynamaya başlayın. Her anından ayrı keyif alacaksınız.

Oyunu Steam üzerinden satın alabilir ve hemen oynamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca oyunun web sitesi de çok güzel olmuş. Oyunun web sitesine de buradan ulaşabilirsiniz.

Oyunun örnek videosunu buradan izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Çocukluk Korkumuz Geri Döndü - Resident Evil 2 Remake İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu