İncelemeler

Middle-Earth: Shadow of Mordor İncelemesi

shadow-of-mordor

Middle Earth: Shadow of Mordor oyunu çıkalı üzerinden bir süre geçti. Biz de bir an önce bir inceleme yazalım dedik ama oyunu oynamaktan bir türlü yazmaya fırsat bulamadık.

Playstore’dan ilk gün aldığımız oyunu kurmamızın üzerinden biraz zaman geçti, pek çok ork kılıcımızın ve bıçağımızın ucunda can verdi, biz de artık bir şeyler karalayalım dedik.

Oyunda Talion isimli bir karakteri canlandırıyoruz. Karakterimiz bir kolcu, daha doğrusu eskiden öyleymiş. Kendisi Minas Tirith’te doğmuş, Gondor’a bağlı bir kolcu olarak Kara Kapı’yı korumaktan sorumlu kişilerden birisidir. Karısı Ioreth ve oğulları Dirhael ile Kara Kapı’daki karakolda yaşamlarını sürdürmektedirler. Ancak Sauron’un askerlerinin karakola saldırması sonucunda Talion’un hayatı da değişir.

Talion’un karısı ve oğlu, Black Hand (Kara El) adıyla bilinen bir ork tarafından öldürülür. Talion da bir süre sonra ebedi hayatta onların yanına katılır ancak o sırada işler değişir. Talion ölmek üzereyken Celebrimbor isimli bir elf (kendisi Güç Yüzükleri’ni yağan elftir) tarafından hayata döndürülür. Celebrimbor da ölmüş ancak bir Wraith olarak yeryüzünde dolaşan bir karakterdir. Kendisi, Talion’un bedenini kullanarak hem Talion’u yaşama döndürür hem de Talion’a özel güçler kazandırır. Artık bedenleri ve yetenekleri birdir.

Shadow-of-Mordor

Talion, hayatı boyunca bıçak ve kılıç konusunda uzmanlaşmış bir kolcudur, Celebrimbor ise iyi bir okçudur. Bu yetenekler birleşir ve karakterimiz bu üç silahı da ustalıkla kullanan biri haline dönüşür.

İntikam yemini ile orkların ve Uruklar’ın arasında kendisini bulan Talion; yılmadan, yorulmadan, tüm gücüyle orklara karşı tek başına savaşır.

Oyuna baktığımızda gerçekten Orta Dünya’nın karanlık bölgelerini bizlere güzelce yansıtan bir atmosfer ile karşılaşıyoruz. Kafamızı kaldırıp uzaklara baktığımızda bizi içerisine çeken harika görsellere dalıp gitmemek mümkün değil. Ayrıca karakter modellemeleri ve çevre kaplamaları da harika olmuş. Çoğu yerde oyunun muhteşem grafiklerini incelerken kendinizi bulabilirsiniz. Oyundaki yaratıkların ve karakterlerin mimikleri dahi detaylıca tasarlanmış.

shadow-of-mordor-nemesis

Bunun dışında oynanabilirlik konusunda yenilikçi bir duruş yok. Eğer daha önce Assassin’s Creed oynadıysanız, sonrasında da Batman: Arkham serisi oyunlarını oynadıysanız ilk saniyeden, Shadow of Mordor’u yıllardır oynuyormuş gibi oynamanız mümkün. Shadow of Mordor için söyleyebileceğimiz tek şey; Assassin’s Creed ve Batman: Arkham oyununu ellerinize alıp birbirine çarpın, araya bir de Yüzüklerin Efendisi kitabı koyarsanız ortaya çıkacak şey Shadow of Mordor’dan başka bir şey olmayacaktır.

Oyunda gizlenerek ilerlemek önemli bir nokta, tıpkı Assassin’s Creed oyununda olduğu gibi. Duvarlara tırmanıyor, duvarlara tutunarak ilerliyor, gizleniyor, tepelerden atlıyor, saklanıyor ve yaratıkların ensesine bıçağımızı saplıyoruz. Kalabalık bir ortama girip kılıcımız ile dövüşmeye başladığımızda ise harika aksiyon sahneleri bizi bekliyor. Batman serisindeki dövüş stili ve kombolar Shadow of Mordor’a da eklenmiş. Etrafımızdan bize saldıran pek çok ork ile aynı anda dövüşüyoruz ve ortaya seyirlik bir aksiyon sahnesi çıkıyor. Talion’un dövüş hareketleri tüm oyuncuları heyecanlandıracak kalitede olmuş. Bazen dövüşler o kadar kalabalık oluyor ki tuşlara art arda basmaktan parmaklarınız ağrıyabiliyor ama yine de tüm dövüşler izlemeye değer.

shadow-of-mordor-celebrimbor

Oyunun dikkat çeken en önemli noktalarından birisi de, Shadow of Mordor oyununda ilk kez uygulanmış olan Nemesis Sistemi olmuş. Nemesis Sistemi, sayesinde her oyuncu, farklı bir Shadow of Mordor oynama fırsatı elde ediyor. Sistemi şöyle açıklayalım. Oyunda rütbeli orklar var. Bu orklar, Sauron’un Ordusu’nda belirli bir konuma sahipler. Siz, herhangi bir rütbeli ork ile savaştığınızda o ork tarafından öldürülebilirsiniz. Eğer ork sizi öldürürse kendisi de Tecrübe Puanı (XP) kazanıyor. Orklar da bu Tecrübe Puanı sayesinde Sauron’un Ordusu’nda daha üst rütbelere çıkıyor. Mesela benim başıma şöyle bir olay geldi. Bir ork ile sürekli karşılaştım, her seferinde beni öldürmeyi başardı ve her seferinde Tecrübe Puanı kazandı. Ben de hırs yaptım, onu öldürmek için her dirilişimde onun yanına gittim ve her seferinde öldüm. Bir süre sonra o kadar güçlendi ki beni daha da kolay bir şekilde öldürmeye başladı. Bu sırada Sauron’un Ordusu’nda da önemli bir yere geldi. Biraz daha ölseydim herhalde Sauron’un yerine kendisi geçecekti. Muhtemelen aynı şey başka oyuncuların başına da gelmiştir ama herkesin değil. Birçok oyuncu, o orku belki de ilk seferinde öldürmüştür. Böylelikle Nemesis Sistemi sayesinde başka bir oyuncu ile farklı oyunları oynar hale gelmiş olduk.

Böyle bir durum sizin de başınıza gelirse hırs yapıp o orkun peşinde fazla koşturmayın. Bunun yerine farklı görevler yapıp güçlenin ve onun yanına daha güçlü bir şekilde geri dönün. Eskisi kadar zor olmadığını göreceksiniz.

shadow-of-mordor-resim

Burada hemen belirtelim; oyunda çok fazla hırs yapmayın. Eğer bir düşman sizi öldürdüyse intikam yemini edip o düşmanı öldürmek için peşine düşmeyin. Oyunda kaçmak ve saklanmak da dövüşmek kadar önemli. Zorlandığınız yerde tabanları yağlayıp kaçmaktan korkmayın; biraz daha güçlendikten ve tecrübe kazandıktan sonra o düşmanı kolaylıkla öldürebilirsiniz.

Sauron’un Ordusu’ndan bahsetmişken onu da kısaca anlatalım. Oyun içinde Sauron’un Ordusu menüsüne girdiğimizde ordudaki rütbeli orkları görüyoruz. Orklar Tecrübe Puanı kazandıkça rütbe atlıyorlar ve diğer orkların yerini alıyorlar. Bu menüye girerek hangi orkun orduda hangi konumda olduğunu görebiliyorsunuz.

Shadow-of-Mordor-Sauron-Army

Oyundaki bir önemli nokta da özel gücümüzü kullanarak orkların zihnindeki bilgilere erişmek. Bu bilgiler, Sauron’un Ordusu’ndaki kumandanlar hakkında bize önemli bilgiler sağlayabiliyor. Mesela zihnine eriştiğimiz bir orktan, kumandanlardan birisinin oklara karşı çok zayıf olduğunu öğrenebiliyoruz. Böylece o kumandana kılıcımız ile değil oklarımız ile saldırabiliyoruz.

Oyunu Yüzüklerin Efendisi hikayesi ile karşılaştırdığımızda karşımıza tanıdık öğeler de çıkıyor. Mesela Gollum ile karşılaşmak gerçekten mutlu edici bir andı. Oyun zaten Hobbit ile Yüzüklerin Efendisi kitapları arasındaki bir zaman diliminde geçiyor. Sauron’un güçlenmeye başladığı, karanlığın Orta Dünya’yı henüz kaplamaya başladığı bir dönemi ele alıyor.

Shadow-o-fMordor-Talion-Celebrimbor-Gollum

Oyunu bir Rol Yapma Oyunu olarak düşünmeyin. Middle Earth: Shadow of Mordor’un Orta Dünya’da geçen iyi bir aksiyon oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce de bahsettiğimiz Assassin’s Creed ve Batman serisi oyunlarını oynadıysanız ve beğenmediyseniz Shadow of Mordor’dan da çok keyif almayacaksınızdır ancak bu oyunları seviyorsanız Shadow of Mordor’a kesinlikle bayılacaksınız. Oyun içerisindeki en eğlenceli Rol Yapma kısmı ve devamlılık olayı ise öldürdüğümüz veya bizi öldürmüş olan orklarla yeniden karşılaşmak oluyor. Daha önce bizi öldüren bir ork ile karşılaştığımzda, “Seni daha önce öldürmüştüm pislik, yine mi sen!” gibi sözler duyabiliyoruz.

Middle-earth™: Shadow of Mordor™_20141002213622

Bu durumda ilginç bir şeyden de bahsedelim; daha önce öldürdüğümüz orklar “bir şekilde” yeniden karşımıza çıkabiliyorlar. Kısacası tam olarak ölmüyorlar. Bu durumun mantıklı bir açıklamasını oyunun geliştiricileri de yapamıyor doğrusu. Biz de, “Ork işte, ölmek bilmiyor,” diyip sineye çekiyoruz. Daha önce ateşe atıp yaktığımız bir ork, karşımıza suratı ve vücudu yanıklar içerisinde çıkıyor. Ya da daha önce kılıcımız ile keserek öldürdüğümüz bir ork, vücudunda derin yarıklar ve irinli yaralar ile karşımıza geliyor. Hatta suratımızın dibine girip, “Beni bu kadar kolay öldürebileceğini mi sandım!” naraları atabiliyorlar.

Oyunu oynamak istiyorsanız hemen Playstore üzerinden çok uygun fiyata satın alabilirsiniz. Yüzüklerin Efendisi ve aksiyon oyunu sevenler kaçırmasın!

shadow-of-mordor-satin-al

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Sıradan Şövalyenin Maceraları - Devious Dungeon İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.