İncelemeler

Küçük Prens Benzeri Bir Yaşam Mücadelesi – Deiland Ön İncelemesi

Fransız yazar Antoine De Saint Exupery’nin kaleme aldığı ve dünyanın en çok okunan kitaplarından birisi olan Küçük Prens’i herhalde hepimiz okumuşuzdur. Küçük bir asteroidin üzerinde yaşayan, sonrasında yeni arkadaşlar edinen ve yollara koyulan sarışın, meraklı dostumuzdan bahsediyorum. İşte Küçük Prens, şimdi de Deiland isimli bir oyuna ilham oldu. Gelin birlikte bakalım neler oluyormuş.

Deiland, üzerinde yaşadığımız minik asteroidin ismi. Burada yaşayan tek kişi biziz ve ismimiz Arco; hatta burayı bulan kişi de biziz. Bir kristal parçasının içerisinde buu asteroide düşüyoruz. Sonrasında ise uzay boşluğunda, kendi atmosferine sahip bu küçük asteroidde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Aslında hayatta kalmaya çalışmak demek çok doğru olmaz çünkü oyun bir hayatta kalma oyunu değil, bir simülasyon. Kısaca, Küçük Prens benzeri bir yaşam sürmeye çalışıyoruz.

Oyunda Neler Yapıyoruz?

Deiland üzerinde içinde balıklar olan küçük bir göl, birkaç tane çam ağacı, biraz böğürtlen çalısı ve etrafa dağılmış bir sürü kaya var. Kayaları kırarak, ağaçlardan çam fıstığı toplayıp ağaç keserek oyuna başlıyoruz. Henüz balık tutamıyoruz çünkü bir oltamız yok. Biz bunlarla uğraşırken bir anda minicik asteroidimizi birileri keşfediyor. İlk etapta Mûn isimli bir gezgin bizim topraklarımıza iniyor. Kendisi daha gelişmiş bir asteroidden geliyor ve gezgin olduğu için de daha gelişmiş yaşamlar görmüş. Biz de kendisinden bazı şeyler öğreniyoruz.

Öncelikle bize çapa yapmayı gösteriyor ki tarım yapabilelim. Sonrasında balta ve çekiç veriyor ki ağaç kesip taş kırabilelim. Biz de günlerimizi ağaç keserek, taş kırarak, meyve toplayarak ve toprağı ekerek geçiriyoruz. İlk etapta kısıtlı şeyler yapsak da sonrasında yeni tohumlar bularak buğday, lahana, pamuk gibi şeyler ekebiliyoruz. Tabii bunların çıktılarına göre oyun da gelişiyor.

Mesela buğday ekiyoruz ama buğdayı yenebilecek hale getirmek için mutfağa ihtiyacımız var. Mutfak inşa etmek için ise taş, odun ve metal gerekiyor. Taş kırıp, bu taşların bazılarından çıkan metalleri alıp, biraz da odun keserek mutfağımızı yapıyoruz. Sonrasında ekip topladığımız buğday ile ekmek yapabiliyoruz.

Pamuktan ise iplik, iplikten de kumaş ve halat gibi şeyler üretebiliyoruz.

Uzayda Dolaşan Diğer Dostlar

Asteroidimizi ziyaret eden tek kişi Mûn olmuyor. Sonrasında başka konularda uzman kişiler de yanımıza geliyor. Bazı görevler veriyorlar ve bunları başarırsak bizimle bilgilerini paylaşıyorlar. Mesela bize yağ yapmayı, çit yapmayı öğretiyorlar. Aynı zamanda bu kişiler kendi yaşadıkları yerlerden bizim topraklarımızda olmayan malzemeler getirebiliyorlar. Bizim ürettiğimiz şeyleri onlara satarak para kazanıyor ve onlardan yeni malzemeler alabiliyoruz.

Bu güzel dostlarımız Deiland’e geldiğinde onlarla konuşmanızı öneririm. Hem görevler alırken hem de ilginç eşyalar alabiliyorsunuz.

Grafikler

Oyunun grafikleri çok gelişmiş değil. Güzel 3 boyutlu modellemeler var ve grafikler gerçekçilikten çok bir animasyon film tadında. Doğrusu Küçük Prens’ten esinlenen bir oyunun grafiklerinin bu türde yapılmış olması benim hoşuma gitti. Zaten oyunda çok fazla çevresel materyal olmadığı için bu tasarım çok güzel oturmuş. İlk etapta çok basit görünse de kısa zamanda alışıyorsunuz, sonrasında da hoşunuza gitmeye başlıyor.

Oynanış

Oyunun sanırım en sıkıntılı kısmı oynanış. Artık oyunlardan alışık olduğumuz WASD tuşlarını kullanarak karakterimiz Arco’yu hareket ettiriyoruz ancak bununla birlikte fare ile veya yön tuşları ile asteroidi de döndürüyoruz. Bunlar aslında çok sıkıntı değil ancak balta, çapa, çekiç gibi eşyaları kullanmak için çok kez 1 ve 2 tuşunu kullanarak ileri ve geri giderek bunları değiştirmemiz gerekiyor. Bunun yerine her bir malzemeye bir tuş atansaydı daha kolay olurdu. Mesela 1’e basınca çapa, 3’e basınca balta, 4’e basınca çapa alsak elimize daha kolay olurdu sanki.

İlk birkaç saat boyunca tuşları karıştırmanız çok normal ancak oyunda çok fazla tuş olmadığı için zamanla alışıyorsunuz. Zaten bir aksiyon oyunu olmadığı için, “Aman yanlış tuşa bastım,” gibi çığlıklar atmanız olası değil. Bir de yuvarlak bir asteroid olması sebebiyle bazen yolumuzu bulmakta zorlanabiliyoruz ama çok uzun sürmüyor bu durum da.

Müzikler ve Ses

Oyunun açılış ekranında bizi güzel bir piyano sesi karşılıyor. Daha ilk andan müzikler sizi içerisine çekiyor. Oyun içerisinde daha çok ambiyans seslerini duyuyoruz. Gece ve gündüz döngüsüne göre bu sesler de değişiklik gösteriyor. Ayrıca fonda çalan müzik de oldukça dinlendirici. Bu anlamda müzik ve sesler çok başarılı ve oyunun yapısına çok uygun olmuş.

Sonuç

Yakın zamanda dinlendirici ve sürekli gelişmek istediğiniz bir oyun arıyorsanız Deiland oyunu tam size göre. Minik asteroidinizi geliştirirken yeni eşyalar yapmak, bir şeyler yetiştirmek, ağaçlar dikmek ve balık tutmak gibi sizi dinlendiren şeyler yapmayı seviyorsanız mutlaka oynamanızı öneririm. Ayrıca oyun geliştirilmeye çok açık, muhtemelen yayınlandıktan sonra pek çok yeni içerik de eklenecektir.

Oyun bugün yayınlandı. Hemen buradan satın alabilirsiniz. Huzur verici, stresinizi alacak eğlenceli bir oyun. Başta, “Eee ne yapacağım şimdi,” diyebilecek olsanız da Deiland geliştikçe eğlenceniz de artacak.

Şimdiden iyi oyunlar.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.