İncelemeler

Kıçınızın Tekmelenmesine Hazır Olun: Kick Ass 2

kick-ass-2-banner

Doğruyu söylemek gerekirse Kick-Ass 2 filmi ilk açıklandığında çok da ümitli değildim. Tek ciltlik tam macera Kick-Ass çizgi romanından uyarlanmış tek film, damaklarda çok güzel bir tat bırakmıştı. İkinci film ise görüşler çok farklıydı.

Kick-Ass filmi, aynı isimli tam macera çizgi romandan uyarlanmıştı. Zaten Kick-Ass çizgi romanı da tek ciltlik bir maceraydı. Filme –çizgi roman kadar olmasa da- başarılı bir şekilde uyarlanmıştı.

Kick-Ass filmi; gerek geek kültürüne göndermeleri, gerekse muhteşem aksiyon sahneleri izleyiciyi yakalamayı başarmıştı. Hollywood, filminin devamının yapılmasını istemiş ancak ortada filme çekilecek bir eser kalmamıştı. Bunun üzerine Mark Millar, kalemini yeniden aldı ve filminden önce Kick-Ass 2 çizgi romanını hazırladı.

kickass_2-resimKick-Ass 2 filmi, aynı isimli çizgi romandan beyazperdeye uyarlanmış. Hikaye, ilk filmin ve çizgi romanın kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik bu sefer seriye Jim Carrey gibi önemli bir isim de katılmış, çok da yakışmış.

Buradan sonrası film ile ilgili spoiler içerir!

Film, Hit Girl’ün (Tetikçi Kız) babasının ölümünden sonra yaşanan gelişmeler ile başlıyor. Bu arada geçen zamanda da Kick-Ass’in takipçileri artmış ve etrafta “süper kahramanlar” da çoğalmaya başlamış durumda. Kahramanımız Dave Lizewski yani Kick-Ass ise Hit Girl ile bir ekip olup kendisini geliştirmek istiyor. Tam bu olaylar yaşanırken, ilk filmin gerizekalı kötü kahramanı Chris D’Amico ise elindeki maddi güç ile bir suç ordusu kurmaya çalışıyor. Üstelik bu kez Red Mist (Kızıl Sis) adıyla değil yeni kostümü ve Motherfucker adıyla karşımıza çıkıyor.

Bu filmde, süper kötü olmak için bazı sebeplerle karşılaşan Motherfucker, etrafında sağlam bir süper kötü ordusu oluşturup önce Kick-Ass’I öldürmek sonrasında ise New York’u ele geçirmenin peşinde.

Motherfucker ve ordusunu durdurmak ise sadece Kick-Ass’in değil Justice Forever (Ebedi Adalet) adı verilen süper kahraman grubunun işi haline geliyor. Grubun lideri ise Jim Carrey’nin canlandırdığı Colonel Stars and Stripes (Albay Amerika). Kendilerince süper kahramanlar olan ve şehire adaleti getirmeye çalışan grup, Motherfucker’ın kurduğu The Toxic Mega Cunts (Zehirli Piçler) isimli süper kötüler grubuna karşı savaşıyorlar.

kickass_2-jim-carreyÖnceki çizgi romanın ve filmin kahramanı Hit Girl, bu filmde inzivaya çekilmiş durumda. Bu nedenle Hit Girli kimliği ile çok az görüyoruz kendisini. Durum böyle olunca da ilk filmdeki kadar kaliteli dövüş sahneleri göremiyoruz tabii ki. Buna rağmen filmde yine çok fazla aksiyon görmek mümkün.

Film güzel sürprizler ve göndermeler ile dolu. Çizgi romanları okuyan ve ilk filmden çok zevk alan biri olarak bu filme karşı önyargılı olduğumu belirtmiştim ancak bu filmden de neredeyse ilk film kadar zevk aldım. Bazı sahnelerde yerimde durmakta zorlanırken bazı sahnelerde ise kahkahalar attım. Bunun dışında duygusal anlar da yaşıyorsunuz.

Ayrıca dikkatimi çeken bir nokta da Watchmen çizgi romanına göndermeler oldu. Justice Forever ekibinin hep birlikte çektirdikleri fotoğraf, Minutemen ve Watchmen ekibinin birlikte çekildiği fotoğrafı andırdı bana. Ayrıca filmdeki bir cenaze sahnesi (kim olduğunu söylemeyeceğim) de Watchmen’deki Komedyen’in cenazesini çağrıştırdı.

kick-ass-2-cizgi-romanFilmde, ilk filmdeki kadar çizgi roman göndermesi yok ancak çizgi roman severlerin oldukça keyif alacağını düşünüyorum. Şahsen bir çizgi roman okuru olarak, seriyi de okumuş biri olarak filmi çok keyifle izledim. Beklediğimden iyi bir film vardı karşımda.

Benden size bir tavsiye; filmi izlemeden önce Kick-Ass ve Kick-Ass 2 çizgi romanlarını okumanızı öneririm. Böylece karakterleri daha iyi tanıyıp filmden de daha çok keyif alacaksınız.

Bir de söylemeden edemeyeceğim; ilk film olan Kick-Ass, ülkemizde vizyona dahi girmedi. “Bu film tutmaz,” mantığı ile Kick-Ass filmini ülkemizde sinemalara bile getirmediler. Şimdi Jim Carrey oynuyor diye serinin devam filmini sinemalara getiren dağıtımcı firmalar, ilk filmi izleyememiş olan izleyicilere ne açıklama yapacaklar merak ediyorum. İlk filmi izlemeden bu filmi anlamaya imkan da yok zaten. Nasıl bir strateji, nasıl bir mantık anlamak mümkün değil maalesef. Siz siz olun, ilk filmi mutlaka izleyin. Eğer izleyecek imkanınız yoksa mutlaka çizgi romanı okuyun.

Filmin tanıtım yazısı da size fikir verecektir;

Kick-Ass, Hit Girl ve Red Mist, 2010 yılının dünya çapındaki hit filminin devamı olan ‘Göster Gününü 2’ (Kick Ass 2) için geri geliyorlar. Kick Ass (Aaron Taylor-Johnson)’in çılgın cesareti, saldırgan Albay Stars ve Stripes (Jim Carrey) tarafından yönetilen, kendi kendini geliştirmiş, yeni bir maskeli savaşçılar dalgasına ilham verir. Bu amatör süper kahramanlar, The Mother F%&*^r olarak yeninden doğan Red Mist (Christopher Mintz-Plasse) tarafından takip edildiklerinde yok olmalarına ancak Hit Girl (Chloë Grace Moretz) engel olabilecektir. Küçük suikastçi Hit Girl ile genç koruma Kick-Ass’i son gördüğümüzde normal gençler Mindy ve Dave olarak yaşamaya çalışıyorlardı. Dave, mezuniyeti yaklaşırken ve ne yapacağını bilemez bir haldeyken Mindy’yle dünyanın ilk süper kahraman takımını kurmaya karar verir. Ne yazık ki Mindy, gizlice Hit Girl olurken yakalanınca işi bırakmak ve liseli kötü kızların korkunç dünyasını tek başına yönlendirmek zorunda kalır. Gideceği kimse kalmayan Dave, Albay Stars and Stripes ismindeki yeniden doğmuş, eski bir gangsterin başında olduğu Justice Forever ile güçlerini birleştirir. Tam da sokaklarda gerçek bir fark yaratmaya başladıklarında, dünyanın ilk süper kötü adamı The Mother F%&*^r, kendi kötü takımını toplar ve babasına yaptıklarını Kick-Ass ile Hit-Girl’e ödetmek için bir planı devreye sokar. Ancak planında bir sorun vardır: Justice Forever’ın bir üyesiyle uğraşırsan, hepsiyle birden uğraşırsın.

Şimdiden iyi seyirler!

İşte filmin fragmanı:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.