İncelemeler

Kendi Doğasını Yaratmak İsteyenlere – Niche

Geçtiğimiz günlerde Steam mağazasında dolaşırken çok değişik bir oyun gözüme çarptı, “Genetik Hayatta Kalma Oyunu” yazıyordu. İsmi de Niche. Merak ettim, alıp oynamaya karar verdim. Renkli grafikleriyle ilginç bir oyun beni karşıladı.

Oyunun menüsüne girdiğimde hemen New Game’e tıkladım ve Story Mode (Hikaye Modu) ve Sandbox Mode (Serbest Mod) çıktı karşıma. Oyunu öğrenmek için Tutorial (Öğretici) da içeren Story Mode ile başladım oyuna. Bir kartalın pençelerinde bir adaya düşen Adam isimli tilki benzeri sevimli bir hayvanla başladık oyuna. Ailemizden ve bildiğimiz topraklardan ayrılmıştık artık. Hayatta kalmak ve sonrasında genetik mirasımızı devam ettirmek zorundaydık.

Oynanış

Bir ada üzerinde hayatta kalmaya çalışan canlıları oynuyoruz. Story Mode’da bu ilk başta Adam isimli bir canlı. İlk ada oynanış hakkında bazı temel bilgileri öğrendikten sonra ikinci adaya geçiyoruz ve burada bize benzer bir canlı ile karşılaşıyoruz. Adalarda dolaşırken bir yandan yiyecek de toplamayı ihmal etmeyin ki ufak arkadaşlarımız açlıktan ölmesin.

İlk canlı ile karşılaştıktan sonra ona 5 yiyecek vererek onu da ailemize katabiliyoruz. Hatta karşılaştığınız canlı karşı cinstense soyunuzun devamı için ilk adımları atmaya hemen başlamalısınız.

Oyun çok kolay değil. Altıgen yerler üzerinde ilerleyerek adada dolaşıyorsunuz ama bir günde en fazla 3-4 hareket hakkınız oluyor. Mesela bir kareye gittiniz, orada bir çalıyı temizlediniz ve sonrasında da oradaki yiyeceği topladınız. Hoop hamleleriniz bitti bile. Sonraki güne geçmeniz gerekiyor ki hamleleriniz yenilensin. Tabii her geçen gün sizin ömrünüzü azaltıyor. Bir canlı ortalama 17 gün yaşıyor. Zaten ilk birkaç gün çocukluk derken 13-14 gün gibi bir süreniz var soyunuzu devam ettirmek için. Bu da o kadar kolay olmuyor.

Bu arada etrafta uzun çalılar göreceksiniz. Bunlar kesmek size zaman kaybettirebilir ancak bu çalılar hem dişi dostumuzun yavrulaması için yuva yapmasını sağlayacak çalı çırpı için gerekli hem de görüş alanınızı azalttığı için hareketinizi de engelliyor. Fırsat buldukça kesin ama ömrünüzü de bunlarla tüketmeyin.

Strateji Mi? Nesi Strateji Bunun?

Bu oyunu Steam benim karşıma strateji diye çıkardığında şaşırmıştım. Sıra tabanlı bir oyun olabilir ama her sıra tabanlı oyuna strateji mi diyeceğiz… derken oyunda gerçekten iyi bir planlama yapmanın önemini anladım. Az önce anlattığım gibi ömrünüz çok uzun değil. Bu sırada yeni adalar keşfetmek, kendinize eş bulmak, beslenmek, etrafı araştırmak ve üremek gibi yapmanız gereken şeyler var ve tüm bu planlama için iyi bir strateji belirlemek gerekiyor yoksa oyun size erkenden güle güle diyor.

Evet, ilk 3-4 oynamamda çok ilerleyemedim ama sonrasında neredeyse tüm mekanikleri çözdüm. Sonrasında oyun daha zevkli hale geldi. Adamlar strateji derken haklıymış.

Hasta Olduk, Eyvah!

Oyunda zaman zaman sülükler üzerinize yapışabiliyor veya bazı canlılarla savaşırken yaralanabiliyorsunuz. İşte o zaman işler karışıyor. Eğer yanınızda başka bir dostunuz varsa sülüğü üzerinizden çıkarıp yalayarak kanamanızı durdurabiliyor ama yalnızsanız işiniz gerçekten zor. Bu nedenle de hayatta kalma stratejinizi iyi belirlemeniz lazım.

Mesela bir adadan başka bir adaya tüm ailenizi sürükleyemiyorsunuz. Sadece genç ve güçlü olan başka adaya gidiyor. O nedenle ilk fırsatta bir dost edinin kendinize. Ne de olsa birlikte kuvvet doğar.

Grafikler

Niche’te belli ki grafikler üzerinde çok uğraşmamışlar. Renkli bir dünya ve yuvarlak hatlara sahip bir dünya var. Canlılar çok sevimli, dünya renkli ama yukarıda da anlattığımız gibi bir o kadar acımasız aslında. 360 derece çevirebildiğiniz kamera mevcut. Oyunu istediğiniz yönden görebiliyorsunuz. Bu da çalıların veya kayaların arkasındayken bile her yeri kolayca görebilmenizi sağlıyor. Menü ekranından itibaren sizi içine çeken sempatik ve sıcak grafikler kullanılmış. Bu da oyunda daha fazla vakit geçirmenizi sağlıyor doğrusu.

AAA oyunlarla kıyaslanamaz tabii ki ama grafikler göze batmıyor doğrusu.

Son Sözler

Oyunda kedi, köpek, ayı ve tilki benzeri canlılar arasında üreme devam ediyor. Bakarsınız ileride yeni türler de eklenir. Bununla birlikte bu ırklar arasında yaklaşık 100 çeşit tür oluşuyor. Eğer Spore ve Don’t Starve türü oyunları seviyorsanız Niche hoşunuza gidecektir.

Ayrıca oyun zor geldi diye hemen vazgeçmeyin. Oyun ölmeli oyun (rogue-like) şeklinde tasarlanmış. Dilerseniz yeteneklerinizi koruyarak devam edebilirsiniz. Yetenek mi? Evet, her canlının yüzme, hareket, saldırı gibi onlarca özelliği var. Ayrıca genetik bozukluk ve gelişmişlikleri de var. Bu bozuklukları çocuklarına da aktarabiliyor. Bunların hepsini burada yazmayacağım, biraz da siz oynayarak keşfedin.

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz.

İyi oyunlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bekledik, İstedik, Nuka-Cola Quantum da Geldi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.