İncelemeler

Kadim Cüce Şehrinin Derinliklerine Doğru – Gauntlgrym İncelemesi

Drizzt Do’Urden, uzun soluklu bir maceranın yine başında. Kadim cüce şehri Gauntlgrym’e doğru uzanan yolculukları, Drizzt ve kadim dostu Bruenor’u hiç katılmak istemedikleri bir savaşın ortasına çekecek.

Aslında Gauntlgrym seneler evvel Laika Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini almıştı. İthaki Yayınları’nın, Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar serilerini yeniden edinmesinin ardından Gauntlgrym, gözden çevirilmiş çevirisi ve yeni baskıyla yeniden Türk okuruyla buluştu

Gauntlgrym, Değişimler Serisinin son kitabı olan Hayalet Kral’ın tam 24 yıl sonrasında geçiyor. Bildiğiniz, tanıdığınız tüm kahramanların yerini yenileri almış ve birçoğuna da veda etmek zorunda kalmıştık. Gauntlgrym ile yepyeni bir dünyaya giriş yapıyoruz.

Ha, unutmadan uyarmadı demeyin. Gauntlgrym’e gelene kadar arada onlarca kitap var. Henüz serinin başındaysanız, inceleme yazısında yer yer sürpriz kaçıran olacak. Sonra vay efendim, Frpnet ne yaptın sen, niye tadımızı kaçırdın demeyin.

Eğri Kılıç ve Balta

Kitap Mithral Salonu’nunda başlıyor. Büyüvebası’ndan dolayı Regis ve Cattie-brie’nin yasını tutmaya devam eden Bruner ile Drizzt, büyük bir yolculuk arayışındadırlar. Bruener, sahte bir ölüm numarası ile tahtı bırakmış ve Delzoun Cüceleri’nin kadim şehri Gauntlgrym’i bulmak üzere yola çıkmıştır.

Bu yolculuk tam 50 yıl sürer. Bu süreci kitap içerisinde yakın takip etmiyoruz. Kısa kesitler halinde, Bruenor, Drizzt ve Pwent’in maceralarına konuk oluyoruz. Eh, yıllar bu yaşlı kahramanları da zamanla etkiliyor. Pwent’in artık iyice yaşlanmasıyla macera Bruenor ve Drizzt’in eline kalıyor.

Bu noktadan sonra kitabın bir hayli değişik noktalara ilerlediğini itiraf etmem gerek. Bugüne kadar dünyevi olaylarla ilgilenen kahramanlarımız, kendilerini iki büyük fraksiyonun siyasi çatışması arasında bulacak. Thay’in korkunç başliçlerinden biri olan Szass Tam, toparlanmaya çalışan Kışgörmez şehrinin yakınlarında bir Dehşet Çemberi yaratıp gücüne güç katma peşindedir. Öte tarafta ise yeniden yükselişe geçen Netheril İmparatorluğu’nun çılgın fanatikleri de bu şehir üzerinde bazı planlar yapmaktadır.

Kitap buraya kadar yeni karakterleri ve yeni siyasi oyunları anlatmakla geçiyor. Sıkıcı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kısım aslında okuru son kısımdaki büyük olaylara hazırlıyor. Yeni karakterlerin amaçlarını öğrenirken, ekibe katılan eskilerin de ne denli değiştiğini fark ediyorsunuz. Onlardan artık nefret etmiyor, aksine sevmeye başlıyorsunuz. Çünkü geçen zaman Drizzt’in de ahlak anlayışını değiştirmeye başlamış.

Kadimlerin Savaşı

Kendi düşünceleriyle çeliştiği için yurdundan kaçıp giden Drizzt, yüzyılların verdiği ağırlık ile yeni felsefi sorunlarla karşı karşıya gelir. Bruenor’un, Gauntlgrym takıntısı abanoz renkli, kılıç ustasını da istemediği bir maceraya çekmek zorunda bırakır. Yine de kadim dostlukları adına, bu inatçı cüceyi yalnız bırakmak istemez. Aslında olan, onu bırakırsa Drizzt de kendisini bırakacaktır. Geçmiş hayatından kalan yegane dostunu yüz üstü bırakamayacağını sürekli olarak kendisine tekrar eder.

Yaşlanıp aklını başına alan karakterler haricinde Salvatore’un da yazım biçiminin olgunlaştığını görüyoruz. Kelime oyunları, diyaloglar ve betimlemeler derken, Salvatore kendi yazım biçiminde çığır açmış. Karman çorman savaş sahnelerinin daha titizlikte hazırlandığını görüyoruz. Derinleşen karakterler, siyah ve beyaz olmaktan çıkmış, bu renklerin tonlarına bürünmüşler. En kötü karakterden nefret ederken bile onu sevecek bir pay kendinizde bulabiliyorsunuz.

Perde Yeni Bir Maceraya Kadar İniyor

Gauntlgrym öte yandan çok fazla yan karakter ve fraksiyonla başınızı döndürebilir. Kitap çıktığı sıralarda, Dungeons and Dragons modüllerinde de birçok değişiklik yapılmıştı. Acaba Salvatore, baskı sebebiyle mi bu kadar bol keseden yaratığı, fraksiyonu, düzlemi kitabın içine katmış bilemiyorum.

Gauntlgrym, Kışgörmez Serisi’ne kadim bir başlangıç yapıyor. Ayrıca seride çok önemli bir yere sahip olacak Dahlia ile de tanışmamıza olanak sağlıyor. Karakterlerimiz uzun ömürlü ırklardan olduğu için uzun vadede dünyanın nasıl değiştiğini görmek açıkçası oldukça hoş olmuş.

Bu açıdan bakıldığında Gauntlgrym, kendisinden sonra gelecek olan serilere güzel bir başlangıç yapıyor. Daha önce Unutulmuş Diyarlar okumayan biri bile, Gauntlgrym’e başlayarak kendisini bu uçsuz bucaksız Diyarlar’ın ortasına atabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.