İncelemeler

Infinity Minyatür Savaş Oyunu Nedir?

infinity-minyatur-banner

Infinity kendine has, mükemmel detay ve kalitede minyatürlerle oynanan bir bilimkurgu savaş stratejisi oyunu. Masa üstünde iki kişiyle karşılıklı oynanıyor. Her oyuncunun bir savaş takımı var ve bu takımı oyundan önce rakibine göre, oyuncular kendi belirliyor.

Öncelikle bir ordu seçiyoruz kendimize. Bu ordunun her birimi kendine has özelliklere sahip ve her bir ünite ayrı bir minyatürle masa üstünde ifade ediliyor. Her bir birimin hızı, fiziksel yetenekleri, aklı, melekeleri farklı olduğu gibi silahları ekipmanları ve ordudan gelen teknolojik maharetleri de ayrı oluyor.

infinity miniature 1Oynadıkça, ordu kurdukça ordunuza bağlanıyorsunuz. Bunu sağlayan bir unsur var. Oyun masa üstü fantastik role play – satranç ve mass effect bilgisayar oyununun karışımı gibi.

Satranç kadar taktik varyasyona sahip. Mass effect gibi ortak hedefe kanalize ekip kurma mahareti istiyor. FRP gibi de kapıyı açıyorum. Şuradan tırmanıyorum. Burada saklandım gibi eylemleri yapabileceğiniz bir oyun aynı zamanda.

infinity miniature 2Infinity’ e yeni başlayan bir grubuz; ne birilerini seyrettik ne de başımızda öğretecek biri var durumundaysanız…

Öncelikle Infinity’ nin kendi sitesinden buradaki belgeyi çekip bastırmak en iyisi. Bu hızlı başlangıç yapmak isteyenlerin demo niteliğinde oyunlar oynaması için ideal. En azından Infinity’nin genel ve spesifik kuralları üzerinde bir nebze de olsa hakimiyet kurana kadar, 100-150 puanı aşmayacak oyunlar için. Eninde sonunda kendinizi daha fazlasını isteyecek kadar cesur hissedeceksiniz.

Yirmi yüzlü zarlar (d20’ler) gerekiyor. Beş tane kadar olursa iyi, daha fazla olursa daha da iyi.

Yuvarlak templateler, küçük ateş template’i ve büyük ateş template’i gerekiyor. Infinity’nin olmazsa olmazı Markerlar gerekiyor. Resmi sitesindeki download bölümünde bunları ve daha fazlasını size basmanız için buradan temin ediyor. (Not: Bazı markerların “hacmi” olması gerekiyor. Elinizde fazladan 25 mm yuvarlak figür tabanları varsa, -ya da aynı ebat ve kalınlıkta kesilmiş maket kartonu, plastikart?- markerları bunlara yapıştırmak oyunda pratik kullanım için gayet uygun olur)

infinity miniature 3Her zamanki gibi inç ölçer ve mezuraları gerekecek.

Başlangıç oyunları ile ısınma turları attıktan sonra, kurallar, ordu listeleri ve silah listeleri gerekecek. İlginç bir şekilde bunların da hepsini yine kendi sitesinden ücretsiz temin edebilirsiniz. Tabii ki arkaplan bilgileri, kurgusal tarihçe, renkli illüstrasyonlar olmadan… Bunlar için kitapları ayrıca satılıyor.

Fazladan yardım olarak;

Masa ebatları konusunda: Infinity’ de 4 feet x 4 feetlik masa kullananların sayısı hiç de az değil. Başlangıçta sizin de daha büyüğüne ihtiyacınız yok. (Hatta belki daha sonrası için bile) Tamamen tercih ve ortak anlaşma meselesi; mesela biz oyuna hakim olmak için ilerlediğimiz yolda her unsurun (uzun menzilli silahlar, hızla mesafe kateden üniteler vs) hakkını verebilmesi için en az 4×5 lik bir alanı tercih ediyoruz.

infinity miniature 4Yeryüzü şekilleri: İster başlangıçta ister sonrasında, savaş oyunlarına Infinity ile başlamamış, mesela Warhammer 40K ve benzeri oyunlara aşina oyuncuların en sık yaptığı hata ellerindeki büyük ölçüde Warhammer’ a uygun terrainler ile masanın %25-%30’unu kaplayıp bırakmak. Üstelik bu elementlerin Warhammer’ ın tipik harabe, yıkık bina, orman, parçalanmış araç gibi yakın varyasyonlardan ibaret olması. Böyle bir yaklaşım Infinity için ölümcül olacaktır. Ve burada kastettiğim olumlu anlamda bir ölümcüllük de değil. Terrain seçim ve yerleşiminde aşağıdaki hususlara dikakt etmek son derece önemlidir.

  • Masanın %75’inden azı büyük ve orta terrain unsurlarıyla kaplanmazsa oyunun dengesi sıkıntıya girer.
  • Terrain yerleşiminde asimetriden ziyade simetriye eğilim olursa oyunun dengesi sıkıntıya girer.
  • Harabe isterseniz yine olsun ancak birbirleriyle aynı boyda olmayan bir, iki hatta üç katlı dört duvarı ayakta binalar, gözlem istasyonları, su kuleleri, yüksek kayalıklar vs bulunmaması bazı stratejik elementlerin yoksunluğuna sebep olur.
  • Warhammer’ da neredeyse dikkate bile alınmayan küçük elementler (yan yatmış bir konteyner, devrilmiş tek bir kütük, bir yana yığılmış iki üç kaya parçası, yol ortasına bırakılmış boş variller, “anarşiklerin” yola kurup bıraktığı barikat :) parketmiş sivil bir araç ve aklınıza gelebilecek, mümkünse masada oluşturduğunuz temaya uyabilecek herşey) masada boş kalan yerlere serpiştirilirse oyuna bunların oyuna sağlayacağı katkı sandığınızdan çok daha büyük ölçüde olacaktır.

Açıkçası terrain stoğunuz mevcutsa bile bunlara Infinity’ ye uygun bazı eklentiler yapmanız (internet ne için var?) ya da almanız gerekecek… Daha yolun başındasınız ve elinizde doğru düzgün terrain mi yok? Kutular, kitaplar, ambalajlar… elinize ne geçerse onları kullanın.

Infinity minyatürlerini buradan indirimli ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Sizler de oyuna başlamak ve oynayan insanlarla tanışmak istiyorsanız Infinity Türkiye Facebook grubuna katılabilirsiniz.

Yazan: İnanç Eker & Berkay Ayanoğlu

İlginizi Çekebilir  Thor: The Dark World İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu