İncelemeler

Hidden Through Time 2: Myths & Magic İncelemesi

Büyülü hikaye ve masallara odaklanmasıyla ilgimizi çeken gizli nesne bulma oyunu Hidden Through Time 2: Myths & Magic‘i sizler için inceledik. Benzer oyunlarla da karşılaştırdık.

Hidden Through Time serisinin ilk oyunu Steam’de çok olumlu yorumlar aldı. İlk oyunları için DLC çıkarmayı bırakan Rogueside ikinci oyunlarında zaman bükme sistemini efsaneler ve büyülü eşyalarla buluşturdu. Orijinal fikrin tabii ki Where is Waldo/Wally? tipi kitaplardan çok uzaklaşmasını istemiyoruz. Fakat bu oyunları bilgisayarda oynamanın keyfi interaktifliğin tadını çıkardıkça oluyor. Hidden Through Time 2 ise o etkileşimleri oyuncuya yeterince sağlayamıyor.

Öte yandan oyun bize kendi gizli nesne bulma oyunlarımızı yaratıp arkadaşlarımızla paylaşma şansı veriyor. Yani bu oyunu oynamak Where is Waldo/Wally? kitaplarını çözmekten çok da farklı olmayabilir. Ancak kendi Where is Waldo/Wally? kitabınız olsun istiyorduysanız, bu oyuna bir göz atmalısınız.

Hidden Through Time 2 ana hikayesinde bizi dört farklı döneme götürüyor. Orta çağ döneminde bir kalenin fethedilmesi sırasında gizli nesnelerin peşine düşüyoruz. 1001 Gece Masalları‘nda her köşede bir kese altın bulmaktan gına geliyor. Yunan mitolojisinde Poseidon’un mızrağından gözümüzü ayırmayıp 80’lerde de bir partiye katılıyoruz.

Hidden Through Time’da her bulmaca bize aynı mekanı iki farklı zamanda gösteriyor. Zamanlar arasında geçiş yapıp sahneleri tekrar incelemek gerekiyor. Bu araştırma bize nadiren de olsa bazı olayların nasıl geliştiğini gösteriyor. Kalabalık bir sokağın yağmur yağınca dağıldığını görmek gibi.

Kendi bulmacamızı yapmak istediğimizde tüm bu devirlerden eşyaları ve birçok zaman seçeneği kullanabiliyoruz. Üstelik sahneye ekleyeceğimiz karakterler ve eşyaların renk ve duruş gibi özelliklerini değiştirme imkanımız da oluyor. Nesnelerinizin yerlerine dair ipuçları da ekliyorsunuz. Zaten oyunun Türkçe dil desteği de var. Sonra yayınlayın gitsin.

Ha, ama şu konuda uyarayım: Oyunun müzikleri yorucu. Bu tarz oyunlarda aynı sahnede uzun vakit geçirebiliyoruz, değil mi? Fakat müzikleri uzun uzun dinlemek işkence gibi olabiliyor. O yüzden bir süre sonra müziği tamamen kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Diğer Gizli Nesne Bulma Oyunları ile Karşılaştırırsak

Ne Açıdan Yetersiz Kalıyor?

Hidden Through Time 2: Myths & Magic popüler kültüre birçok göndeme yaparak bizi eğlendiriyor. Bir tuvaletin kapısına tıklayınca içeriden Mızmız Myrtle’ın çıktığını görmeyi kim istemez? Ancak zaten benzer oyunlarda popüler kültür göndermelerini bolca görmek mümkün. Crime O’Clock da bu tarz detaylar konusunda titizdi mesela.

Üstelik Crime O’Clock bize aynı sahneyi çok daha fazla sayıda zaman diliminde inceleme şansı tanıyordu. Biz de gizli nesnelerin yer değişimini takip ederek o hikayede işlenen cinayeti çözüyorduk. Yani hikaye açısından Crime O’Clock, Hidden Through Time 2’den çok daha doyurucuydu. Zaman mekaniğini de daha güzel yedirmişti oyuna.

İnteraktiflik sınırlı kalmış. Hidden Through Time bize iki zaman dilimi arasında geçiş yapma izni veriyor. Bir de binaların veya sandıkların üzerine tıkladığımızda içlerini görebiliyoruz. Bu interaktiflik, Hidden Folks ile karşılaştırıldığında çok sıradan kalıyor. Zira Hidden Folks size bulmanız için kar kütlesinin altına gizlenmiş birini gösteriyorsa bazen sizin önce bir çığ yaratmanız ve o karakteri çığın düşeceği yere bir şekilde çekmeniz gerekiyordu. Hem interaktiflik hem de bulmaca açısından çok daha keyifliydi Hidden Folks nesnelerini bulmak.

Oynanış ve mekanik açısından da pek bir numarası yok Hidden Through Time 2’nin. Crime O’Clock bize cinayet çözdürüyor, Hidden Folks bize aradığımız nesneleri yaratacak imkanları tetikleme yöntemi bulduruyor. Hatta A Castle Full of Cats diye 1,5 dolarlık bir oyun var ki size gizli nesne bulma oyunu mekanikleriyle boss fight yaptırıyor. Yani bu tarz oyunlarda geliştiriciler nesne bulmanın sınırlarını zorlayabiliyor. Hidden Through Time 2 ise size sadece bir haritanın iki farklı zaman dilimini gösteriyor. Ki bunun iki farklı Where is Wally/Waldo? sayfası göstermekten pek farkı yok. Bir de binaların içine bakabiliyoruz nesne ararken.

Hangi Özelliğiyle Öne Çıkıyor?

Gizli nesne bulma oyunlarından çok hoşlanıyorsanız ve sizce bu oyunların en kötü yanı bir noktada tüm nesneleri bulmuş olmaksa Hidden Through Time 2 tam aradığınız oyun olabilir. Çünkü diğer oyuncuların yaptıkları haritaları da oynayarak asla bitmeyecek bir eğlence yakalayabilirsiniz.

Bir arkadaşınıza kişisel şakalar ve referanslar içeren bir harita hazırlayıp ona bu haritayı hediye etmek de eğlenceli olabilir. Hani Tabu oynarken “Sen geçen gün neredeydin ben seni aradığımda da utanarak telefonu kapattın?” gibi şeyler söyleyiveriyoruz ya, bunları nesneleri bulacakları yerlerin ipucu olarak yazmak komik olacaktır. Hatta birlikte yaşadığınız bir anıyı haritalaştırarak oralara o anının komik anlarını gizli nesne olarak da koyabilirsiniz.

Hiç olmadı bir zaman diliminde bir ejderhanın altına yumurta koyup bir diğer zaman diliminde o yumurtayı FRP zarları ile değiştirebilir ve bu dragonborn zarları bulması için haritanızı arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Özetle, Hidden Through Time 2’nin diğer gizli nesne bulma oyunlarından farklı yanı sunduğu eşya kümesinin fantastik temadan gelmesi ve oyunculara kendi haritalarını yapıp bulmacalarını başkalarıyla paylaşma imkanı vermesi. Bu özellik ilginizi çekiyorsa oyuna bir göz atın diyelim.

FRPNET Puanı

Oynanış - 4
Hikaye - 1.5
Grafikler - 6
Müzik / Seslendirme - 1
Özel Harita Yaratma Sistemi - 8.5

4.2

Hidden Through Time 2 sıradan bir gizli nesne bulma oyunu.

Hidden Through Time 2 gizli nesne bulma oyunu türüne neredeyse hiçbir yenilik getirmediği gibi kendinden önce gelen güzel örneklere göre de kısıtlı kalıyor. Ancak oyun kendi haritalarımızı oluşturup paylaşmamıza izin vererek ve fantastik eşyalar açısından bol bir katalog sunarak ilgimizi çekebiliyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.