İncelemeler

Her Ay Yüzlerce Oyun – Utomik İncelemesi

Oynamak istediğiniz onlarca oyun var ama hepsine para ayırmak istemiyor musunuz? Belki de şöyle hızlıca göz gezdirmek ve fikir sahibi olmak istiyorsunuz. O zaman Utomik tam da aradığınız oyun platformu.

Steam gibi bir gerçeğin oyun pazarını domine ettiği şu günlerde, diğer firmalar da kendi ağırlıklarını göstermeye çalışıyorlar. Origin, oyun kiralama mantığı ile beğenilen bir uygulamaya geçiş yaptı. Blizzard ise Battle.net arayüzünü her geçen gün daha kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor. Tabii bir de Uplay var; o neden var, biz de bilmiyoruz…

İşin içerisinde bu kadar çok platform ve binlerce oyun olunca, insanın kafası biraz karışıyor. Evdeki hesap, çarşı pazar uymuyor. Utomik platformu da böyle bir çıkmazın içerisinde kalan oyuncuların yardımına koşuyor.

Uygun Fiyat, Yüzlerce Oyun

Utomik’te 2 tane ödeme planı bulunuyor. İlki 5.99 dolarlık, Personal Plan dedikleri ödeme biçimi. Diğeriyse Family Plan denilen ve toplamda 4 kişinin kullanabildiği 9.99 dolarlık ödeme biçimi. İki planda da 14 gün ücretsiz olarak sunuluyor. Beğenmeme durumunda rahatlıkla çıkış yapabiliyorsunuz.

Utomik, en kısa ifadesiyle oyun dünyasının Spotify’ı gibi. Her ay vereceğiniz cüzi bir miktar para ile yüzlerce oyuna erişebiliyorsunuz. Yalnız burada uyarıda bulunmakta fayda var. Oyunlar hiçbir zaman sizin olmuyor. Oyunları indirebiliyor, saatlerce oynayabiliyorsunuz ama diğer platformlardaki gibi oyunu satın almıyorsunuz. Bir nevi kullanım hakkını kiralamış oluyorsunuz.

Ödeme planını hallettikten ve Utomik platformunu indirdikten sonra oldukça basit bir arayüz ile karşılaşıyorsunuz. Anasayfada en yeni çıkan ve yüksek puan alan oyunları bulabilirsiniz. Channels kısmında ise farklı kategoriler var. Hem oyun türüne göre, strateji, macera, bulmaca gibi, hem de firmalara göre arama yapabiliyorsunuz.

Oyunların içerikleri oldukça doygun bir biçimde hazırlanmış. Utomik kullanıcıları tarafından yapılan 5 yıldızlı puan sistemiyle, kaç puan aldıklarını görebiliyorsunuz. Oyunun içeriğini anlatan bir metin ve yanında da oyunun fragmanıyla görselleri bulunuyor. Alt kısımda ise benzer oyun türlerini görmek mümkün.

Oyun Tarlasına Daldık

Beğendiğiniz oyunu Play butonuna basarak indirmeye başlıyorsunuz. Buradaki kötü kısım ise aynı anda birden fazla oyunu indiremiyor oluşumuz. Platform şu an Open Beta sürecinde. Belki ilerleyen dönemlerde düzeltilecektir. Utomik komünitesi oldukça aktif bir biçimde oyuncuların sorunlarını takipte. 

Utomik üzerinde şu an 490 adet oyun bulunuyor. Her geçen gün daha fazlası da ekleniyor. Ben üyeliğimi ilk açtığımda 450 olan oyun sayısı 2 hafta içerisinde 490’a ulaştı. Disney ile yapılan anlaşma gereğince de Star Wars oyunlarını da Utomik içerisinde bulabiliyorsunuz. Kotor, Battlefront, Lego: Star Wars bunlardan sadece birkaçı. Uzun zamandır denemek istediğim Force Unleashed’a da Utomik sayesinde ulaşabildim.

Peki bu 490 tane oyun arasında neler var? Aslına bakarsanız, içeriğinde öyle AAA oyunlar yok. GTA V, Battlefield 1 gibi oyunları burada bulacağınızı düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Daha önce indie oyunlara ağırlık verilmiş. Ayrıca 2000 sonrası, oyun dünyasına damgasını vurmuş serileri, Red Faction mesela, bulabilirsiniz. Borderlands, Kotor, Tropico, Darksiders gibi zamansız oyunlar zaten hemen göze çarpıyor.

Neden Üyelik Açmalıyım?

Eğer oyun dünyasına yakınsanız ve daha fazlasına ulaşmak istiyorsanız Utomik en iyi seçeneğiniz olarak karşınızda. En iyi seçenek çünkü vereceğiniz paranın hakkını fazlasıyla alıyorsunuz. Örneğin, uzun zamandır denemek istediğiniz bir oyun var ama Steam pazarı üzerinden bu oyun indirime girse bile sürekli arka plana atıyorsunuz. İşte bu oyuna ve daha fazlasına Utomik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tabii ki Utomik çok iyi bir platform demiyorum. Open Beta sürecinde olmasından dolayı birçok sıkıntılı sorunla karşılaştım. Aynı anda oyun indirememek, arayüzün geç tepki vermesi gibi durumlar sinir bozucu oluyor. Öte yandan başarım kısmından kaç tane oyun oynadığınız, kaç saat harcadığınız gibi detayları görüyorsunuz. Bir de keşke diyorum offline olarak oynayabileceğimiz bir ayar çekselermiş. Gerçi o zaman da üyelik sürecinin kontrolü zor olurdu.

İlerleyen dönemlerde arkadaş ekleme seçeneğinin gelmesi hoş olabilir. Oyuniçi çekilen fotoğrafların paylaşılabileceği bir alan olması da platformun ilgi çekiciliğini yükseltecektir.

Daha fazla detay için Utomik’in resmi sayfasına ya da öncesinde hazırladığımız ilk bakış haberimize göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.