İncelemeler

Gerçekten Çok İyi Bir Macera: Zamansız Mekanlar

zamansiz-mekanlar-banner

Son zamanlarda İstanbul’da mantar gibi türeyen Kaçış Evi konsepti durmak nedir bilmiyor.

Sadece İstanbul’da 200 tane olduğunu biliyoruz ama gerçekten iyi bir macera bulmak oldukça zor.

Arkadaş ekibime yönelik yaptığım “Ya abi, korkusuz, gerilimsiz bir şeye gidelim. Etkiliyor beni,” sızlanmalarım sonucunda Zamansız Mekanlar evine gitmeye karar verdik. Şans eseri karşımıza çıkan Zamansız Mekanlar bize çok ama çok iyi bir macera yaşattı.

Önceki gecenin yorgunluğu ve NBA All-Star heyecanını üzerimden atamamış bir şekilde yaklaşık 3 saatlik uykuyla, Zamansız Mekanlar’a doğru yola çıktım. Daha afyonum patlamamış halde oyuna girmek benim için çok büyük bir hataydı. Çünkü 3. odaya girene kadar neler olduğuna dair pek bir fikrim yoktu. Şimdi geriye dönüp baktığımda hikayenin ve bulmacaların en kadar kuvvetli olduğunu görüyorum.

Odada Nelerle Karşılaştık?

Zamansız Mekanlar toplamda 7 odadan oluşuyor. Odalar sıkış tıkış değil. Bu büyük bir artı. Işıklandırmanın doyurucu olması benim için bir artıydı. Çünkü önceki evlerde karanlık odaların içerisinde bulmacaların arkasındaki çözümü aramak bana eğlenceli gelmiyordu. Zamansız Mekanlar birazdan sıralayacağım sebeplerden ötürü şu güne kadar gittiğim en başarılı ve en eğlenceli kaçış evi oyunuydu.

zamansiz-mekanlar-gorsel

Hakkını vermem lazım. Her bir odanın dekoru oldukça iyi hazırlanmıştı. Öyle ki, hikayeye uygun bir tasarım hazırlamak için oldukça zaman harcadıkları belliydi. Oyunun ana sayfasında anlatılan hikaye oldukça ilgi çekiciydi. Bizi yakalayan da o olmuştu sanırım. Zamanda yolculuktan bahsediyorlardı. Ne kadar kötü olabilir ki, dedik içimizden. Her odanın farklı biz zaman bütünlüğüne ait olduğunu tahmin etmiştik ama bu kadar eğlenceli olabileceğini tahmin etmemiştik.

İşin büyüsünün bozulmaması için odaların içeriği hakkında çok fazla bir şey anlatmak istemiyorum. Yukarıda da söylediğim gibi dekorlar ve ışıklandırmalar oldukça tatmin ediciydi. Bulmacaları çözmek için biraz fazla zaman harcadığımızdan dolayı, süremizi doldurmuştuk. Ama yönetmen arkadaşımız sağ olsun, bize birkaç dakikalık daha süre verdi. Zaten uyku mahmurluğunu üzerimden attığımda ekibe dahil oldum ve odaları teker teker geçmeye başladık.

Her oda için yansıtılan tema, çalınan müziklerle beraber müthiş bir atmosfer sağlıyor. Ekibin aslen tiyatro ve tiyatro dekorlarıyla uğraştığını öğrendiğimde pek şaşırmadım açıkçası. İşçilik göz yormuyor.

zamansiz-mekanlar-gullerin-acimtirak-kokusu

Oyunun Hikayesi Nasıl?

Hikayede iki Türk’ün zamanda yolculuğu keşfetmesi anlatılıyordu. Başlangıçta izletilen video sessiz sinema döneminin mizahı ile harmanlanmış. İçeriye girene kadar da neden böyle olduğunu pek anlamıyorsunuz gerçekten. Çoğu evde olan kağıt parçası bul, anahtarı bul, kilidi aç, odadan çık döngüsü Zamansız Mekanlar’da kırılmış. Alkışlamak istiyorum. Yeri geldiğinde bizi düşündüren bulmacalarının bulunması, yeri geldiğinde de çocuklar gibi eğlenmemi sağlayan bir hikaye yazmışlar. Bu açıdan baktığımda güzel bir denge sağlamışlar.

Bu tarz bir yazıyı ne kadar uzatırsam, anlatmaya çalıştıklarımdan da o kadar uzaklaşacağım sanırım. Eğer kaçış evi olayına aşinaysanız ya da ilk defa gitmek istiyorsanız Zamansız Mekanlar’ı mutlaka deneyin. Girerken aklınızı boşaltmayı ve diğer evlerin etkisinden çıkmayı da unutmayın. Çünkü bu ev farklı!

Daha fazla detay ve rezervasyon için Zamansız Mekanlar resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda da çeşitli sosyal medya linklerini bulabilirsiniz.

Facebook Sayfası

Instagram Sayfası

Twitter Sayfası

İlginizi Çekebilir  X-Men: Apocalypse Filminin Sonundaki Ek Sahneye Dair...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu