İncelemeler

Fantasy Grounds Dijital FRP Oyun Sistemi İncelemesi

fantasy-grounds-banner

Fantasy Grounds dijital FRP programını daha önce duymuş olabilirsiniz. İlk olarak 2004 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen son zamanlarda Steam’de aktif olarak karşımıza çıkan bu program, pek çok FRP oyuncusunun hayatını değiştirebilir.

Masaüstü oyun deneyimini neredeyse tam anlamıyla bilgisayar masaüstüne taşıyan Fantasy Grounds, uzak olan oyuncular için birebir!

Ülkemizdeki pek çok FRP oyuncusunun sorunu, çevresinde oyun oynayacak birilerini bulamamak oluyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde de ulaşım gibi sorunlardan dolayı her istediğimiz zaman buluşmak mümkün olmayabiliyor.

fantasy-ground-ssFantasy Grounds programı bu soruna çare oluyor. SmiteWorks Ltd. tarafından geliştirilen uygulama, masaüstü oyun deneyimini dijital ortama taşımaya olanak sağlıyor.

Fantasy Grounds; D&D 4E, D&D 3.5, Pathfinder ve Numenera gibi oyun sistemlerini destekliyor. Destekliyor sözünü biraz açmakta fayda var. Bu sistemlerin kuralları, programla birlikte otomatik olarak geliyor. Yani bu sistemlerde oyun oynatacağınız zaman karakterler, dövüşler ve bunun gibi hesaplamalar otomatik olarak program tarafından yapılabilyor. Bunların dışında Savage Worlds, Mutants & Masterminds, Call of Cthulhu, d20 Modern gibi sistemler de ek paket olarak alabileceğiniz sistemler arasında yer alıyor.

Fantasy Grounds, oyuncuların da kendi sistemlerini hazırlamalarına olanak sağlıyor. Mesela Advanced Dungeons & Dragons 2nd Edition, Star Wars: Edge of the Empire, Vampire the Masquerade, Warhammer RPG, GURPS gibi sistemler de oyuncular tarafından hazırlanmış ve ücretsiz olarak indirilip programa entegre edilebiliyor.

Programı açtığınızda isterseniz oyunlardan birine bağlanabilir, isterseniz de kendi oyun odanızı açabilirsiniz. Kendi oyun masanızı açtığınızda karşınıza gelen ekranda oyuncuların karakter kağıtlarını görebiliyor, zarları atabiliyor ve kendi haritanızı çizebiliyorsunuz. İsterseniz daha önceden hazırlanmış bir haritayı da oyuna yükleyerek hazır bir harita üzerinde de oynayabiliyorsunuz. Bence oyuna resim yükleyebilme detayı, oldukça güzel bir ayrıntı. Bu sayede oyuncularına göstermek istediğiniz her şeyi gösterebiliyor veya bulduğunuz güzel bir haritayı oyununuza entegre edebiliyorsunuz. Haritaları siz kontrol edebiliyorsunuz, oyuncular da harita üzerinde sizin izin verdiğiniz ölçüde çizimler yapabiliyorlar. Ayrıca senaryonuzu direkt programın içinde yazarak gidişatı kolayca gözlemleyebilirsiniz. İsterseniz senaryonuzun belirli bölümlerini oyuncularınızla da paylaşabilirsiniz.

fantasy-grounds-ssProgramın içinde oyuncuların konuşabileceği bir sohbet modülü düşünülmüş ancak sesli konuşmalarınızı Skype üzerinden yapmanız gerekiyor. Bir dövüş esnasında atılan zarları ise oyun yöneticisinin söylemesine gerek yok. Zarlar atıldıktan sonra oluşan etki direkt olarak dövüş ekranında görünüyor. Yani hasar verildiyse bu hasar direkt olarak oyuncunun HP’sinden düşüyor. Program sadece görsel bir masaüstü sunmuyor aynı zamanda bazı hesaplamaları da otomatik yapıyor. Fantasy Grounds tarafından entegre edilmiş sistemlerin kural kitapları da programın içerisinde yer alıyor. Böylece kafanıza takılan yerleri de hemen açıp bakabiliyorsunuz.

Birçok interaktif dijital FRP programını denemiş biri olarak açıkça söyleyebilirim ki Fantasy Grounds aralarındaki en iyilerden birisi. Eğer kendi oyununuzu oynatmak istiyorsanız Fantasy Grounds Full License almanız gerekiyor; ama yok, ben sadece oynayacağım diyorsanız daha ucuz olan Fantasy Grounds Lite License sizin işinizi görecektir. Eğer oyuncularınızı zorlamak istemiyorsanız en pahalı olan Ultimate License alıp oyuncularınızın ücretsiz olarak oyunu oynamasını sağlamanız da mümkün.

Eğer uzaktaki arkadaşlarınızla bilgisayar üzerinden masaüstü FRP havasını yakalamak istiyorsanız mutlaka Fantasy Grounds’u satın alın. Oyunla ilgili ayrıntılı bilgilere Fantasy Grounds’un resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz. Eğer dilerseniz Fantasy Grounds’u Steam üzerinden de satın alabilirsiniz.

Fantasy Grounds tanıtım videosu:

İlginizi Çekebilir  Dungeons and Dragons Markasının Bilinmeyenleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu