İncelemeler

Dungeons and Dragons Uygulaması D&D Beyond’un İlk Beta Aşaması Başladı

FRP oyuncularının merakla beklediği resmi dijital Dungeons and Dragons uygulaması olan D&D Beyond‘un betası başladı. 3 aşamadan oluşacak beta sürecinin ilk aşaması kullanıcılara sunuldu.

D&D Beyond’un üç aşamadan oluşacak beta sürecinin ilk aşaması bilgi kütüphanesinden oluşuyor. Burada Compendium, Spells, Items, Monsters ve Forums sekmeleri gözümüze çarpıyor. Kısaca neler var karşımızda bir bakalım;

Compendium

Compendium bölümünde adından da anlaşılacağı üzere oyun kurallarının kısa ve detaylı özeti yer alıyor.

Oyuna yeni başlayacak oyuncular ve Dungeons and Dragons ile yeni tanışacak kişilerin uğraması ve iyice incelemesi gereken yegane yer burası. Bu bölüm, Open Game License konsepti altında ücretsiz olarak sunuluyor. Aslında Player’s Handbook’un bir özeti olarak düşünmek mümkün. Macera, oyun yönetimi, karakter özellikleri, dövüş sistemleri, büyü yapma, malzemeler ve karakter yaratımı gibi temel bilgileri içeriyor.

Spells

Büyü severlerin saatlerce zaman harcayacağını bildiğimiz büyüler bölümü. Burada her sınıfa göre ve her seviyeye göre büyüleri görmek mümkün.

Doğrusu çok faydalı bir çalışma olmuş. Player’s Handbook’u hatim etmiş arkadaşlar, Spells bölümünün ne kadar geniş olduğunu ve kitabın neredeyse çeyrek kısmını kapladığını iyi bilirler. Bu bölümde de her sınıfa göre ve seviyelere göre büyüleri bulmanın ne kadar zaman kaybettirdiğini de söylemeye gerek yok sanırım.

Spells bölümünde yukarıdan sınıfı seçip büyü seviyesine göre ve türüne göre arama yapabilirsiniz, dilerseniz aradığınız büyünün adını yazıp anında özelliklerine de ulaşabilirsiniz.

Gerçekten Spells bölümü oyunların daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Özellike oyun yöneticileri, oyuncu büyü yaptığı zaman o büyünün etkisine, süresine ve hasarına bakmak için fazlasıyla zaman kaybetmişlerdir. Artık bunlar yaşanmayacak gibi görünüyor.

Items

Oyuncular zindana girmiştir. Tuzaklar bulunmuş, bazı odalarda ölümüne dövüşler yaşanmış, karanlık koridorlarda bulmacalar çözülmüş ve zindanın sonundaki canavar da öldürülmüştür. Şimdi oyuncuları değerli hazineler beklemekte ama oyun yöneticisi bu oyunculara ne eşyalar verecek?

Yine işimizi kolaylaştıracak bir yapı kurmuşlar. İstediğiniz eşyanın türünü yukarıdan seçiyorsunuz ve aşağıda eşyanın özelliklerine ve kullanımına kadar tüm özellikleri listeleniyor. Eskiden yayınlanan bir Magic Items Deck (Büyülü Eşya Kartları) var elimde ve oyun oynatırken bundan faydalandığım olmuştu. Kartları karıştırıp oyunculara çektiriyordum ve kartta hangi eşya varsa hazineden o eşya çıkmış oluyordu. Buradaki durum ise biraz daha kontrollü olmuş. Bu adamlara ne versem derdi bitiyor.

Şimdilik eşya sayısı az ama süreç içerisinde genişleyecektir.

Monsters

İşte en sevdiğim bölüm. Yıllar boyunca elimden Monster Manual (o zamanlar Monstrous Manual idi) düşürmemiş, yaratıkların her halini tekrar tekrar okumuş ve hemen her sistemin yaratık kitabını hatim etmiş biriyim. Yaratıklara özel bir ilgim var ve beta başlar başlamaz en detaylı kurcaladığım yer burası oldu.

Siz bana bakmayın, ben hâlâ yaratıkların sayfa numaralarını bildiğim için arayıp bulmak kolay oluyor ama bu sistem bize istediğimiz her şeyi sunuyor. Mesela oyun oynattığınız parti saçma bir şey yaptı ve siz de sürpriz yapmak istiyorsunuz. Kitabı karıştırıp “Neredeydi yahu Silver Dragon… Dragon bölümünde miydi yoksa S harfinde mi?..” diye arayıp ortamı gereceğinize hemen burada sistem size istediğiniz yaratığın tüm özelliklerini de sunuyor.

Kaldı ki Monsters sekmesinin üst kısmından yaratığın türünü de seçip aramanızı filtreleyebiliyorsunuz. Mesela arkadaşlarımız sık bir ormanda yürürken hemen yukarıdan Beast seçeneğini seçerseniz hayvanlarımız hemen karşınıza gelecektir. Böyle kolaylıkları var, oldukça da detaylı olmuş. Adamlar Monster Manual’ı alıp gömmüşler sisteme.

Forums

Burası hakkında söylenecek çok şey var ama aslında pek de bir şey yok… henüz. Burası bildiğimiz Forum işte. Buraya girip mesaj atıp kurallar hakkında konuşabilir, oyunlarınızdan bahsedebilir ve yeni oyuncularla tanışabilirsiniz. Bildiğiniz forum işte… :)

Özetle…

İlk beta aşaması dolu dolu geldi ama daha çok üstümüze kitapları atmışlar gibi oldu. Siz şimdiden okumaya başlayın, maceraya sonra gireceğiz gibi bir tavırla yaklaşmışlar. Üç aşamadan oluşacak beta aşamasının ilkinde bol bol kaynak verdiler, ikinci aşamada Character Builder & Character Sheet (Karakter Yaratma ve Karakter Kağıdı) sunulacak. Üçüncü ve son beta aşamasında ise Homebrew Integration & Campaign Management (Kişiselleştirilmiş Kurallar ve Oyun Yönetme) yer alacak.

Her şey güzel, kullanım da kolay. Şimdilik bilgi havuzunda boğuluyoruz, ikinci aşama gelince ilk karakterimizi de yaratcağız.

D&D Beyond sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hayalet mi Yoksa Vampir mi? - Meksika Gotiği İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.