İncelemeler

Don Kişot Çizgi Romanı İncelemesi

don-kisot-cizgi-roman-banner

Geçtiğimiz günlerde Marmara Çizgi markasıyla raflardaki yerini alan Don Kişot çizgi romanını okuduk ve yazdık.

Dünya klasiklerinin yeniden yorumlamalarına sıcak bakıyorsanız mutlaka okumanız gereken bir çizgi roman.

Don Kişot’un dünya klasiği olmasının bir nedeni de, roman türünde yazılmış ilk kitap olması. 410 yıl önce yazılmış olmasına rağmen her gün yeni okuyucularla buluşuyor. Ve her geçen gün yeni sanat akımlarına yön veriyor ya da onları etkiliyor.

Özellikle son birkaç yıl içerisinde Cervantes’in bu ölümsüz eseri üzerinden birçok çizgi roman uyarlaması yapıldı. Çizgi film karakterlerine hatta mangalara ilham kaynağı oldu. Don Kişot’un esin kaynağı olduğu son çalışmalardan biri de Flix tarafından hazırlanan Don Quijote çizgi romanı.

Bu çizgi roman Don Kişot adı ve Marmara Çizgi baskısıyla karşımıza çıktı. Çizgi romanı elinize aldığınızda dikkatinizi çekecek ilk şey çizimlerin karikatürize olması. İlk birkaç kare boyunca ciddiyetinizi pek toparlayamayabilirsiniz ama hikayeye dalmanızla beraber, çizimlerin detaylarında kendinizi kaybedeceksiniz.

don-kisot-marmara-cizgi-gorsel

Hikayemiz Alonso Quijano isimli 80 yaşını geçmiş ihtiyar bir adama odaklanıyor. Kasabasına yapılacak olan rüzgar türbinlerine karşı amansız bir mücadeleye girişmiştir. Agresif mücadelesi sonucunda, yıllar sonra karşısına çıkacak kızı tarafından Cervantes isimli huzur evine yatırılacaktır.

Bu deli adam, ismi Robin olan ama kendisini Batman zanneden torununun yardımı ile huzur evinden çıkacak. Alonso Quijano farkında olmadan üzerine geçireceği şövalye zırhı ile hem kendi, hem de torununun hayatını değiştirecek bir maceraya atılacak.

don-kisot-kapak

Daha önce bir gazetede yayınlanan ve sonrasında cilt haline getirilen Don Kişot, hayal gücünün ne kadar kuvvetli ve bir o kadar da korkunç olabileceğini anlatıyor. Zaten en başında Cervantes’in orijinal hikayesinde de hayallerinin peşinden at süren çılgın bir soylunun satirik hikayesini okumuştuk.

Söyleyeceğim söz çok klişe olacak ama “bu macera beni yer yer güldürüp, yer yer hüzünlendirdi“. Flix’in kuvvetli hikayesi tek solukta bitirilecek ama anısı uzun süre aklınızda kalacak.

Her hayal oyunla başlayabilir ama nerede durmamız gerektiğini de unutmamalıyız.

Çizgi romanlar tehlikelidir! Çünkü gerçekle hiçbir alakaları yoktur. Bu yüzden tüm okurlar ve aydın insanlar adına sizden şunu talep ediyorum: Artık buna bir son veriniz!!!

Zamanında fark edilen düşman neredeyse yenilmiştir!

“Bu şövalye çizgi romanı nihayetinde […] Flix’i Almanya’nın sunabildiği en iyi grafik hikayecilerinden biri kılmaktadır.”
– Frank Schirmmacher (Märkischer Volksfreund)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Rocket League İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.