İncelemeler

Discord’da Yayınlanan Aksiyon Dolu At Sundown İncelemesi

Discord hayatımıza sesli ve yazılı iletişim uygulaması olarak girdi lakin çok kısa sürede oyun tutkunlarının kendi aralarında sohbet etmek için sunucular kurduğu, oyun oynamak için buluştukları bir yer haline geldi. Şimdi ise Discord, bir oyun platformu olarak de şekillenmeye başlıyor.

First On Discord adı verilen proje ile Discord, aynı zamanda butik bir oyun dükkanı haline geliyor. Bazı anlaşmalı oyunlar, ilk kez Discord’da yayınlanıyor. Bunlardan bir tanesi de eğlenceli aksiyon oyunu At Sundown.

At Sundown, First On Discord yapısındaki ilk bağımsız oyun olma özelliği taşıyor. The Banner Saga, Pillars of Eternity II, Kyn, Skyshine’s Bedlam gibi fantastik yapımları bizler ulaştıran bağımsız oyun firması Versus Evil tarafından yayınlanmış ve Mild Beast Games tarafından geliştirilmiş. Oyun, çok oyunculu hareketli bir deneyim sunuyor.

At Sundown Nedir?

At Sundown’ı izometrik bakış açısına sahip Unreal Tournament benzeri bir oyun diye anlatsak çok yanlış olmayacaktır. Oyun aslında genişçe bir salonda geçen, arena mantığında bir yapıya sahip. 4 oyuncu, ellerinde silahlar ile arenada birbirlerini öldürmeye çalışıyorlar. Oyunun ilginç tarafı, karakterlerin karanlık ortamda aksiyon yapmadıkları zaman görünmez olabilmeleri. Tabii siz iyi bir gözlem yeteneğine sahipseniz karşınızdaki oyuncu sizi görmeden onun hareketlerini takip edip onu öldürebilirsiniz.

Oyun Yapısı

Oyunda birkaç farklı mod var. Bunlardan birisi herkesin önüne geleni vurabildiği ve toplamda 10 kişiyi öldürenin oyunu kazandığı Deathmatch modu. Bunun bir de süreli olanı var, o da belli bir süre içerisinde en çok kişiyi öldürenin kazandığı Timed Deathmatch modu olarak geçiyor. Deathmatch modunda karakteriniz öldükten sonra kısa bir süre sonra yeniden oyuna giriyorsunuz.

Bir diğer mod da Arena modu. Burada son hayatta kalan kişi puan alıyor. Toplamda üç puan alan kişi oyunu kazanıyor. Arena modunda öldüğünüzde yeniden doğmuyorsunuz, yeni oyun başlayana kadar izlemekle yetiniyorsunuz.

Tabii bir de takımlar var. Toplamda 4 kişi oynanan oyunda herkes farklı renkler de seçebiliyor, ikiye iki takım arkadaşı da olabiliyorsunuz. Takım arkadaşı olma durumunda taktiksel hamleler ile düşmanlarınızı bezdirebilirsiniz.

En Büyük Taktik: Gizlenme

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, karakteriniz belli bir süre karanlıkta kalırsa ve ateş etmezse hem size hem de düşmanlara karşı görünmez oluyor. Ateş ettiğinizde belli bir süreliğine görünür oluyorsunuz veya pencereden yansıyan ışıklardan ya da lamba altlarından geçerseniz karakteriniz görünür oluyor. Bu gizliliği taktiksel olarak değerlendirmek çok önemli.

Silahlar

Oyuna başlarken tabanca, tüfek, makineli tüfek ve pompalı tüfek gibi silah seçeneklerimiz var. Seviye atladıkça yeni silahlar ve özellikler de geliyor ve oyun tabii ki daha eğlenceli hale geliyor. Mesela karşınızdaki oyuncu sizin elinizde bu dört silahtan biri olduğunu düşünürken siz seviye atlamış ve Sniper tüfeğini almış olabilirsiniz. Düşmanlarınıza güzel sürprizler yapabilirsiniz.

Grafikler

At Sundown, izometrik bir bakış açısına sahip. Gerçekçilikten uzak daha çizgi film benzeri animasyon ve grafiklere sahip. Baktığınızda tek bir odada birbirini öldürmeye çalışan 4 oyuncunun olduğu yerde grafiklere pek takılmıyorsunuz doğrusu. Aksiyon ve heyecan had safhadayken oturup etrafa bakma şansınız olmuyor. Eğlence dolu bu bağımsız oyun için grafikler çok da önemli değil doğrusu.

Oynanabilirlik

Oyunu hem gamepad hem de klavye/mouse kombinasyonu ile oynamanız mümkün. Doğrusu gamepade çok alışık birisi değilim ama yine de ilk önce gamepad ile denemek istedim fakat hem çok alışık olmadığımdan hem de kontroller yüzünden biraz zorlandım. Sonrasında klavye/mouse ikilisi ile terör estirmeyi başardım. Ama oyunu bir arkadaşınızla birlikte yanyana oynayabilme imkanı bile oldukça güzel.

Sonuç

At Sundown, arkadaşlarınızla bir yandan Discord üzerinden konuşurken bir yandan da acımasızca birbirinizi öldürebildiğiniz hızlı ve eğlenceli bir oyun olmuş. Bir yandan sesli sohbet sırasında arkadaşınızın arkasına gizlenerek geçip onu öldürdüğünüzde kulaklığınızda çınlayan çığlık sesini duymak bile bence efsane.

Oyunun fiyatı 14.99$ olarak belirlenmiş. Arkadaşlarınızla birlikte alırsanız tadından yenmez. Tek başıma da oynarım derseniz oyunu botlara karşı da oynayabiliyorsunuz ama çok eğlenceli olmayabiliyor tabii ki çünkü At Sundown, sosyal bir oyun olarak planlanmış.

At Sundown’ı hemen buradan satın alabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ava's Demon: Film Şeridi Gibi Çizgi Roman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.