AYBABTUİncelemeler

Delilikle Dahiliğin Ortasında Yaratıcı Bir Modacı – Cruella İncelemesi

Disney’in son filmi Cruella‘yı bir süredir heyecanla bekliyordum. Aslında 101 Dalmaçyalı hayranı da değilim ama yayınlanan fragmanlar ve görseller, filme olan beklentimi arttırmıştı.

101 Dalmaçyalı hikayesinde gördüğümüz biraz deli, huysuz Cruella karakteri Dalmaçyalı köpekleri çalmak isteyen bir kadın olarak karşımıza çıkmıştı. Kocaman bir malikanede yaşayan, modaya düşkün bir kadın olan Cruella’nın iç yüzünü pek bilememiştik. Disney ise yıllardır bildiğimiz bu karakterin geçmişini ve kafasındakileri bize göstermeye karar verdi ve ortaya bu öncül filmi koydu.

Cruella’nın Konusu

Disney’in Cruella‘sı, sinemanın kötü şöhretli ve modaya uygun kötü karakterlerinden biri olan efsanevi Cruella de Vil‘in asi ilk günlerini konu alıyor. 1970’lerin Londra’sında punk rock devriminin ortasında geçen Cruella, tasarımlarıyla adını duyurmaya kararlı zeki, deli ve yaratıcı bir kız olan Estella adında genç bir kızı anlatıyor.

Estella, trajik bir çocukluk geçiriyor ancak yaratıcılığından hiç vazgeçmiyor. Sonrasında biraz şans, biraz arkadaşlarının “desteğiyle” kendisine bir yol buluyor ve moda dünyasına giriyor. Burada SPOILER vermemek adına hikayede yaşanan trajedilere ve olaylara çok değinmek istemiyorum ama filmde Cruella’yı çok yakından tanıyor ve kafasında neler döndüğünü çok net anlayabiliyoruz.

Moda, Müzik, Renkler

Film, aslına bakarsanız bir moda defilesini andırıyor. Yaşanan olayları kenara koysanız ve filmin sahnelerini alıp Fashion TV‘de yayınlasanız hiç sırıtmaz doğrusu. Daha filmin en başından defileler, kostümlü balolar ile başlayan bir hikaye çıkıyor karşımıza. Bir modacının hayatını anlatırken merkeze defileleri ve kıyafetleri koymazsanız olmaz tabii ki. Kıyafet modasından anlayan biri değilim ama film, örgünün ve hikayenin içerisinde size bunu o kadar güzel sunuyor ki bir anda kendinizi kıyafetleri incelerken bulabiliyorsunuz. Ayrıca birbirinden güzel tasarımlar da filmde kendisini öne çıkarmayı başarıyor.

Müzik demişken şunu da bırakalım…

Bununla birlikte filmde kullanılan müzikler de pek çok müzik dinleyicisinin aşina olduğu parçalardan seçilmiş. Dikkatle dinlerseniz hem döneme hem olaya uyumlu muhteşem seçimler yapılmış. Filmin müzikleri arasında Nina Simone, Bee Gees, Blondie, David Bowie, Queen, Judy Garland, The Rolling Stones, The Doors, Deep Purple ve The Animals gibi müzik tarihine damga vurmuş pek çok ismi duyacaksınız. Her müzikte kendimi parçaya eşlik ederken buldum ve bu, filme daha da bağlanmamı sağladı.

Cruella’nın siyah beyaz karakterinin işlendiği filmde pek çok renk de göze çarpıyor. Renkler hem simgesel olarak çok güzel kullanılmış hem de film karelerine hareketlilik katmış. Cruella’nın siyah-beyaz saçlarının aslında kişiliğini de yansıttığına şahit oluyorsunuz. Siyah ve beyaz arasında gidip gelen karakterine bir de vahşiliği katan kırmızı ekleniyor. Bu renkler bir araya gelince de gerçekten kafanızda Cruella imgesi canlanıveriyor.

Öncül Hikayenin Başarısı

Dalmaçyalılara konu nasıl gelecek diye merak ederek izledim filmi. Cruella, 101 Dalmaçyalı filminde kürk düşkünü ve dalmaçyalılardan kendisine kürk yapmak isteyen bir manyak olarak resmedilmişti. Cruella filminde ise buna şahit olmuyoruz ancak “köpek kürkü” konusu birkaç kez geçiyor. Alt metinleri okuduğunuzda 101 Dalmaçyalı filminde ufak göndermeler var yine de konu nasıl bağlanacak diye şüpheliydim.

Cruella, yetim bir çocuk ve beş parasız. 101 Dalmaçyalı filmindeki Cruella ise malikanede yaşayan zengin bir kadın. İşte burada senaryonun başarısı yatıyor. Film boyunca sadece hikayeyi eski filmlere bağlamaya çalışmamışlar, kendi başına bir film olarak da çok güzel ters köşeler de kurgulamışlar. Yani orijinal hikayeyi hiç bilmeseniz dahi kendi başına çok başarılı bir film olduğunu söyleyebilirim.

Emma Etkisi

Filmin başrollerinde iki Emma izliyoruz; Cruella rolünde Emma Stone ve Barones rolünde Emma Thompson. İkisi de kendilerini kanıtlamış iyi oyuncular ve bu oyunculuklarını filmdeki karakterlerine muhteşem şekilde yansıtmışlar. Hatta filmi izlerken, “İki karakteri de başka kimse daha iyi oynayamazdı,” diye aklımdan geçirdim. İki Emma da gerçekten karakter odaklı bu filmi harika şekilde taşımışlar.

Jasper ve Horace karakterleri de eğlenceli ve sıcaklıklarıyla içinizi ısıtıyor.

Filmde CGI’lar bazı yerlerde sırıtıyor, köpeklerin pek çok yerde CGI olması da rahatsız etti ancak Cruella; renkleri, sahneleri, hikayesi ve oyunculuklarıyla, özellike 101 Dalmaçyalı hikayesine güzel bağlanmasıyla gerçekten çok eğlenerek izlediğim bir film oldu. Öneririm. İyi seyirler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  El Değmemiş Lilith

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.