İncelemeler

Tarikat Lideri Olmak Hiç Bu Kadar Sevimli Olmamıştı – Cult of the Lamb İncelemesi

Rogue-like evrenine katılan Cult of the Lamb, eğlenceli görsellik ve akıcı oynanabilirlikle, yılın en iyi bağımsızlarından biri olabilir mi? Tarikat lideri olmak bu kadar keyifli miymiş? Tanrılara kurban verirken nelere dikkat etmek gerekir? Hemen incelememizde bulabilirsiniz.

Binding of Isaac sever misiniz? Ben Roguelike türüne, bizim kendi değimimizle “Ölmeli Oyun” kavramına sokan yegane oyun olmuştur. Halen ara sıra açıp birkaç tur attığım oluyordu. Ama sanırım yeni durağım Cult of the Lamb olacak. Hem görselliği çok eğlenceli, hem de oynanabilirliği akıcı. Esprili bir dile sahip olması da cabası.

Tarikatımıza Hoşgeldiniz

Cult of the Lamb, Massive Monster tarafından geliştirilen ve Devolver Digital tarafından yayınlanan bir Roguelike oyun. The One Who Waits isimli kadim tanrıya hizmet eden bir kuzuyu canlandırıyoruz. Amacımız öncelikle intikam yemini ettiğimiz diğer tanrıları yok etmek; sonrasında da takipçi toplayıp bize tapınmalarını sağlamak.

Oyunun aksiyon kısmında, her seferinde değişen haritaya sahip tanrı bölgeleri var. Her bir bölgeyi dört defa temizleyip tanrısını öldürmemiz gerekiyor. Bu sayede daha da güçleniyoruz. Bölgeler düşmanlarla kaynıyor tabii. Her bir düşman tipinin farklı saldırıları ve huyları var. Birkaç kere turladıktan sonra hepsinin imza hareketlerini öğreniyorsunuz. Fakat bölümler ilerledikçe, düşmanlar da kalabalıklaşıyor ve oyun daha da zorlaşıyor. Tabii buradaki zorluk seviyesi Binding of Isaac’teki gibi çılgın atmıyor.

İşin tarikat kısmına gelelim şimdi. Daha da güçlenmek için tek yapmamız gereken şey tanrıları öldürmek değil. Ormandan takipçiler toplayıp bize tapınmalarını sağlamamız gerekiyor. Çoğu mini bosslardan sonra karşımıza çıkıyor. Bazılarını da satın alabiliyoruz. Çeşit çeşit hayvanlarla doldurduğumuz tarikat merkezimizi de güzelleştirmemiz gerekiyor.

Ot, odun, taş, değerli mücevherler, gıda malzemeleri gibi birçok farklı kaynağı yönetmemiz gerekiyor. Bunları oyuncu olarak biz de toplayabiliyoruz, takipçilerimizin de toplamasını sağlayabiliyoruz. Tarikat merkezi ne kadar gelişirse, daha fazla kaynağa ve takipçiye ihtiyacımız oluyor.

Oyunun orta kısmını atlattıktan sonra bu kaynak yönetimi biraz zorlaşabiliyoruz. Maceraya çıkmak ve kaynak toplamak arasındaki denge birkaç günlüğüne şaşabiliyor. Sonrasında her şey yoluna giriyor ama bu aşamaya ilk girdiğinizde biraz kafanız karışabilir.

Kaynak yönetimi dışında takipçilerimizin bize tapınmasını ve daha fazla inanç puanı toplamak için çeşitli aktiviteler yapmamızı gerekiyor. Köyün merkezinde bir adet put bulunuyor. Takipçiler buna tapınarak, inanç puanı üretiyor. Bu puanla daha fazla bina açılıyor. Ayrıca kilise benzeri merkezimizde seromoniler ve ritüeller düzenlemek gerekiyor. Seromoni, bölümlerde işimize yarayacak yeni silahlar ve güçler açmamıza yarıyor. Ritüeller ise takipçilerimizin bize olan bağlılığını artırıyor. Bağlılık ne kadar artarsa o kadar fazla yeni doktrin yürürlüğe sokabiliyoruz. Bu doktrinler önemli çünkü takipçilerin köy içindeki kontrolünü daha fazla sağlamamıza yarıyor.

Beğenmeyen Çıkıp Gidebilir

Burada da biraz dengenin şaştığı yerler oluyor. Çünkü tarikat bize çalışıyor fakat bizim de tarikata çalışmamız gerekiyor. Bazen bu sevimli hayvanlar, yaptığımız yemeklerden zehirlenebiliyor. Bu yüzden etrafa pisleyip kusabiliyorlar. Elimizde kürekle kakalarını topluyoruz. Tanrılara savaş açmışken, takipçilerin peşinde pisliklerini temizlemek gerçekten çok eğlenceli, hiç sormayın.

Cult of the Lamb, gerçekten çok eğlenceli bir oyun olmuş. Dövüş mekanikleri inanılmaz akıcı. Bölümleri tık tık geçiyorsunuz. Fakat sıkıntıları da yok değil. Bazen düşmanlar uzun otların arasında kayboluyor. Nereden geldiğini bilmediğiniz, aslında kendinizi savunabileceğiniz basit ataklardan canınız gidiyor. Köy tarafındaysa, takipçilerin yapay zekası bazen saçmalıyor. Garip garip isteklerde bulunabiliyorlar.

Sonuç

Görsellik ve oynanabilirlik açısından şahane bir oyun olmuş. Birçok platformda birden yayınlaması da oyunculuk açısından güzel. Steam üzerinde, ön siparişteyken 70₺ gibi bir fiyatı varken şu an 160₺ fiyattan satılması biraz üzücü. Fakat vereceğiniz parayı hak edecek sürede bir oynanış deneyimi sunuyor. Eh, eğer bir Game Pass üyeliğiniz varsa, kütüphaneye eklendiğini de eklemeden geçmeyelim.

Bence Cult of the Lamb, sadece bir ana oyunla da kalacak da değil. İçerik açısından uzun saatler vaad ediyor. Ancak ek paketler ve ücretsiz güncellemelerle daha da ilerleyebilir.

FRPNET Puanı: 7.5

Eksi YönleriArtı Yönleri
Yapay zekaAkıcı aksiyon
Ansızın zorlaşabiliyorGörsellik
Esprili dili

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.