İncelemeler

Buraların Kralı Benim! – World of Castles İncelemesi

Hammer Games isimli ufak bir firma tarafından geliştirilen World of Castles, kendisinden büyük bir işe kalkışıyor. Kaleler yapıp krallığınızı korumak, komutanlar yetiştirip korku salmak sizin elinizde.

Yine bir Erken Erişim oyunuyla karşı karşıyayız. Bu yüzden World of Castles’ı tam anlamıyla incelemek benim açımdan pek mümkün olmadı. Alpha sürecinin bile gerisinde olan World of Castles, potansiyelini bu haliyle bile gösteriyor.

Kral da Benim, Sultan da Benim!

Tekrar belirtmem de fayda var. Oyun Erken Erişim sürecinin bile daha başlarında. Destekçilerden aldıkları para ile bu işe girişen Hammer Games, daha fazlası üzerinde çalıştığını resmi sitelerinde belirtmişler. Oyunun fragmanına kanıp, World of Castles’ı alırsanız çok üzülürsünüz.

Fragmanda gözüken içeriklerin neredeyse %90’ı henüz yok. Şu an için sadece komutanlarınızın yetenek ağacını oluşturabiliyor, bayrağınızı tasarlayıp boş arazi üzerinde kendi kalenizi inşa edebiliyorsunuz. Hikaye modu, multiplayer içerik ya da savaş yapabilme özellikleri yok. Eh, haliyle ben de şu an elimde olan materyal ile oyunu inceleyebiliyorum.

Bu haliyle oyunun potansiyeli bir hayli yüksek. Mount & Blade serisinde en sevdiğim olaylardan biri kale kuşatmaları ve savunmalarıydı. Bu sefer kendi yaptığınız kaleyi savunma durumunda olacaksınız. Her bir surunu kendiniz yükselttiğiniz, askerlerini atadığınız ve kulelerini diktiğiniz kuleyi işgalci kuvvetlere karşı korumak durumundasınız. Tabii savaş özelliği gelene kadar sadece inşa kısmında kalacaksınız.

Şu an için oyunculara 200’den fazla blok sunulmuş durumda. Taş bloklardan tutun da tahta surlara kadar birçok seçenek var. Dilerseniz hazır olarak sunulmuş kale burçlarını yerleştirip etrafını dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Bu noktada en büyük düşmanınız çevre oluyor.

Toprağı şekillendirmek için araç gereç sunulmuş olsa da bazı durumlarda saç baş yoldurtan durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Üzerinde çalıştığınız surun son kısmını yapacağınız sırada, o noktada kalan yükselti bunu yapmanıza izin vermiyor. Kazma-kürek araçları da yeterli olmuyor. Tam her şey bitti derken, tekrar hoop tüm suru yıkıp en baştan yapıyorsunuz.

Usta, Tamir, Evet, Yaparım!

World of Castles’da kale inşa ediyoruz ama öyle aklınıza hemen Minecraft gelmesin. Şu an için sandbox modu ile tüm bloklara ulaşabiliyorsunuz. Etrafta hayalet gibi dolaşıp kalenizi şekillendirmeye başlıyorsunuz. Öyle gideyim etraftan ağaç toplayayıp taş çıkarayım gibi bir seçeneğiniz yok.

Kaleyi yaptıktan sonra kendinize bir bayrak yapmalı ve bu bayraklardan bolca etrafa asmalısınız. Bayraklar askerlerin moralini yükseltiyor. Askerler demişken, o konuya da hızlıca değineyim. Oyunda henüz bir savaş bölümü olmadığı için sadece etrafa boş boş dolaşan askerler yerleştirebiliyorsunuz. Gelecekte çıkacak güncellemelerde onlar için yatakhaneler inşa etmeli ve morallarini yüksek tutacak eşyalarla kalenizin içini doldurmanız gerekiyor.

Bayrağı tasarladık, kaleyi diktik, adamları da içine yerleştirdik; peki sonra? Sonrası için hiçbir şey yapamıyorsunuz. Kaleyi inşa etme süreci zaten yavaş ilerlediği için World of Castles’da uzun saatler harcayabilirsiniz. Kale bittikten sonra yapabileceğiniz hiçbir şey kalmıyor. Şey, tabii oyunu kapatmak dışında.

Sonuç

Umarım World of Castles, Erken Erişim cehenneminde kaybolan bir oyun olmaz. İlerleyen güncellemeler ile kendisine fazlasıyla oyuncu çekebilecek bir potansiyele sahip. Etrafta çok fazla orta-çağ temalı oyun varken, kendi kalenizi sıfırdan yaratabileceğiniz bir oyun ne yazık ki yok. Kendi alanında başarılı bir oyun olma ihtimali var ama bu haliyle biraz zor.

Zamanın biraz gerisinde kalmış grafikleri, garip kale inşa etme moduna rağmen oyuna karşı garip bir çekim hissettim. Güncelleme sürecinde, oyunun son halinin nasıl olacağını çok merak ediyorum.

Şu an için oyunun tam sürüm için çıkış tarihi yok. Ancak geliştiriciler oyuncuların istekleri doğrultusunda World of Castles’ı güncellemeye devam ediyorlar. Birkaç saatlik bir hikaye modu ve başka oyuncularla beraber kale kurma ve başka kalelere saldırma gibi modların da geleceği müjdelendi.

Yapabilecek bunca özellik varken, kendi yaptığım kalenin içinde tek başıma yaşamış; ne işime yarar? Boş kalenin, boş kralı olmak istemiyorum.

Oyunu hemen buradan indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Demon Stone İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu