İncelemeler

Blade Symphony İncelemesi

blade-symphony-banner

Fantastik dünyaların ve hikayelerin vazgeçilmezlerinden bir tanesi de kılıç taşıyan savaşçılar, kılıç ustaları ve kılıç dövüşleridir. Drizzt Do’Urden’in palaları ile yaptığı muhteşem dövüşleri unutmak mümkün değil.

Blade Symphony oyunu sayesinde siz de kılıç dövüşlerindeki hünerlerinizi gösterebileceksiniz. Biz de sizler için oynadık ve oyunu anlatalım istedik.

İlgili Makaleler

Puny Human firması tarafından çıkarılmış olan Blade Symphony, genel olarak bakıldığında bir dövüş oyunu izlenimi veriyor. Oyunda bir hikaye veya senaryo yok. Elinizde kılıcınız ile arenalarda dövüşüyor ve diğer oyuncuları yenmeye çalışıyorsunuz.

blade-symphony-keriOyun türü olarak çok fazla imkan yok. Sunuculardan birine bağlanarak Free-For-All (Herkese Açık) veya Duel (Düello) oyun türlerinden birini seçiyorsunuz. Düellolar 1’e 1, 2’ye 1 veya 2’ye 2 şeklinde oluyor. Karşınızda dövüştüğünüz kişiler ise başka oyuncular. Dövüşürken de 3 farklı alandan birinde dövüşmeyi seçebilirsiniz. Dojo, Courtyard ve Cliff bu 3 dövüş alanıdır. Bu alanlar dövüşü veya oyun stilini etkilemiyor, sadece alan değişiyor.

Seçtiğiniz alanda halihazırda bir dövüş varsa siz de sıraya giriyorsunuz ve önceki dövüşün kazananı ile dövüşüyorsunuz. Oyunun sağ alt köşesinde bir sonraki dövüş sizin yazısını görmek gerçekten insanı heyecanlandırıyor. Dövüşler 3 tur üzerinden hesaplanıyor, iki dövüşü alan kazanıyor. Eğer Free-For-All türünü seçerseniz büyük bir arenada pek çok oyuncunun olduğunu göreceksiniz. Bu arenadaki oyunculardan birisine düello teklif ederek onunla dövüşmeye başlayacaksınız. 9 dövüşten 5’ini kazanan kişi düelloyu da kazanıyor.

Oyundaki kılıç türlerinden biraz bahsedelim. Oyunda Katana, Longsword (Uzun kılıç), Rapier (Epe), Scimitar (Pala) gibi kılıç türleri var. Bunlar sadece görünümü değil dövüş stilinizi de etkiliyor. Mesela Katana ile karşınızdaki oyuncunun hamlesini bloklayamıyorsunuz. Bunun dışında silahların verdiği hasarlar da az da olsa değişiyor. Eğer Epe seçerseniz eskrim türünde bir dövüş stiliniz oluyor ve hareketleriniz de daha hızlı oluyor.

blade-symphony-ryoku_breakdanceBunların dışında bir de dövüş stilleri var. Hızlı, Dengeli ve Ağır stillerden birini dövüş sırasında seçebiliyor ve istediğiniz anda değiştirebiliyorsunuz. Hızlı stil daha az hasar veriyor fakat hareketleriniz ve hamleleriniz de hızlı oluyor. Ağır stilde ise hamleleriniz yavaş oluyor ancak darbeleriniz çok güçlü oluyor. (Yavaş atın çiftesi pek olur misali). Karşınızda epe ile hızlı stilde dövüşen birine karşı Ağır stil tabii ki sizi çok zorlayabilir ancak birkaç vuruşta rakibi etkisiz hale getirmeniz de mümkün.

Dövüşürken yön tuşları çok önemli. Saldırı yaparken hangi yöne basarsanız kılıcınızı o yöne savuruyorsunuz. Mesela saldırı yaparken sağa gitme tuşuna (varsayılan tuş D) basarsanız karakteriniz kılıcını sağa doğru savurur. Yukarı tuşuna basarsanız yukarıdan saldırı yapar. Bunlar da rakibinizin savunmasını kırmak için önemli bilgiler. Ayrıca saldırı tuşuna basılı tutarak güçlü saldırılar yapabiliyorsunuz ancak çok yavaş olduğu için zamanlama önemli. Ayrıca siz gücünüzü toplarken alacağınız bir darbe de konsantrenizi bozuyor.

Dövüşler sırasında oyuncuya tutabiliyorsunuz. Bunu dışında zıplayarak saldırı yapabilir veya parende atarak saldırılardan kaçabiliyorsunuz. Değişik hareketler ve taktikler uygulayarak rakibinizin açıklarını bulup etkileyici saldırılar yapabilirsiniz.

customizeOyunun en keyifli yanlarından bir tanesi de Customize (Kişiselleştirme) bölümü. 4 farklı karakter görünümünden bir tanesini seçerek karakterin kıyafetini değiştirebiliyorsunuz. Judgement, Phalanx, Ryoku ve Pure ismi verilen karakterlerden birini seçebilirsiniz. Daha sonrasında ise oyunda öntanımlı olarak yer alan ve yukarıda saydığımız silahlardan birini karakteriniz için seçiyorsunuz. Kılıçların türlerine dikkat etmeniz, bahsettiğimiz gibi önemli ancak kılıcın türünün dışında kılıcın görünümü oyunu etkilemiyor. Karakterinize en çok yakışan kılıcı seçebilirsiniz. Ayrıca oyun Steam Workshop ile de bağlantılı, böylece oyuncuların yaptığı kılıçları, miğferleri ve maskeleri de kullanıp güzel bir karakter yaratabilirsiniz. Dövüşlerde kazandığınız puanlar ile yeni kılıçları da açabiliyorsunuz. Hatta poster rulosunu seçip dövüşlere katılmanız bile mümkün.

Oyunun Training (Eğitim) kısmı ise oldukça detaylı. İsterseniz öğreticiye girip hamleleri öğrenebilirsiniz, isterseniz Chapters bölümüne girerek adım adım dövüşmeyi ve özel hamleleri öğrenebilirsiniz, isterseniz karşınıza sanal bir rakip alarak hünerlerinizi onun üzerinde deneyebilirsiniz. Ne kadar çok eğitim yaparsanız kılıcınıza o kadar alışır kendi tarzınızı o kadar geliştirirsiniz.

Blade Symphony, hem taktiğinizi hem de hünerinizi gösterebileceğiniz oldukça eğlenceli bir oyun olmuş.

Oyunu Steam üzerinden hemen satın alabilirsiniz.

Blade Symphony tanıtım videosu:

İlginizi Çekebilir  The Great Heist - Mükemmel Bir Suç Simülasyonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu