İncelemeler

Bu Bir Peter Parker Filmidir – Spider-Man: Homecoming İncelemesi

Mahallemizin en sevilen süper kahramanı beyaz perdeye Spider-Man: Homecoming filmiyle yepyeni bir yüzle sıcak bir giriş yaptı. Yeni Spidey pek maceracı, pek sakar ve çok da iyi olmuş.

Tom Holland’ın yeni Spider-Man olmasıyla ilgili şüphelerim vardı. Captain America: Civil War sayesinde Holland’a olan beğenim artmıştı. Homecoming sayesinde bu oyuncunun çok ama çok doğru bir seçim olduğunu söyleyebilirim.

Hızlı ve ani bir giriş oldu, farkındayım ama Holland’ın hem Peter Parker karakterini hem de Spider-Man kostümünü önceki oyunculardan çok daha iyi taşıdığını itiraf etmem gerek. Biraz çizgi romandan uzak, kendine özgü hatta daha çizgi filmvari bile diyebilirim.

İşte Aradığımız Genç Süper Kahraman!

Sony ve Disney’in aynı masaya oturup sonunda Spider-Man karakterini MCU evrenine dahil etmeleri mantıklı bir hareket oldu. İki firma da bu filmden fazlasıyla kazanç elde etmiş olacak. Disney, yıllardır istediği karakteri MCU evrenine katmış oldu. Sony ise Disney’in uzun süredir inşa ettiği MCU evrenine ucundan dahil oldu. Hatta film vizyona girmeden önce Sony, filmin başarısından o kadar emindi ki Spider-Man’in kendi evrenine sahip olması gerektiğini bile açıkladı. Bu şimdilik cesur bir hareket olur ama o kısmı bir kenara bırakıp sadece Homecoming’e odaklanalım!

Yeni yetme Spider-Man, bu filmde bir başlangıç hikayesi anlatmıyor. Zaten yıllardır yapılan her filmde Ben amcanın öldürülüşü, Peter’ın ısırılmasına doymuştuk. Dünyanın en çok tanınan süper kahramanlarından birine yeniden başlangıç hikayesi anlatmanın bir anlamı yok. Homecoming’de, Spidey’in bir süredir bu işi yaptığını görüyoruz.

Sürpriz kaçıran vermekten kaçınacağım ama filmin, ilk Avengers filmiyle bağlantısı oldukça kuvvetli. Uzaylıların New York meydanında yarattığı kaosun ardından sekiz yıl geçmiştir ve bundan kazanç sağlamaya çalışan bir grup ortaya çıkar. Şimdi bu noktada Michael Keaton’a özel bir yer vermek gerekiyor diye düşünüyorum.

Tom Holland, filmin emeklemeden koşmaya ve ağ atmaya başlayan kahramanı olduğu gerçeği ne kadar doğruysa, filmin kötü karakter zayıflığı da buna eş değer biçimde önümüzde uzanıyor. Keaton, bir oyuncu olarak Vulture karakterini güzel sırtlamış ama karakterin motivasyonu çok zayıf. Belki de Spidey’in karşısına çok ama çok oturaklı bir kötü çıkartmak istemediler.

Azıcık Söz Dinle Be Peter!

Film başta Peter’ın çifte yaşamını tatlı bir biçimde ele alıyor. Henüz herkes tarafından bilinmiyor ama o yine de New York’un arka sokaklarında ufak tefek hırsızlıkları durdurmaya çalışıyor ya da yaşlı bir kadına yol tarifi yapıyor. Henüz büyük işleri kaldırabilecek kadar güçlü değil. Zamanında Avengers’ın yanında olmasının büyüsünden çıkamamış ve daha fazlasını istediği için göz göre göre tökezliyor.

Her zaman olduğu gibi tökezleyip tekrar ateşlerin içerisinden doğan bir süper kahraman görüyoruz. Karakterin biçimlenmesi adım adım işleniyor ama işin aksiyon kısmı zayıf kalmış. Son büyük savaş fazlasıyla tatmin ediciydi ama aradaki ufak çerezlik aksiyonlar pek lezzetli değildi.

Filmin ortasına kadar kendisini sevdiren Peter’ın tökezlemesiyle birlikte, ergenliğini bir kenara bırakmasını ve Tony’nin de ondan istediği gibi daha ufak işlerle uğraşmasını istiyorsunuz. Hikayede bu kısmın can sıkıcı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Kader Ağlarını Bir Kez Daha Örüyor

Homecoming, genel itibariyle biraz sakar bir film olmuş. Peter Parker’ın liseli bir genç olmasını sonuna kadar kullanmışlar. İşin içerisinde yeniden bir başlangıç hikayesi iliştirilmemiş olması, hikayeyi daha uzun anlatacak bir alan sağlamış. Ancak boşlukları doldurmak için yine o başlangıç hikayesine benzeyen, tökezleyen ve yeniden yükselen karakter tiplemesini kullanmış olmaları kafa karıştırıyor.

Sony’nin elindeki malzeme bir hayli kuvvetli. Disney’in sağladığı altyapıyı bolca kullanmış. Sık sık önceki MCU filmlerine selam çakmaktan geri kalmıyor. Bu zamana kadar Spider-Man’in neden ortaya çıkmadığını güzel bir şekilde allayıp pullayıp önümüze sunuyor.

Bu sıkıntıları bir kenara aldığımızda, izlemesi keyifli, bol gülme garantisi sunan, aksiyonu biraz zayıf ama uzun zamandır beklediğimiz bir Spider-Man filmiyle karşı karşıyayız. Yıllardır bu kadar güzel bir karakteri, vasat biçimde yansıtmalarının ardından Tom Holland’ın Spider-Man’i kimseyi beklentiye sokmayacaktır; bu doğru. İşte bu yüzden de filmden keyif alma ihtimaliniz çok yüksek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Açık Denizlerde Bir Başıma - Soul Searching İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.