AYBABTUİncelemeler

Assassin’s Creed Mirage İncelemesi – Bağdat’ta Bir Gizli Bıçak

Assassin’s Creed Mirage, hem hikaye olarak hem de mekan olarak köklerine dönen bir oyun. Bir yandan Bağdat topraklarında gizlenerek işleri çözerken bir yandan da Bağdat’ı karanlık emelleriyle tehdit eden Order of the Ancients‘a karşı mücadele ediyoruz.

Mısır topraklarında geçen ve bizi M.Ö. 49 yılına götürerek Assassin örgütünün kurulmasını anlatan Assassin’s Creed Origins‘ten sonra yeniden Orta Doğu topraklarına ve suikastçıların ana topraklarına dönüyoruz. Orta Çağ’ın en kalabalık ve en büyük şehirlerinden olan Bağdat’ta maceralara atıyoruz.

Takvimler M.S. 861 yılını gösterdiği sırada; bilim insanlarından alimlere, tüccarlardan gezginlere, tüm İpek Yolu’nun en işlek yeri olan Bağdat’ın kalbine bıçağımızı saplamak için hazırız. O dönemin ihtişamlı ve görkemli Bağdat’ı, Samarra’da Anarşi olarak bilinen bir dönemi yaşamaktadır. Tarihsel olarak Abbasi Halifeliği dönemindeki iç kargaşa döneminde geçen hikayemiz bizi de benzer bir karmaşanın içerisine çekiyor.

  1. Hikaye
  2. Oynanış
  3. Grafikler
  4. Ses Müzik
  5. Sonuç

Assassin’s Creed Mirage Hikayesi

Oyunun hikayesinden çok fazla bahsedip “istemeden” SPOILER vermek istemiyorum. O nedenle kısaca bahsedeceğim. Zaten oyunu oynayınca derinlemesine bir hikayeye giriş yapacaksınız.

YouTube player
Youtube’da izlemek için buraya tıklayın

Bağdat’ın altın dönemini yaşadığı Abbasi Halifeliği döneminde geçen hikayede oldukça kalabalık ve hareketli bir şehir bizi karşılıyor. Daha önce Assassin’s Creed Valhalla oynayanların tanışmış olduğu Basim’in Bağdat sokaklarından bir suikastçı olmasına uzanan hikaye ile oyuna başlıyoruz. Hatta oyunun en başları, Aladdin hikayesini hatırlattı bana. Assassin’s Creed Valhalla hikayesi M.S. 872 yılında geçiyordu, şimdi ise 11 yıl öncesinin Basim’i ile tanışıyor ve oynuyoruz.

Assassin's Creed Mirage meditation

Oyunda Basim’in inisiyasyon töreni var. Assassin’s Creed tutkunlarının tüylerinin diken diken olacağından şüphem yok. Çok güzel bir tören sahnesi olmuş. Biraz daha uzun olsa da doya doya bu töreni yaşasak diye hayıflanıyor insan.

Bağdat sokaklarında ve diyaloglarda, Türkçe’de de kullandığımız Arapça kökenli kelimeleri de duymak bazen insanın hoşuna gidiyor. Doğrusu dönemin Bağdat atmosferini muhteşem şekilde yansıtmışlar.

Assassin's Creed Mirage desert

Oynanış

3 yılın ardından yeni bir Assassin’s Creed oyunu ile karşılaştık. Tarihsel olarak yine tarikatın köklerine dönmek beni çok mutlu etti. Bunun dışında oynanışta da yenilikler olması hikayesel anlamda çok hoşuma gitti.

Basim ile Bağdat ve civarında dolaşırken bizi hikayeyi öğrenmeye ve anlamaya iten bir oynanış sunmuşlar. Önceki oyunlarda bize bir görev listesi verilirdi. Hedeflerimizi ve yapacaklarımızı orada görürdük. Assassin’s Creed Mirage oyununda ise Investigation Board (Araştırma Panosu) çıkıyor karşımıza. Hedefimizi veya görevimizi, etrafta bulduğumuz ipuçları ile buluyoruz. Bir görevi yapmak veya görevin detaylarında neler dikkat etmemiz gerektiğini farklı kişiler ile konuşarak öğreniyoruz. Bu da hem şehirde daha çok dolaşmak ve macera yaşamak hem de farklı karakterlerle tanışmak için bir fırsat sunuyor.

Karakter İlerleyişi

Assassin's Creed Mirage city

Karakter ilerleyişi de hikaye ile bağlantılı ilerliyor. Karşımıza her çıkanı öldürüp XP kazanmak yerine hikayeyi ve görevlerde ilerledikçe seviye kazanıyoruz. Görevleri tamamladıkça Skill Point (Yetenek Puanı) kazanıyoruz ve böylece inisiye olmuş giriş seviyesindeki bir suikastçıdan Assassin’e dönüşümümüzü bizzat yaşıyoruz.

Assassin’s Creed Origins oynamış olanların aşina olduğu şekilde kartalımızı Bağdat semalarında uçurarak şehrin önemli noktalarını yine görebiliyoruz. Tek benzerlik kartal ile uçmak değil tabii ki. Yakın coğrafyalar olduğu için sanki Origins hikayesinin devamını oynuyoruz gibi hissettiriyor.

Dövüşler ve Gizlilik

Dövüş mekaniklerinde ise parry (savuşturma) ve dodge (kaçınma) özellikleri var. Bazı saldırıları parry ile karşılamak, bazılarını ise dodge ile karşılamak gerekiyor. Oyunun eğitim kısmında bunu bize öğretiyor. Dövüşler ise oyunun temel mekaniklerinden birisi olarak yine dinamik ve heyecanlı olmuş.

Gizlilik tabii ki oyunun olmazsa olmazı. Bu oyunda da gizlenecek yerlerin bol olması bir yandan işimizi kolaylaştırırken bir yandan da stratejik hamleler yapma şansımızı arttırıyor.

Assassin's Creed Mirage combat

Bir diğer yenilik ise Notoriety System (Kötü Şöhret Sistemi) olmuş. Şehirde askerlere yakalandığınız anlarda şöhretiniz kötüye gidiyor ve şehrin çeşitli yerlerine sizin WANTED posterlerinizi asıyorlar. Siz güvenli bir yere geçip sonra yine halkın arasına karışıp bu posterleri yırtıp attıkça kötü şöhretiniz azalıyor.

Şehirde gezerken tek sevmediğim şey, duvarın arkasındaki sandığı almak için bir türlü binaya girememek oluyor. Sokaktan, çatıdan, pencereden… ne denersem deneyeyim bazen giremiyorum. Yahu bu evde yaşayanlar nasıl giriyor içeriye. 🤭

Assassin's Creed Mirage stealth

Oynanış çok tatmin edici ve akıcı olmuş. Assassin’s Creed Origins ile başlayan yenilenmiş oynanış, biraz daha üstüne koyarak harika şekilde sunulmuş.

Grafikler

Assassin’s Creed Mirage için alfa sürecinden bazı görüntüler ve videolar yayınlanmıştı. Karakterlerin donuk duruşları beni biraz korkutmuştu ancak oyun çıkınca çok güzel bir iş çıkardıklarını gördüm. Özellikle tarihinin en görkemli dönemini yaşayan Bağdat sokakları ve mimarisi konusunda harika bir iş yapmışlar. Çağının en gelişmiş şehirlerinden birini sokak sokak gezmek çok güzel bir deneyim.

Bununla birlikte her Assassin’s Creed oyununda olduğu gibi şehrin en yüksek noktasına çıkıp baştan aşağı şehre bakmaktan gözlerimi alamadım. Kubbeli yapıları, tenteli pazar yerleri ile dönemi çok güzel yansıtmışlar. Zaten Assassin’s Creed, oyunun geçtiği dönemi iyi irdeleyen bir oyun serisi. Mimarisi, kıyafetleri, sosyolojik yapısı, coğrafi özellikleri derken bu detaylara dikkat ediyorlar. Bir de bunları gelişmiş grafiklerle sununca harika bir Bağdat şehrinin içinde buluyoruz kendimizi.

Assassin's Creed Mirage hidden blade

Karakter modellemelerinin dışında animasyonlar da çok güzel olmuş. Zaten oyun serisinde en çok gördüğümüz şey hoplayıp zıplama animasyonları. Önceki oyunlardan da aşina olduğumuz animasyonları yine güzel grafikler ve ışıklandırmalar ile görüyoruz.

Ses ve Müzik

En çok merak ettiğim konulardan birisi ses ve müziklerdi. Orta Doğu topraklarının oryantal yapısını yansıtmak için doğru müzikten daha iyi bir şey olamaz. Bu nedenle bu konuyu çok merak etmiştim. Ubisoft, burada da dersine iyi çalışmış. Zaten Assassin’s Creed Origins ile yakın coğrafyayı bizlere güzel biçimde, biraz daha Mısır’a özgü ezgilerle sunmuşlardı. Assassin’s Creed Mirage oyununda da müziklerle kendinizi Orta Doğu topraklarında hissediyorsunuz.

Ayrıca bazen dikkat dağıtmak için müzisyenlere para verip güzel ezgiler çaldırabiliyorsunuz. Bu seçenek bile oyunu yaparken müzik konusuna ne kadar değer verdiklerini gösteriyor.

Assassin's Creed Mirage eagle

Seslendirme konusunda da yine güzel bir iş çıkarmışlar. Karşılaştığımız herkes için özel seslendirme var. Özellikle ana karakterler için hem Arapça kelimeler için aksan hem de karaktere yakışan sesler için iyi çalışılmış. Nehal‘in aksanı ilk başta İspanyolca’dan devşirme gibi geldi ama diğer karakterlerin seslendirmelerini çok beğendim. Arapça kelimeleri kullanırlarken gırtlaktan gelen o dildeki vurguyu çok güzel vermişler.

Ortam sesleri de çok güzel. Pazar yerine girdiğinizde etrafta sohbet eden insanlar, sağdan soldan yükselen sesler derken, “Ver abi oradan 2 kilo domates,” diyebilirsiniz kendi kendinize. 😊

Assassin's Creed Mirage Order of the Ancients

Sonuç

Assassin’s Creed Mirage, hızlı ve dinamik oynanışı ile başından kalkamayacağınız bir yapım olmuş. Sunduğu şehir ve atmosfer, harika grafiklerle birleşince her sokağını ve köşesini keşfetmek isteyeceğiniz bir Bağdat ortaya koymuş.

Türkiye’de oryantal kültürle harmanlanmış topraklarda büyüyünce bu kültürün atasını bir oyunda görmek benim için çok güzel bir deneyim oldu. Bunu yaşatabilmek için de Ubisoft çok güzel çalışmış doğrusu. Hem hikaye örgüsü hem temposuyla çok güzel bir oyun yapmışlar.

Assassin's Creed Mirage Bağdat

Assassin’s Creed hayranı olmasanız da gizlilik ve aksiyon oyunlarını seviyorsanız, bir de bunu dönemin en meşhur şehir Bağdat’ın harika atmosferi ile süslemek istiyorsanız oyunu MUTLAKA oynayın!

FRPNET Puanı

Hikaye - 8
Oynanış - 9.5
Grafikler - 9
Ses Müzik - 9

8.9

Her oyun tutkunu Assassin's Creed Mirage'ı tadacaktır.

Assassin's Creed hayranı olmasanız da gizlilik ve aksiyon oyunlarını seviyorsanız, bir de bunu dönemin en meşhur şehir Bağdat'ın harika atmosferi ile süslemek istiyorsanız oyunu MUTLAKA oynayın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.