İncelemeler

A Game of Dwarves – Cüce Severlere Cüce Oyunu

a-game-of-dwarves-banner

Zeal Game adında ufak bir oyun stüdyosu tarafından geliştirilen A Game of Dwarves, bir cüce gibi yaşayanlar için hazırlanmış. Paradox Interactive’in dağıtımcılığını üstlendiği oyun 23 Ekim 2012’de raflardaki yerini almıştı. Oyunu takiben 3 yeni DLC (Ek Paket) de peşi sıra piyasaya sürülmüştü.

Eğer Dungeon Keeper ya da Overlord tadında oyunları seviyorsanız ve hatta üstüne bir de cüce meraklısıysanız A Game of Dwarves ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

a-game-of-dwarves-coverSimülasyon-Strateji tarzındaki oyunumuzda, Kral babasına kendisini kanıtlamaya çalışan bir Prens Cüce’nin halkını komuta ediyoruz. Yer yer Dungeon Keeper’ı anımsatan oyun yapısının biraz karmaşık olduğunu söyleyebilirim.

DK serisinde, elimizin altındaki yardakçılara zulmederek, yeraltındaki egemenliğimizi genişletmeye çalışıyorduk. A Game of Dwarves’un da buna benzer bir yapısı var. Ancak dediğim gibi biraz karmaşık.

Bu tarz oyuna Minecraft mekaniklerini eklediğinizi hayal edin. Hepsini değil. Tek bir düzeyde kazmak yerine, dikey ve yatay yönlerde de kazı yapılabiliyor. Bu da oyuna ilk başlandığında kafa karışıklığına yol açabiliyor. Ancak alıştıktan sonra emrimiz altındaki cücelere istediğimizi yaptırabiliyoruz.

Yeraltında başlayan yolculuğumuzda, kazarak ve kazanarak devasa holler inşa edebiliyoruz. Kazılan her köşeden üzerimize atlayabilecek yaratıklar çıkabiliyor. Altını bulduk diye sevinirken bir anda bu yaratıklarla mücadele etmek zorunda kalabiliyoruz.

Fantastik edebiyatta sıkça gördüğümüz cücelerimizin baş düşmanları bu sefer biraz farklı. Zamanında yer altında ve yer üstünde krallıklar kuran cüce ırkı, karşılarına büyücülerin çıkmasıyla hayatları bir anda değişiyor.

Cüce krallıkları bir bir düşerken, yavaşça kendi içlerine çekilmeye başlıyorlar ve neredeyse ortadan kayboluyorlar. Geriye kalan son cüce krallığının kralı, oğlunun tahta hakkıyla geçmesi için onu uzun bir göreve gönderiyor. İşte biz de komutayı burada ele alıyoruz.

Emrimiz altındaki cüceleri, kazıcı, savaşçı ya da zanaatkar gibi görevlere atayarak krallığımızı geliştirmeye ve babamızın gözüne girmeye çalışıyoruz. Ana görevlerin yanı sıra Kral tarafından verilen yan görevler yapıldığında daha kazançlı çıkabiliyoruz.

Bu sayede hem ünümüz artıyor hem de emrimiz altındaki cüceler bizi daha çok sevip, sayıyor. Çalışkan cüceleri de memnun etmek gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız söyleyelim, inatçı bir cüceyi memnun etmek çok zordur.

a-game-of-dwarves-resimYani bir yandan kazarken diğer yandan cücelerimizin morallerini yüksek tutmaya çabalıyoruz. Dinlenmek için yatak, yemek yemek için masa en önemli öğeler. Bunlar olmazsa, cücelerimiz sinirleniyor hatta ölüyor. O yüzden dikkatli olmak gerekiyor.

İşte bu noktada elimizdeki cüce sayısı artınca takip etmek zor olabiliyor. Bir sürü kat arasında memnuniyetsiz cüceleri takip etmek gerekiyor. Katlar arasına merdivenler koymak lazım. En azından belirli aralıklarla kamp alanları kurmanız isteniyor. Yorulan cüceler dinlenmek için uzun yollardan geçmek zorunda kalınca ortaya sıkıntı veren durumlar çıkabiliyor. Örneğin, karnı acıkan cüce yolda ölebiliyor; bu da nedense oyundaki en büyük sıkıntılardan biri.

Oyunda sürüsüne bereket kaynak bulunuyor. Her biri farklı alanlarda kullanılabiliyor. Kimisini cücelerimizi geliştirmek için, kimisini de yer altı krallığımızı büyütmek için kullanıyoruz. Ayrıca bilgin cücelerimizin çalışmalarıyla kaynak puanı kazanıp, çeşitli alanlarda kendimizi geliştirebiliyoruz. Cücelerin daha hızlı çalışmasını ya da tuzakların daha efektif kullanılması için bu tabloda puan biriktirip harcayabiliyoruz.

Eğer farklı bir şeyler denemek istiyorsanız ve cücelerden hoşlanıyorsanız şirin grafiklere sahip, A Game of Dwarves kafanızı dağıtabilecek bir oyun. Alışması biraz zaman alabilir. Ama korkmayın bir kere cücelerinizi kontrol etmeyi başardığınızda yer altında devasa holler kurmanın eğlencesi kaçınılmaz oluyor.

Oyunu, buraya tıklayarak istediğiniz herhangi bir dağıtımcıdan satın alabilirsiniz.

Oyun videosu:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.