Haberler

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in Hakları Satışa Çıkıyor

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit için film, oyun, mağaza, park ve canlı etkinlik yapma gibi haklar satışa çıkıyor. Tahminler açık arttırmanın en az 2 milyar dolara ulaşacağını söylüyor.

Variety‘nin haberine göre The Saul Zaentz Company, Tolkien’ın eserleri üzerinde sahip olduğu hakkı satışa çıkarıyor. Bu haklar büyük oranda Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üzerinde. Ancak Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler gibi eserlerin ticari ürünlerini pazara çıkarma gibi hakları da içeriyor.

Potansiyel alıcılar arasında daha önce Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film ve oyunları geliştirmiş olan Warner Bros. var. Fakat gözler asıl Amazon‘un üzerinde. Nitekim Amazon zaten The Rings of Power ile evrene duyduğu ilgiyi göstermişti. Üstelik şirket son zamanlarda oyunlara da ağırlık vermeye başlamıştı. Ayrıca muhtemelen bu açık arttırmayı kazanacak maddi kaynakları harcamak da onlar için zor olmayacaktır. Kaldı ki açık arttırmanın zamanlaması da (dizinin yayınlanmasından hemen önce gerçekleşecek olması), Zaenz’in Amazon’u hedeflediğine işaret ediyor.

Warner Bros. da aslında New Line Cinema üzerinden Yüzüklerin Efendisi için film geliştirme haklarının bir kısmına sahipti. Hatta bu konu üzerinden Zaentz onları dava etmişti. Ancak Warner Bros live-action film geliştirme haklarını kaybetmesine rağmen film geliştirme hakkına hâlâ sahip. Dolayısıyla anime türüyle yollarına devam ediyorlar. Onların The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim animesini hazırladıklarını söylemiştik.

Saul Zaentz, Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit eserleri için haklarını 1976’da satın almıştı. Amazon The Rings of Power dizisi için Zaentz ile anlaşmak zorunda kalmamıştı. Zira Zaentz’in hakları 8 bölümden daha kısa olan serileri kapsıyordu. Amazon 8 bölümden daha uzun bir dizi yapacağını söyledi. Dolayısıyla anlaşmadaki bu yasal boşluk üzerinden direkt Tolkien Estate ile iş birliği yaptı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.