Haberler

Yüksek enflasyonla mücadelede en ucuz fiyatı nasıl bulabiliriz?

Ekonomik dalgalanmalar, toplumları çok temelden etkileyen gelişmelere sahip. İnsanların yaşam tarzlarından, istek ve taleplerine dek derin bir alanı etkileyen ekonomik gelişmeler, başta temel gereksinimlerin fiyatlarında ciddi etkiler yaratmaktadır. Yüksek enflasyonun yaşandığı dönemlerde; ihtiyaç temelli bir bütçe kontrolü için biraz araştırmacı olmak, özellikle de e-ticaret ve mağazacılığın gelişmesi ile tercih şansının bu kadar çok arttığı bir dönemde çok daha önemli.

İnsan hayatına birçok noktadan etki eden bu tarz yüksek enflasyon dönemleri, bireylerin tatil, seyahat ve eğlence gibi alışkanlıklarına ket vururken, asıl zorluğu temel gereksinimlerin karşılanması noktasında gösteriyor. İnsanların hayatını sürdürebilmek adına satın almak zorunda olduğu temel gereksinimler enflasyonel gelişmelerden en çok etkilenen kalemler olarak öne çıkmaktadır.

Bu noktadan hareketle, bütçenizi koruyarak bir alışveriş deneyimi yaşamak bir tercihten ziyade zorunluluk denilebilir. Binlerce satıcı, onlarca e-ticaret platformu ve sayısız mağazanın tercihler arasında yer aldığı alışveriş deneyiminizi Akakçe ile bütçe dostu bir hale getirebilirsiniz. Satın almak istediğiniz ürünün en ucuz fiyatını sizlere gösteren platformun sosyal medya hesaplarını da takip ederek, son dönemin en popüler ürünlerine en ucuz fiyatlar ile ulaşabilirsiniz. Akakçe Twitter hesabından yaptığı duyurular ile kullanıcılarına uygun fiyatlı seçenekleri sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Yüzlerce ihtiyaçtan hangi birini “gerçekten” ucuza alacağız? 

Temel gıda ürünlerinden mutfak sarf malzemelerine, kağıt ürünlerinden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazeye sahip temel ihtiyaçları karşılarken yüzlerce fiyat ile karşılaşmak kafa karıştırıcı olduğu kadar zaman da alıcı bir durum. Gelişen dünya ve kentli yaşam ile birlikte para kadar kıymetli noktalardan biri de zaman. Bütçe korumaya çalışırken fazla zaman harcamadan, sepetinizi en ucuz fiyatlar ile doldurmak kolay olmalı. 

Onlarca market ve e-ticaret platformu arasından tercih yaparken zorlanmamak adına, fiyat takip listeleri oluşturabilir veya alışveriş listenizi hazırlayarak doğru bir alışveriş sürecinin kapılarını aralayabilirsiniz. Listelerinizi oluştururken, istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde belirleyebilmek adına Akakçe Facebook hesabı üzerinden paylaşılan alışveriş önerilerini ve indirimli fiyat listelerini inceleyebilirsiniz.

Alışveriş listelerini hazırlamak ve indirimleri takip etmek elbette ilk yapılması gerekenlerden biri ancak karşılaştığınız indirimin gerçek olup olmadığını anlamanız çok zor. Özellikle enflasyonist dönemlerde, fiyatların ay içerisinde birden fazla kez değiştiğini göz ardı etmezsek, satın almak istediğiniz ürünün o anki fiyatı gerçekten uygun mu ya da geçtiğimiz günlerde çok daha ucuz bir fiyattan satıldı mı gibi soruların cevabını tek başınıza bulabilmeniz kolay değil. Tam da bu noktada, sunduğu indirim listelerinin yanı sıra fiyat değişim grafikleri ile, satın almak istediğiniz ürünün son 1 yıla kadarki fiyat değişimini sizlere gösteren Akakçe ile doğru indirimleri yakalayabilir, “gerçekten ucuza mı alıyorum?” kaygısından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Yine bu noktada bütçenizi koruyacak bir diğer ayrıntı; indirim oranına değil, satın almak istediğiniz ürünün fiyatına bakmak. Fiyat değişim grafiği ile kullanıcılarına fiyat temelli bir inceleme sunan platform, indirimlerin oran noktasında değil, fiyat noktasında incelenmesi gerektiğini kullanıcılarına sunuyor. İndirimleri oran olarak incelemek ve yüksek indirim oranlarına göre alışveriş yapmak sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Çünkü satın almak istediğiniz ürünün fiyatı önce yükseltilip sonra da yüksek indirim oranları uygulanmış olabilir. Bu nedenle her zaman dikkate alınması gereken; ürünlerin fiyat değişimleridir.

Yüksek fiyatlar arasından sıyrılarak ekonomik bir alışveriş yapmanın bir diğer önemli koşulu ise satın almak istediğiniz ürünün paket fiyatına değil birim fiyatına dikkat etmek. Özellikle; tuvalet kağıdı, bebek bezi, çay, şeker ve zeytinyağı gibi ürün gruplarında birim fiyatına dikkat etmek çok daha ucuz bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Bebek bezi ve tuvalet kağıdı gibi ürünlerin adet fiyatı üzerinden temellenen bu alışveriş yöntemi, 8’li, 16’lı ve 32’li gibi seçeneklere sahip ürünlerde size ciddi anlamda yol gösterici olacaktır. Aynı şekilde şeker, çay ve sıvı yağ gibi yine kilogramına ve litresine dikkat ettiğimiz temel gıda ürünlerinde de “1 kilogram çay almak mı daha uygun yoksa 5 kilogram almak mı?” sorusunu sormak gerekiyor. Fiyat değişim grafiği ve birim fiyat hesaplaması gibi uygulamaların duyurusunu Akakçe Instagram hesabını takip ederek öğrenebilirsiniz.

Bütçe dostu bir yaşamın getirileri

Ekonomik anlamda tutumlu olmak ve alışveriş noktasında mantıklı adımlar atmak sadece yüksek enflasyon dönemlerinde edinilmesi gereken bir alışkanlık olmasa gerek. Başta bireysel bütçe kontrolü için akıllı alışveriş teknikleri ile hareket etmek gerekirken, yaşadığımız dünyada yalnız olmadığımızı da hatırlayarak bir adım atmak gerekiyor. İhtiyaç fazlası ürünlere sahip olarak belirli noktalarda istek ve arzularınızı gerçekleştirirken, dünya üzerinde sizin kadar hakkı olan bir başkasının yaşam hakkına müdahale etmiş olabilirsiniz. O nedenle akıllı alışveriş deneyimi sadece bütçenizi değil, dünyayı ve böylelikle toplumları da koruyacaktır. 

Başta ekonomik temelli bir tecrübe olan bu süreç, ardından dünyamızın hepimize ait olduğu gerçeğini de unutmadan süregelmektedir. Doğadan aldıklarımızı işleyerek tükettiğimiz bir yaşam döngüsünde, hem bu gezegeni paylaştığımız insanlara karşı bir yükümlülük olarak hem de bizlere tüm imkânlarını sunan dünya için ihtiyaç fazlası alışveriş alışkanlıklarından kaçınmak gerekiyor. Yenilenebilir bir dünya hepimiz için daha büyük ve yeni kapılar açacaktır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.