Haberler

YUCON 2015’te Neler Oldu?

yucon-15-etkinlik-suc-tema-banner

Yeditepe Üniversitesi Bilimkurgu ve Fantazi Kulübü, suç temasını odak noktası aldığı 6. Yucon etkinliğini tamamladı. Frpnet olarak orada bulunmamız şerefine, ufak bir izlenimler yazısı hazırlamak istedik.

Tarihler 2 Mayıs 2015’i gösterirken, Kayışdağı’nın eteklerine konuşlandırılmış, mis gibi dağ havası çekebileceğiniz Yeditepe Üniversitesi’nin etkinliğine girmiş bulunduk. Çam ağaçları arasından esen serinletici rüzgarı ve insan canlısı köpekleri, yerleşkenin güzelliğine güzellik katıyor adeta.

Neyse, olayımız yerleşke değil. Mühendislik Fakültesi’nin avlusunda gerçekleştirilen 6. Yucon etkinliği. Yeditepe Üniversitesi Bilimkurgu ve Fantazi Kulübü bu yılın temasını suç olarak belirlemiş. Zaten mekanın girişine yerleştirilmiş hırsız-polis arabası kovalamaca sahnesi ile ilk adımınızda sizi temaya sokmayı başarıyor.

yucon-15-gorsel-003

İçeride ise takım elbiseleri çekmiş Yucon yetkili bayları ve şık bayanları ile siyah rengin kol gezdiği bir suç ortamı yaratılmış. Mekanın içerisinde hazırlanmış suç köşesi ile de temanın kokusu tüm salona yayılmış. Bahsettiğim yerde, bir kasa dolusu dolar (elbette sahte) ve Kolombiya’dan yeni gelmiş kokain paketleri (içlerinde pudra şekeri vardı) güzel bir köşe hazırlanmış.

Rulet, çipler ve kartlar ile hazırlanmış bir RPG masası da ortama renk katıyordu. Suç temasına uygun şekilde hazırlanmış masada, zar atmak yerine rulet çevriliyor, ortaya çipler sürülüyordu. Ben bu işi çok başarılı buldum.

Ayrıca bir olay yeri inceleme bölgesi hazırlayıp, etrafı “do not cross, crime scene” yazılı sarı şerit ile çevrelenmiş. Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde, suç temasına ilişkin güzel bir atmosfer yakalandığını görüyorsunuz.

Etrafta vızır vızır dolaşan tüm yetkili arkadaşlara teşekkürlerimi yine sunmak isterim. Bir dediğimizi iki etmediler. Frpnet ailesinden Kubilay Kartal ile birlikte, bize ayrılan masada beklerken ihtiyaçlarımızı sorunsuz bir biçimde yerine getirdiler.

yucon-15-gorsel-001

Geçen yıl yapılan Yucon ’14 etkinliği de aynı avlu içerisinde yapılmıştı. Burasının en büyük artısı, büyük ve ferah olması. Böylece masalardaki oyun gürültüleri, diğer masaları rahatsız etmiyor.

İç tarafta özel olarak ayrılmış mekanda, kutu oyunları ve Magic turnuvası düzenlendi. Frpnet olarak biz de yanımızda bir sürü kutu oyunu getirmiştik. Öte yandan kutu oyunu bolluğundan ötürü olsa gerek, pek gelen gidenimiz olmadı. Ama yine de bizimle muhabbet etmeye gelen, ailemiz hakkında bilgi almak isteyenler oldu. Her zaman söylüyoruz, kapımız herkese açık.

Peki Yucon ’15 etkinliğinde başka kimler vardı? Pegasus Oyuncak devasa masası ile Magic, X-Wing ve Warhammer gibi oyunları ile orada bulunuyordu. Ayrıca önceki etkinliklerden de aşina olabileceğiniz Unique Tasarım ve Cadının Kazanı Standı da avluda bulunuyordu.

yucon-15-gorsel-004

Gelelim geçen senenin rövanşına. Önceki etkinlikte düzenlenen Geek bilgi yarışmasının bir benzeri, bu etkinlikte de yer alıyordu. Tek farkı tüm soruların Suç teması üzerine odaklanmış olmasıydı. Breaking Bad, True Detective, Person of Interest, Godfather gibi dizi ve filmlerden tutun da, gerçek hayatta yaşanmış ünlü suç organizasyon ve isimlerine kadar sorular hazırlanmıştı.

Geçen yılki ikinci olduğum yarışmadan bu sefer birinci olarak ayrıldım. Soruları hazırlayan arkadaşları tebrik etmem gerek. Oldukça dikkat gerektiren sorular olduğu kadar, keyifli sorular da hazırlanmıştı. Birinci olan kişiye (yani o kişi ben oluyorum), DnR’da kullanılmak üzere 100 TL’lik bir hediye çeki verildi.

yucon-15-gorsel-002

Sadece 1 günlük bir etkinlik olmasına karşın, avlunun her köşesini doldurmayı başaran kulüp yetkililerini bir kez daha kutlarım. Yine ve yine etkinlik alanındaki ikramlarından, yardımlarından dolayı koşturan tüm arkadaşlara da teşekkürlerimizi sunarız.

Hem yeni insanlarla tanıştığımız, hem de uzun zamandır görmediğimiz arkadaşlarımızla buluştuğumuz, geek muhabbetinin dibine vurduğumuz, keyifli ve eğlenceli bir etkinlik hazırlanmış.

Etkinlik günü çekilen fotoğraflar dropbox üzerinden paylaşıldı. Her gün yeni yeni fotoğraflar da Facebook sayfası üzerinden eklenecekmiş.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  FRPNET 16 Yaşında!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.