Haberler

Yıldızlara Yolculuk Starshot Projesi ile Gerçek Oluyor

starshot-banner

Başlıkta bahsettiğimiz şey Interstellar veya Event Horizon filmleri değil. İnsanların, yıldızlara bir adım daha yaklaştı.

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, Facabook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Rus milyarder Yuri Milner dev projede birleşiyor.

Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking ve internet yatırımcısı Rus milyarder Yuri Milner, 100 milyon dolarlık “Starshot” uzay projesini duyurdu. Projeye Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de katılıyor.

starshot-resim1

Silikon Vadisi girişimcilerinden Yuri Milner, Yuri Gagarin’in uzaya gönderilen ilk insan oluşunun 55. yıl dönümünde, geçtiğimiz gün ABD’nin San Francisco kentindeki bir panelde Hawking ile birlikte açıklama yaptı.

Rus milyarder, Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’ye yüzlerce ya da binlerce küçük uzay aracı göndermeyi amaçladıklarını söyledi. Bu küçük araçlar 28 gram’dan daha hafif olacak.

starshot-resim2

Yolculuk 20 yıl sürecek

3 yıldızdan oluşan Alpha Centauri sistemi, Dünya’ya 4,37 ışık yılı uzakta (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) bulunuyor. Proje başarılı olursa ilk kez insan yapımı bir cihaz, şimdiye kadar uzaya fırlatılan araçlardan 2 bin kat daha uzağa gitmiş olacak. 3’lü yıldız sisteminden veri ve fotoğraf gönderecek olan ve iletişim sağlayacak olan araçlar, daha önce benzeri yapılmamış çok güçlü bir lazer sistemiyle yolculuğa çıkacak.

Dünya üzerindeki lazerlerden elde edilecek güçlü itiş tahriki, önceden yörüngeye yerleştirilecek ‘yelkenli’ şeklindeki minik uzay araçlarını, ışık hızının 5’te biri gibi bir süratle Alpha Centauri’ye doğru “fırlatacak”. Günümüzün en hızlı uzay araçlarıyla 30 bin yılda yapılabilecek yolculuk, sadece 20 yıl sürecek. Bu uzay yelkenlileri, yabancı yıldız sisteminde yaşama elverişli olan ya da olmayan gezegenler arayacak.

starshot-resim3

Yıldızlara gerçekten ulaşabiliriz

Elde edilen bilgiler 5 yıl içinde Dünya’ya ulaşacak. Proje kapsamında gerekli olan lazerin, 100 gigawatt gücü 2 dakika boyunca verebilmesi gerekiyor. Uzay araçlarının yapımı ve fırlatma işlemleriyle birlikte, Alpha Centauri’den ilk bilgilerin 40 yıl içinde gelmesi bekleniyor. Kurulacak büyük lazer sistemiyle birlikte projenin maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.

Panelde konuşan Stephen Hawking, “Kozmos’ta bir dahaki büyük sıçrayışı yapmaya kalkışıyoruz” dedi. Yuri Milner ise, “Yıldızlara bakmaktan daha fazlasını yapabiliriz. Onlara gerçekten ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Yuri Milner, geçtiğimiz yıl, yeryüzüne en yakın bir milyon yıldızdan gelen sinyallerin analiz edilmesini öngören ve yaklaşık 10 yıl sürecek “Breakthrough Listen” (Çığır Açan Dinleme) projesine de 100 milyon dolar kaynak ayırmıştı.

Kaynak: CHA

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.