AYBABTUHaberler

Yeni Zelanda’da Bulunan Böceğe Frodo’nun Adı Verildi

J.R.R Tolkien’in eserinden uyarlanan Yüzüklerin Efendisi filminin çekimlerine ev sahipliği yapan Yeni Zelanda’da yeni sınıflandırılan bir böcek türüne Frodo Baggins adı verildi.

Yüzüklerin Efendisi filminin de çekildiği bölgelerden biri olan Güney Adası’nda bulunan bir böcek türüne Psylla frodobagginsi adı verildi. Böcek, aynı Frodo karakteri gibi diğer akrabalarından daha küçük olduğu için bu ismin seçildiği belirtildi.

Araştırmacılar, “Psylla frodobagginsi, küçük boyutu, açık rengi ve kanatlarına eşitçe dağılan noktalar sayesinde çok kolay tanımlanabiliyor,” dedi.

Söz konusu böcek, ağaçbitlerini inceleyen Francesco Martoni ve Karen Armstrong tarafından bulundu. Araştırmalar sırasında ayrıca 87 yıllık bir gizem de çözüldü.

Der neuentdeckte Blattfloh Psylla frodobagginsi, benannt nach Frodo Beutlin aus “Herr der Ringe” (Handout)

Psylla frodobagginsi” türünün yıllarca Psylla apicalis adı verilen türle karıştırıldığını ortaya çıkaran bilim insanları, sanıldığının aksine pek çok değil sadece bu iki tür ağaçbitinin var olduğunu saptadı.

Yüzüklerin Efendisi karakterleri bilim dünyasına ilk kez esin vermiyor. 2013 yılında keşfedilen yeni yaban arısı türlerine; küçük, kısa ve iri olmaları nedeniyle hobbitlerden esinlenerek Bilbo, Frodo, Merry, Pippin ve Sam adı verilmişti.

Kaynak: Sputnik News

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.