Haberler

Yeni Dungeons & Dragons Geliyor!

dnd-yoneticileriFRP oyuncularını heyecanlandıracak bir haber ile karşınızdayız.

Son dönemlerde bilgisayarlardaki RPG oyunlarının yükselişi tüm hızıyla devam ederken “Dungeons and Dragons” oyuncuları da yavaş yavaş başka arayışlar içine girmeye başladılar. Kimisi başka sistemlere geçti, kimisi masaüstü FRP oyunlarını bıraktı ve cRPG dediğimiz bilgisayar oyunlarına yöneldi. Tabii online oyun teknolojisinin gelişimini gözardı etmek mümkün değil fakat Wizards of the Coast firması oyuncularını geri kazanmak konusunda kararlı.

Dungeons & Dragons AR-GE departmanı yöneticisi Mike Mearls ile Dungeons & Dragons lisans ve yayıncılık başkanı Liz Schuh‘un yaptığı açıklamaya göre Dungeons & Dragons 5E yolda!

FRP’nin ilk örnekleri arasında gösterilen ve günümüze kadar tüm FRP oyuncularını etkilemiş olan sistem en son 6 Haziran 2008 tarihinde D&D 4E ile değişim geçirmişti. Bu değişimden pek çok oyuncu tatmin olmamış, hatta memnuniyetsizliklerini de dile getirmişlerdi. Ticari açıdan da eski sistemler kadar başarılı olamayan 4E sistemi şimdi interaktif bir şekilde değişiyor. FRP oyuncuları ile birlikte çalıştıklarını belirten Mike Mearls, bu konuda oyuncuların isteklerine göre yeni sistemi geliştirdiklerini söyledi. Oyunları izleyen ve oyuncuların hoşlanmadığı kuralları ve yapıları kaldırdıklarını ve oyuncuların daha çok keyif aldıkları şeyleri sisteme ağırlıklı olarak dahil ettiklerini belirten Mike Mearls, bu sayede FRP oyuncularını daha çok memnun etmeyi planladıklarını açıkladı.

dnd-4e-logo

Dungeons & Dragons sistemindeki edisyon savaşlarının da sistemi yaraladığını vurgulayan Mearls, 38 yıllık D&D tarihinde Basic, Advanced, Advanced 2nd Edition, 3.0, 3.5 ve 4.0 gibi edisyonların arasındaki farklılığın da oyuncuları zorladığını, bu durumdan da rahatsız olduklarını dile getirdi.

dnd-oyun-dioramaSon dönemde çıkan Elder Scrolls: Skyrim, World of Warcraft gibi başarılı RPG oyunlarının D&D oyuncularını masalardan koparıp bilgisayar karşısına almalarını farkettiklerini ve bu oyuncuları masalara geri döndürme çabasında olduklarını da ekledi. Yeni gelecek olan Heroes of Neverwinter oyununun da Dungeons & Dragons oyuncularını geri kazanmak için iyi bir atılım olacağını belirtti.

Biz de oyuncuların deneyimleri ve yönlendirmeleriyle geliştirilecek olan bu sistemi merakla ve heyecanla bekliyoruz. Bu açıklamalardan sonra Wizards of the Coast’un dijital dünyadaki gelişmeleri de gözardı etmeyeceğini düşünüyoruz.

 

DUNGEONS & DRAGONS 5E ÖN İNCELEMESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Planescape'den Numenera'ya Torment Keyfi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.