Haberler

VAST: No Port Called Home FRP Kural Kitabı Ücretsiz Dağıtılıyor

VAST: No Port Called Home, hiçbir limana evi diyemeyecek oyuncular için bir FRP oyunu. Bu masaüstü FRP oyununun temel kural kitabı Adventurer’s Guide‘ın PDF’ini ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Önce tanrılar, ruhlar, yaratıklar ya da onun gibi zımbırtılar yoktu. Hayır dostum. Önce insanlar vardı. İnsanlık her şeyin başındaydı. Doğanın bilmecelerini çözdüler ve çok geliştiler. Can sıkıntısıyla diğer ırkları yarattılar. Faeler, Nixler, Vespler… Sonra evrimlerinin en üst basamağına tırmandılar. Artık her şeye hakimlerdi. Böylece tanrıları yaratmanın vaktinin geldiğini düşündüler.

Milyarlarca tanrı yarattılar. Yaratcılık tanrısı, sadece yaratıcılıktan oluşan. Adalet tanrısı, adalet kavramına hakim… Fakat tanrılar rahat durmadılar. Yo, hayır. Onlara öğrettiklerimizle yetinemediler. İstikrar aradılar, teminat aradılar. Cenneti yaratmaya kalkıştılar. Fakat insanlığın kaderi yalnızca bir ırkın elinde olabilir. Toplu yıkımın vakti gelmişti. 97 saat içerisinde tanrıların çoğu katledildi. Geriye 100 tane bile kalmadı. Lakin insanlık da kayıplar vermişti. İlk dünya ise yok olmuştu. Şimdi yıldızların arasındayız işte. Evimiz diyebileceğimiz bir yerimiz olmadan süzülüyoruz.

Ücretsiz verilen 159 sayfalık Adventurer Guide oyunun sistemini öğrenmek ve bir maceraya atılmak için yeterli. Tabii d20 zar setiniz varsa.

VAST

Oyunda geçen ırk, class ve yeteneklerden bazılarını sizin için derledik. Oyun hakkında genel bir fikir vereceğini umuyoruz.

Oynanabilir Irklar

Oyunda insanlık ve onun yarattığı birçok ırk var. Fakat insan ırkı da küçük yaştan itibaren aldığı eğitim ve doğum şartlarına göre dörde ayrılıyor.

 • Human Skyborn: Yıldızların arasında doğan insanlar. Paralı askerler, kaçakçılar, madenciler ve korsanlardan oluşuyor. Hem yıkıntılar hem de hazineler içinde yaşayan insanlar.
 • Human Streetborn: Sokaklarda doğup büyümüş insanlar. Hayatta kalabilmek için hızlı, zeki, dayanıklı ve vurdumduymaz olmaları gerekiyordu. Tam olarak da öyle oldular.
 • Human Aristocrat: Aristokrat çocukları. Dedelerinin ve hatta onların da dedelerinin sahip olduğu zenginlikleri miras almış insanlar. Politikacıların, CEO’ların, kralların soyundan geliyorlar.
 • Human Academic: Küçüklüğünden beri eğitimlerden başka hayat bilmemiş insanlar. Hem bilim hem de savaş alanında yetiştirilmiş beyinler. Akademinin borçları ve politikaları içinde sıkışıp kalmış zihinler.

İnsan olmayan ırklar ise şu şekilde:

 • Jotunn: Devasa gemilerin mimarı ırk. Dayanıklı, güçlü ve güvenilir.
 • Nix: Hem karada hem suda yaşayan yüzergezer bir ırk. Hizmetçiler. Birbirlerine çok bağlı bir kültürden gelen, iş birliğine önem veren varlıklar.
 • Vesp: Genetiğiyle oynanarak güçlendirilmiş bilim adamlarının ırkı. Dikkatli, hedefine odaklı, algıları açık ama bir o kadar da narin.
 • Fae: Kaprisli göçebe varlıklar. Zevklerine düşkün, bencil, kısa ömürlü ve çok güzeller.
 • Half-Fae: Fae ile insan ırklarının gayrimeşru karışımı. Her iki ırkın da dışladığı aşağılık melezler.
 • Archon: Ölü bir tanrının robot cleric’leri. Görevleri, idealist düşünceleri ve pişmanlıklarından güç alıyorlar. Kahramanlık yapma amacı peşinde koşan yok edilemez antik varlıklar. İyilik ve kötülüğün tam sınırında yaşıyorlar. Yani bazen iyi bazense şeytani varlıklar.
 • Tsuku: Eski işçi robotları. Artık benliklerini kazandılar ve özgürler. Hızlı, hünerli ve sosyal açıdan garip varlıklar. En azından bir canlının gözünden. Felsefi tartışmalar ve soyut düşünmeye fazlasıyla hevesli bir ırk.
 • Homunculi: Arkadaş yanlısı ve hevesli minik robotlar. Meraklı ve zeki olmalarının yanı sıra kafayı tamamen üşütmüş durumdalar.

Class ve Yetenekler

Oyunda birçok farklı class seçeneği ve hepsinin birçok farklı yeteneği var. Biz ilgimizi çekenlerden bazılarını sizin için seçip tanıttık.

Dynamic Duo class’ını iki oyuncu olarak oynuyorsunuz. Hem dövüş sırasında hem de diğer tüm aksiyonlarda birlikte hareket ettiğinizde bonus alıyorsunuz. Fortress class’ı pozisyonunu korumaya odaklanan bir dövüş biçimi sunuyor. Bu class’ın sosyal yeteneklere bonus sağlayan bir özelliği olmasa da role-playing’ini de katı görüşlü, sabit kafalı biri olarak yapmak hoş olabilirdi.

Yetenekler arasında Strategist var. Kaptan Amerika gibi durum karşısında tüm faktörleri gözlemleyip değerlendirerek takım üyelerinize emirler veriyorsunuz. Durum değerlendirmeleriniz ve taktikleriniz sayesinde diğer oyuncular alacakları aksiyonlarda bonus kazanıyorlar. Ship’s Engineer da Serenity‘nin mühendisi Kylee‘nin yeteneği aslında. Koli bandı ve hızlı çalışan pratik zeka ile gemileri onarabilme kabiliyeti.

Robotların da kendilerine özel yetenekleri var. Örneğin Changeling class’ını seçen robotlar İsviçre çakısı gibi vücudunun uzuvlarının hem yerlerini hem de işlevlerini sürekli değiştirebiliyorlar. Hem organik hem robotik parçalara sahip olan karakterler de oynayabiliyorsunuz. Bunu seçerseniz Wolverine gibi pençelere sahip olup avcılık yapmanıza kimse engel olamaz.

VAST – PDF

VAST’ın esinlendiği kaynak listesi şu şekilde: Pathfinder, D&D, Legacy: Life Among the Ruins, Rice Boy web comics, Mass Effect, Magic: The Gathering, Cute Circuits, The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever, Twig web series, Girl Genius Comic.

Oyunun adı “No Port Called Home” iken ve esinlendiği eserler arasında Mass Effect’i sayarken Firefly’ın adının dahi geçmemesi beni biraz mutsuz etti. Yazar Firefly izlemiştir, değil mi? Yine de şarkımızı söyleyelim ve haberimize son verelim.

Burn the land and boil the sea. You can’t take the sky from me.

(Karayı yak, denizi kaynat. Fakat gökyüzünü benden alamazsın. )

Firefly açılış şarkısı sözleri

Vast: No Port Called Home PDF’ini buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Dungeons and Dragons'ın Eski Kitap Kapakları Yenilendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.