Haberler

Uzayda Kurulacak İlk Ülke Asgardia İçin Başvuru Patlaması

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje geçtiğimiz yıl Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlikte tanıtılmıştı. Tanıtım hemen sonra ülke için yapılan başvurularda patlama yaşandı!

Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın hayata geçtikten sonra BM’ye bağlı kendi yasaları ile yönetilen bir ülke olması planlanıyor. 

İlgili Makaleler

100 bin kişiye ev sahipliği yapması planlanan ülke için başvurular 500 bine ulaştı. Ancak başvuru yapan kişilerin kurayı kazanması durumunda ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekecek. 

Ekibin açıklamasına göre, uluslararası anlaşmalar kapsamında Başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletler’e devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak. 

Asgardia bir Uluslararası Uzay İstasyonu’na benzeyecek olsa da ISS’ten çok daha farklı bir yapıya sahip olmayı hedefliyor. 

Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil. 

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke için ilk adımın atılacağı tarih ise hâlâ gizemini koruyor.

İlginizi Çekebilir  Isaac Asimov'un Galaktik İmparatorluk Serisi Yeniden Yayınlanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu