Haberler

Uzayda Her 18 Dakikada Bir Sinyal Gönderen Gizemli Nesne Keşfedildi

Gök bilimciler, Dünya’dan dört bin ışıkyılı uzaklıkta bulunan ve daha önce Samanyolu Galaksisinde eşine benzerine rastlanmayan bir nesne keşfettiklerini açıkladı. Dönen cismin her 18 dakikada bir radyo sinyali gönderdiğini belirten araştırmacılar, nesnenin gizemini çözmek için çalıştıklarını aktardı.

Avustralyalı bilim insanları, Samanyolu galaksisinde daha önce görülen hiçbir şeye benzemediğini iddia ettikleri bir nesne keşfettiklerini duyurdu.

Söz konusu nesne ilk olarak, Curtin Üniversitesi’nde öğrenci olan Tyrone O’Doherty tarafından keşfedildi. O’Doherty, Batı Avustralya’nın Murchison Widefield Array olarak bilinen bir bölgesinde, bir teleskop ve geliştirdiği yeni bir teknik kullanılarak nesneyi görüntülemeyi başardı.

18 Dakikada Bir Sinyal Gönderiyor

Bununla birlikte, gizemli nesnenin 18 dakikada bir, tam bir dakika boyunca büyük bir radyo enerjisi patlaması saldığı gözlemlendi.

O’Doherty, Curtin Üniversitesi Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi’nden (ICRAR) astrofizikçi Dr. Natasha Hurley-Walker tarafından yönetilen bir ekibin parçasıydı.

ICRAR tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Gözlemlerimiz sırasında birkaç saat içinde ortaya çıktı ve kayboldu. Bu tamamen beklenmedik bir şeydi. Bir astronom için biraz ürkütücüydü çünkü gökyüzünde bunu yaptığı bilinen başka hiçbir şey yok” denildi.

Gerçekten Tuhaf Olduğu Belirtildi

Nature dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarlarından astrofizikçi Dr. Gemma Anderson ise bir dakika boyunca yanan bir nesnenin “gerçekten tuhaf” olduğunu söyledi.

Dünya’dan 4 Bin Işık Yılı Uzaklıkta

Bilim insanları ayrıca nesnenin Dünya’dan yaklaşık 4 bin ışık yılı uzaklıkta olduğunu, inanılmaz derecede parlak olduğunu ve son derece güçlü bir manyetik alana sahip olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar nesnenin bir nötron yıldızı veya beyaz bir cüce olabileceği söyledi.

Nötron yıldızı, bir yıldızın süpernova olarak patladıktan sonra geri kalan kısmın kendi içine çökmesiyle oluşuyor. Beyaz cüce ise yaşamının son evresindeki soğuk yıldızlar olarak tanımlanıyor. Ancak, gizemli nesnenin ne olduğu şu an için belirsizliğini koruyor.

Dr Hurley-Walker, “Daha fazla tespit, gök bilimcilere bunun nadir görülen bir kerelik bir olay mı yoksa daha önce hiç fark etmediğimiz yeni bir cisim mi olduğunu gösterecek. Bu nesneyi anlamayı ve daha fazlasını bulmak için çalışmamızı genişletmek için sabırsızlıkla bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: NTV

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kurulacak Olan Türkiye Uzay Ajansı Hakkında Detaylı Bilgiler Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.