Anasayfa » Haberler » Ünlü Karikatürist Galip Tekin Yaşamını Yitirdi

Ünlü Karikatürist Galip Tekin Yaşamını Yitirdi

Türk çizgi roman tarihinin tecrübeli isimlerinden Galip Tekin hayatını kaybetti. Tekin, Arnavutköy’deki evinde ölü bulundu.

Haberi arkadaşı Yılmaz Aslantürk Twitter hesabından paylaştı. Tekin’in yaşamını yitirdiğini karikatürist Selçuk Erdem, “Çok çok üzgünüm, ustalarımızdan Galip Tekin’i kaybettik” ifadeleriyle duyurdu. Galip Tekin’in vefat haberini alan meslektaşıları, dostları ve sanat dünyasının tanınmış isimleri duydukları üzüntüyü Twitter adresinden gündeme getirdi.

Galip Tekin Kimdir?

Gırgır dergisinde yetişmiş önemli çizerlerden biri olan Galip Tekinin Oğuz Aral döneminin Gırgır’ında, komik, fantastik ve absürt öyküler çizerek başladığı çizgi romanları, giderek daha çok bilimkurguya yaklaşmış ve mizahi olmaktan uzaklaşmıştır. Bir dönem çizgi roman denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Galip Tekin, Gırgır’da Oğuz Aral döneminin bitmesinden sonra hemen hemen bütün mizah dergilerinde çalıştı. Çizerliğinin yanı sıra Taksim’in bir dönemki en popüler barı olan Kemancı’nın ortağı ve işletmecisi olan Galip Tekin, aynı zamanda üniversitelerde çizgi roman dersleri verdi.

Sevilen bazı öyküleri Alavarza, Delik, Son Neoplan, Tursuntur olarak sayılabilir. Haftalık dergilerde devamı haftaya şeklinde uzun soluklu yayınlanan bu öyküler, 2011 senesinde albümleştirilerek yayınlandı. Son olarak Uykusuz dergisinde çalışmıştır. Hikâyelerinden  yola çıkılarak 2012 yılında Acayip Hikayeler adlı bir dizi yayınlanmış, 2012-2013 sezonunda yayından kaldırılmıştır.

İlginizi Çekebilir  Naruto Shippuuden'de Fillerlar Nihayet Sona Eriyor
Kaynak: Hürriyet.com