Haberler

Ünlü Çizer Noriyoshi Ohrai’yi Kaybettik

ohai-cizim-banner

Hani bazı çizerler vardır, isimlerini hep göz ardı ederiz ama kaleminin tek bir darbesinden onu tanırız. İşte usta Noriyoshi Ohrai öyle bir çizerdi.

Açıkçası haberi ilk gördüğümde Noriyoshi Ohrai ismi bana hiç bir çağrışım yapmamıştı. Ama çizimlerine baktığımda, üzerimde etki bırakan birçok resmin arkasındaki ismin o olduğunu gördüm. Japon menşeili Noriyoshi Ohrai, geçtiğimiz gün içerisinde 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1936 yılında Akashi City’de doğan Ohrai, Tokyo Ulusal Üniversitesi’nde yağlı boya bölümünü yarıda bırakarak çeşitli yayın evleri için kapaklar tasarladı. Asıl çıkışını 1973 yılında kendi stüdyosunu kurduktan sonra yapacaktır. Star Wars: The Empire Strikes Back için hazırladığı uluslararası film afişi ona büyük çaplı bir ün getirecektir. Arkasında birçok meşhur filmin afiş tasarımlarını bırakan Noriyoshi Ohrai, kendine has çizim tarzı ile ün yapmıştı.

Star Wars dışında, Goonies, Godzilla gibi ünlü yapımlar için de çizerlik yapan usta kalem başta Metal Gear Solid olmak üzere birçok bilgisayar oyunu için de tasarım çalışmalarında bulunmuştu. Aşağıda Noriyoshi Ohrai’nin ünlü çalışmalarını bulabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir  Disney, Star Wars Eğlence Parkı İnşa Edecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu