Haberler

Ünlü Antropolog Forth, “Hobbitlerin” Hayatta ve Gizlendiklerini Belirtti

Kanadalı ünlü antropolog Gregory Forth, Hobbit olarak nitelendirdiği kadim bir insan türünün hâlâ hayatta olduğunu ve ücra bir adada gizlendiğini öne sürdü.

Endonezya’nın Flores adasında Hobbit benzeri bir insansı türün kemiklerinin bulunmasından bu yana yaklaşık 20 yıl geçti.

2.6 milyon yıl önce başlayan ve yaklaşık 11 bin 700 yıl öncesine kadar süren Pleistosen döneminden kalma kemikler, 2004’te keşfedilmiş ve bunların bilinmeyen bir insan türüne ait olduğu anlaşılmıştı.

Homo floresiensis adı verilen türün keşfi bilim camiasında büyük yankı uyandırmıştı.

Popüler kültürde bu türe, ünlü Britanyalı yazar J.R.R. Tolkien‘in aynı adlı eserinden ilhamla “Hobbit” adı verilmişti. Bu hominin türün neslininse tükendiği tahmin ediliyordu.

Ancak Forth’un yakında rafa çıkacak Between Ape and Human (Maymun Ve İnsan Arasında) adlı kitabında şaşırtıcı bilgilere yer veriliyor.

Kitapta Lio adlı yerel bir kabilenin Homo floresiensis olabileceğine inanılan küçük canlılarla karşılaştığı ifade ediliyor.

Alberta Üniversitesi’nde görev alan kıdemli bilim insanı, The Scientist’te kaleme aldığı bir yazıda, “Kitabı yazma amacım, Lio halkının canlılarla ilgili söylediklerinin en iyi açıklamasını, yani en rasyonel ve ampirik açıdan en iyi desteklenen açıklamayı bulmaktı” ifadelerini kullandı.

Kitap, hepsiyle doğrudan konuştuğum 30’dan fazla görgü tanığının ifadelerine dair raporları içeriyor. Buradan hareketle Flores’te bugüne veya çok yakın zamanlara kadar Homo sapiens dışında bir hominin hayatta kaldığı sonucuna varıyorum.

Forth, yerlilerin karşılaştığı canlıların fizyolojik ayrıntılarını kitabında okunması için söz konusu yazıda paylaşmadı.

Lio halkının “maymun adamın görünüşünü tamamen insani diye nitelediğini” ifade eden bilim insanı sözlerini şöyle sürdürdü:

Paleontologlar ve diğer yaşam bilimcileri, Endonezya’da ve başka yerlerde devam eden hominin evrimi araştırmalarına yerlilerin verdiği bu tür bilgileri dahil etseler iyi olur.

Kaynak: The Scientist, The Independent

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Warner Bros'un Nemesis Sistemini Patentlemesi Oyuncular İçin Ne Anlama Geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.