Haberler

Tolkien’in Mirasçıları ve Warner Bros Arasındaki Dava Sonuçlandı

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı ve modern fantazyanın babası J.R.R. Tolkien’in mirasçıları ile Warner Bros. arasında yıllardır süren telif davası sonuçlandı.

Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) kitap serisinin yazarı J.R.R. Tolkien’in mirasçılarının, dünyanın en büyük film yapım şirketlerinden Warner Bros.’a açtığı ve uzun yıllar süren The Hobbit ve The Lord Of The Rings kitapları telif hakkı davası sonuçlandı.

İlgili Makaleler

Warner Bros., varılan adli uzlaşma anlaşması kapsamında muhataplarına 80 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Sorun Filmler Değil

Tolkien’in ailesi, 2012 yılında, internette oynanan kumar makineleri dahil birçok üründe yazarın yarattığı fantastik karakterlerin kullanılmasıyla, Tolkien’in saygınlığına gölge düşürüldüğü gerekçesiyle dava açmıştı. Warner Bros., fantastik edebiyatın başyapıtı sayılan eserin ürün satış haklarını film haklarıyla birlikte 1969’da elde etmişti. Fakat davalılar ürün satış haklarının yalnızca somut metalarla ilgili olduğunu, stüdyonun romanların karakter ve kavramlarını video oyunlarında, cep telefonu uygulamalarında ve hatta kumar makinesi figürlerinde kullanarak söz konusu hakları suistimal ettiğini iddia etmişti. 

Deadline’ın haberine göre, İngiliz yazarın mirasçıları ve Harper Collins Yayınevi, milyonlarca dolarlık telif hakkı ihlali davasını Warner Bros. film stüdyosuyla anlaşmaya vararak kapattı. Aile, 2012’de stüdyoya adli masraflar dahil 80 milyon dolar tazminat davası açmıştı. Stüdyo, söz konusu adli uzlaşmayla 5 yıl sonra da olsa talebi kabul etmiş oldu. 

Mirasçılar ve Warner Bros., anlaşma sonrası yayımladıkları ortak bildiride, “Taraflar bu konunun dostane bir şekilde çözümlenmesinden memnun ve gelecekte beraber çalışmayı umut ediyor,” şeklinde açıklama yaptı.

1973 yılında hayatını kaybeden J.R.R. Tolkien’in ailesi ile Warner Bros. şirketi arasında yapılan anlaşmanın detayları ise gizliliğini koruyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.