Haberler

The Strange – Bruce Cordell ve Monte Cook’tan Garip Bir Sistem

Strange Banner

Çocukluktan beri iki yakın arkadaş olan Bruce Cordell ve Monte Cook, yeni bir RPG sistemi için kolları sıvadı.

Strange adı verilen masaüstü RPG sistemi KickStarter projesi olarak sunuldu.

Monte Cook, yeni sistemi Numenera’nın keyfini tam yaşayamamışken yeni bir projeyle karşımıza çıkıyor. Bruce Cordell ile beraber tasarladığı ve yazdığı Strange adı verilen sistem geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu. Bilimkurgu altyapısına sahip masaüstü rol yapma oyunu, KickStarter üzerinde projeye açıldı. Strange 2 saatlik süre içerisinde 31.000 Dolar toparladı. Gereken bütçe ise 60.000 Dolar. Yani bu proje hayli hayli, istediği bütçeyi birkaç gün içerisinde toplayacak.

Strange, bu ikilinin ortaklaşa yaptığı ilk sistem olacak. İşin güzel yani ise Strange, Numenera tarafından tanıtılan Cypher System ile hazırlanıyor. Bu ikiliye Numenera sisteminin editörlerinden Shanna Germain da yardımcı olacak. Numenera’nın High-Fantasy türündeki dünyasını alıp, bilimkurguya geçişi Strange ile sağlanacak. Yani Numenera’ya aşina olan oyuncular, Strange’in teknik yapısını hemen anlayabilecekler.

Strange için yeni bir dünya demek doğru olmaz. Strange içerisinde Dünyalar bulunuyor. Oyuncuların tasarladıkları karakterler farklı dünyalar arasında seyahet edip, karşılaştıkları değişikliklerle mücadele edecekler.

Matt Stawicki, çizimleriyle The Strange'e hayat kazandıracak.
Matt Stawicki, çizimleriyle The Strange’e hayat kazandıracak.

Cordell ve Cook’un yeni sistemi Planescape, Gamme World yapısını Matrix ve Fringe ile birleştiriyor. Eğer bu maddelerden birini bile seviyorsanız, Strange aradığınız yeni sistem olabilir.

Asıl bomba ise Strange’in illüstratörü. Matt Stawicki, Strange’e çizimleriyle hayat verecek. Stawicki, Ejderha Mızrağı serisinin yenilenmiş kapaklarının çizeri. Bu işin altyapısında gerçekten çok sağlam isimler var. Ortaya kötü birşey çıkacağını düşünmüyoruz.

Strange, Büyük Patlama’nın ardından oluşmuş devasa bir kozmozda geçiyor. Evren içerisinde gizli kalmış karanlık bir enerji mevcut. Bu enerji insanlar tarafından keşfedilince evrenin yapısındaki birçok şey değişiyor. Bilimin değişmez kurallarında yaşanan büyük oynamalar ve büyünün geniş alanlara yayılmasıyla birlikte, kozmoz çok tehlikeli bir yer halini alıyor. Gizli kalmış tanrılar, prangalarından kurtulmaya çalışan iblisler Strange’e renk katıyor.

Numenera sistemine aşina olmasanız da, Strange tek başına da rahatlıkla öğrenebiliyor. Cypher System sayesinde oyuncular istedikleri gibi hızlıca karakterlerini yaratabilecekler. Bu da hem oyunculara hem de oyun yöneticisine kolaylık sağlayacak.

The Strange hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız KickStarter sayfasına göz atabilir, isterseniz destek verebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars: Episode IX'un İsmi Belli Oldu - Star Wars: The Rise of Skywalker

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.