Haberler

İTEF 2012 – Şehir ve Korku

fabisad-banner

İTEF 2012 “Şehir ve Korku” 1-4 Ekim’de İstanbul’da, 4-7 Ekim’de  Ankara, İzmir ve Hatay’da edebiyata dair her şeyi okurlarla buluşturuyor!

20 farklı ülkeden 60 yazar okuma ve tartışma etkinlikleri, öğrencilerle buluşmalar, atölye çalışmaları, imza etkinlikleri ve edebiyat partileri ile Türk ve Dünya edebiyatının en iyi örneklerini İTEF kapsamında sunuyorlar.

İTEF etkinlikleri bu yıl yazar listesinden birer seçkiyi İstanbul dışında İzmir, Ankara ve Mersin’e taşıyacak.

itef-logoFestivalin bu yılki teması “Şehir ve Korku”. Korkuyu edebi bir tür, bir kip, bir roman kahramanı, bir motivasyon olarak en geniş anlamıyla ele alacak olan tartışmalar bireysel korkulara ve ifadesini günümüzün toplumsal ve siyasal karışıklıklarında ifadesini bulan ortak korkulara da değinecek.

İTEF-Profesyonel Buluşmalar Fellowship programı dünyanın dört bir yanından yayıncılar, festival organizatörleri, gazeteciler dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 10 yayıncılık profesyonelini ağırlayacak ve onlara Türk yayıncılık sahnesini tanıtacak.    

 

İTEF- 2012 yılında Özel Programlar

Café Amsterdam, Letterenfonds ve Hollanda Konsolosluğu işbirliği ile Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı çerçevesinde düzenleniyor.

Writers Unlimited/Winternachten Festivali İstanbul, Ankara ve Hatay’ı ziyaret ediyor.

İTEF  “Profesyonel Buluşmalar” Programı, bugüne dek Türkiye merkezli düzenlenmiş olan ilk fellowship programıdır.

KargArt’ta “Fantastik Edebiyat” Etkinlikler serisi, FABİSAD (Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği) işbirliği ile 3 akşam boyunca edebiyatın kapılarını gizemli dünyalara açacak.

Manchester Edebiyat Festivali işbirliği ile bir İngiliz ve bir Türk yazarın birlikte tuttukları Manchester Mektupları Blogu Kasım 2012’ye dek devam ettirilecek ve ITEF kapsamında iki yazar etkinliklere kaıtlacaklar.

Tramlines Projesi’nde, Literature Across Frontiers, Comma Press ve diğer ortakların işbirliği ile yazarları İstanbul olmak üzere altı Avrupa şehirlerinden gizli yüzünü keşfetme fırsatı sunacaktır.

İTEF Literature Across Frontiers (LAF) ve AB Kültür Programı desteği işbirliği içinde geliştirilmiştir. Festival;  Hay Festivali, Kopenhag Edebiyat Festivali, diğerleri Manchester Edebiyat Festivali de dâhil olmak üzere çeşitli uluslararası edebiyat festivalleri ile işbirliği içindedir.

 

FABİSAD tarafından düzenlenen etkinlikler

1 EKİM PAZARTESİ
 
Panel: ŞEHİR VE KORKU
Konuşmacılar: Altay Öktem, Doğu Yücel, Cem Özüduru
Moderatör: İdil Önemli
Saat : 18:00-19:00
Mekan : KargArt
 
FABİSAD yazarları edebiyatta korku türünü ve şehri konu alan korku kurgularını masaya yatırıyorlar. Fantastik edebiyatın korku unsurlarından nasıl beslendiğini ve Türk edebiyatında bu türün yerini ve geçmişini ele alacaklar.
 

2 EKİM SALI
 
Panel : EDEBİYATTA HAYAL GÜCÜNÜN YERİ VE DEĞERİ
Konuşmacılar: İnci Aral, Sevin Okyay, Barış Müstecaplıoğlu
Moderatör: Yiğit Değer Bengi
Saat : 18:00-19:00
Mekan : KargArt
 
Edebiyatta hayal gücünün yeri hep tartışılan bir konu oldu, fantastik edebiyat ve bilimkurgu çoğu zaman alt tür olarak görüldü, çocuksu bulundu ve hatta küçümsendi. Peki gerçekten hayal gücünü temel alan bu türler, diğer edebi türlerden sanıldığı kadar uzak mıdır?

3 EKİM ÇARŞAMBA
Etkinlik : OKUMA PERFORMANSI
Öykülerini Okuyacak Yazarlar : Onat Bahadır, Levent Şenyürek, Galip Dursun
Saat : 20:00-21.00
Mekan : KargArt
 
FABİSAD yazarları, edebiyatla korkuyu buluşturdukları öykülerini okuyacaklar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.